WDS bridge performanse

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by black, Dec 30, 2014.

  1. black

    black Komšija

    Danas evo pokusavao da nastelim viska router sto sam imao da bude bridge odnosno da ga stavim u client mode.Zamisljao sam da ce to lakse biti ali na kraju ispalo da ne moze.[​IMG]

    Zanima me posto bas ne kontam princip kako WDS radi , hoce li mi bandwidht prepolovljen ako mi je taj stari router postavljen samo kao WDS client i na njemu prikacen komp.
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    WDS funkcionalnost ti u tom slucaju ne treba. WDS (Wireless Distribution System) koristis u slucajevima kad imas vise AP-ova (a koliko vidim, ti imas samo jedan), onda njih povezes medjusobno i oni djeluju kao cjelina, a na te AP-ove se onda kace clienti. U tvom slucaju tebi treba jedan wireless uredjaj koji ce raditi u AP (Access Point) modu, i jedan wireless uredjaj koji ce raditi u Client modu, i kojeg ces nakaciti na AP. bilo bi pozeljno da i AP i Client uredjaji imaju fixne IP adrese (da bi im mogao pristupati u slucaju konfiguracije), a podrazumjeva se da i PC-ovi nakaceni na ethernet portove Clienta i AP-a trebaju da budu u istom subnetu kao i wireless uredjaji. Mozes i njima podjeliti fixne IP adrese, a ako ti je to mrsko, mozes na AP wireless uredjaju konfigurisati DHCP (obicno postoji ta opcija u slucaju AP moda). Kao rezultat bi svi uredjaji trebali biti u mrezi, i ping i bi trebao prolaziti sa svih uredjaja na sve :) ako ne zelis da kacis dodatne uredjaje na AP (mobitel, laptop), onda preporucujem BRIDGE mod na oba uredjaja kao sto si i spomenuo, jer je on u sustini sakriven :)

    a sto je najgore u svemu ovom, ti uopste nisi napisao kakvim ti uredjajima raspolazes, i sta zelis da postignes :)
     
  3. black

    black Komšija

    Imam TP-Link WA901ND sa OpenWRT firmware-om i D-Link DIR 300 sa OpenWRT.
    Probao sam evo sad WDS i performanse su uzasne , maksimalno 6 Mbit dok na laptopu imam oko 100 Mbit.
    Pokusao sam vec jednom client mode ali iz nekog razloga ne radi.
    Inace zelim da mi ovaj D-Link sluzi kao wireless adapter za jedan racunar da bi mogao koristiti WoL.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    WDS treba izbjegavati ako ti ne treba funkcija AP+BRIDGE, sto WDS u stvari i jeste (bridge izmedju AP-ova). Taj D-Link treba da radi u AP modu. Setuj mu IP (Npr 192.168.1.1/255.255.255.0) i ukljuci DHCP slobodno (i ako uredjaj dozvoljava, pokusaj podesiti IP pool na range 192.168.1.3-192.168.1.254). Taj TP-Link treba da radi u Client modu. Fixiraj mu IP (npr. 192.168.1.2/255.255.255.0). sa TP-Link se nakaci na D-Link. Racunari nakaceni na ta dva wireless uredjaja bi trebali automatski dobiti IP adrese, i to je to. Ako ti je brzina 6 Mbps, postoji mogucnost da si omaskom odabrao standard 802.11b (teoretski ovaj standard omogucava propusnost od 11Mbps, a realno je pola od toga, cesto i manje, znaci 5,5Mbps) umjesto 802.11g. Sa oba racunara bi trebao moci da pingas oba wireless uredjaja i da im pristupas preko web interfejsa
     
  5. black

    black Komšija

    Mislio sam i ja da je G i B ali u interface-u je pisalo MCS7 150Mbit.
    Ako ne nadjem nacina kabl da pruzim uradit cu ovo gore jer to i jest najlakse.

    Edit:

    Mogu i ovako , imam Cisco EPC3925 koji ima ugradjen N 2x2 MIMO

    Cisco > TP-Link (client)---D Link (AP)
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Prema specifikacijama koje se mogu vidjeti na OVOJ STRANICI, taj D-Link ne podrzava 150Mbps (podrzava samo b i g standarde, dok za 150Mbps treba n standard, koji podržava samo TP-Link koji ti imas). Stoga najbolje performanse ces izvuci ako na oba uredjaja setujes g standard. On omogucava brzine do 54Mbps teoretski, a realno pola od toga i manje. Znaci ocekuj nekih 20tak Mbps između ta dva PC-a.
     
  7. black

    black Komšija

    Podrzava i N ako se stavi na njega firmware od DIR 600
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    "podrzava" :) mozes ti u golfa 2 ubaciti sjedista od golfa 5, nabaciti komandnu tablu od golfa 5, ali je ostao motor od golfa 2... stoga nisam siguran da podrzava. mozda imas opciju da izaberes, a da li radi, u to nisam pretjerano siguran. ovo pricam napamet, a vjerujem da sam u pravu, jer u nedostatku hardverske podrske za n standard (mislim na wlan chipset koji podrzava samo b i g i poprilicno sam siguran da se nikakvim ddrwrtovima ne moze natjerati da podrzava i n), uredjaj prebaci na b standard, pa ti imas umjesto 150Mbps, tih 6Mbps koje spominjes :D
     
  9. black

    black Komšija

    Ima odgovarajuci cip ali je iz nekog razloga osakacen. Unutra je Ralink RT3050F koji navodno podrzava N prema datasheetu.
     
  10. black

    black Komšija

    Nisam ocekivao ali Cisco kablovski modem / router brzi od TP Linka , oko 16 MB/s mjerim.
    Sad mi je problem oko TP-Linka , vratio sam tvirnicki firmware ali nikako ne mogu client mode natjerati da proradi.Ni jedan jedini paket ne moze proci.Stavio sam 192.168.0.2 na njemu.
    EDIT:napravio sam i to hehe sad sve fercera