WiFi - protokoli i QoS?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by zypod, Sep 2, 2009.

  1. zypod

    zypod Novi član

    U literaturi stoji da prijenos glasa zahtjeva osiguranje QoS-a. Potrebna je kontrola pristupa i upravljanje resursima, kao i odgovarajući signalizacijski protokoli (npr. SIP ili H.323), protokoli za rutiranje (npr. RIP, OSPF, BGP), gateway protokoli koji omogućavaju komunikaciju između fiksne mreže i WLAN-a (npr. Media Gateway Control Protocol), transportni protokoli (RTP, RTCP, DiffServ, RSVP). Često se spominje i TCP protokol i njegove karakteristike u WLAN mreži.
    Interesuje me kako i u kojem dijelu mreže su implementirani pomenuti protokoli? Malo sam u konfuziji jer je WiFi implementirana na prva dva sloja OSI modela, a neki od navedenih protokola rade na višim nivoima (npr. TCP). Kako se onda koriste ovi protokoli (npr. UDP i TCP koji je na četvrtom ili SIP i dr.) u WiFi mreži?
     
  2. Almir

    Almir Komšija

    Uh brate al si ga nadrobio, šta te konkretno interesuje ovo je čista teorija i treba ti bar 6 mjeseci da skontaš teoriju...

    Qos ti treba da središ ko ima prioritet u saobraćaju, definišeš šta ti je prioritet recimo zvuk i onda daš prioritet nad ostalim saobraćajem.

    Rip,ospf,bgp ostavi za kasnije nije teško ali prvo klasično rutiranje

    žičana i bežična mreža radi sa istim protokolima
     
  3. zypod

    zypod Novi član

    Jasan mi je pojam QoS-a i njegovih parametara, nego ne shvaćam kako se implementiraju neki od protokola (npr. TCP) u WiFi mreži kad u literaturi stoji da je WiFi implementirana na prva dva sloja OSI modela, a TCP radi na četvtrom sloju. Također se u literaturi pominju i drugi protokoli koji su implementirani u drugim mrežama (npr. SIP), pa ne znam kave veze oni imaju kod osiguranja QoS-a u WiFi mreži?
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    meni se cini da si ti tu nesh pomjeso. ne znam teoriju mreza toliko, ali jedina razlika izmedju wireless i wired mreze je sto se kod wireless mreze podaci prenose elektromagnetnim talasima, a kod wired mreze elektricnim impulsima u kablu. SVE ostalo je isto. svi nivoi OSI modela koji se odnose na wired mrezu odnose se i na wireless mrezu, tj. to je univerzalni model. tako sam ja to shvatio, i ne mora biti tacno, jer kao sto rekoh, nisam ni imao potrebe a ni prilike da ucim teoriju mreza.
     
  5. Almir

    Almir Komšija

    Nemoj me pogrešno shvatiti ali ti nije jasn pojam qos :)
    Vidi previše si zagrizao.... kreni redom dobro si pročitao da je bazirana na prva dva sloja a to je
    Physical Layer
    Data Link Layer

    To su dva sloja koja se brinu o tim stvarima koja tebe interesuju i ona se razlikuju kod lan i wirelesa....

    Od 3 sloja Netwok pa na gore ti je više manje isto za wireless i lan, i kao što rekom tu je IP, IPsec, ICMP, IGMP, OSPF....

    U četvrtom sloju TCP, UDP, SCT... itd

    Kad ovo skontaš i dođeš na qos onda će ti biti sve jasno, ili ćeš imati podlogu da to skontaš kako treba, qos nije mala stvar, zahtijeva dosta analize i prakse....

    Literature imas tonu, ali ako hoćeš da ti se baš zgadi onda cisco...




    Itd...

    Ovo je bitno za razumijevanje dosta toga