Windows XP 64bit

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Qler, Apr 24, 2008.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    E sa zadnjom nadogradnjom sam dosao do limita 32bit-nog sistema. Sad planiram da snimim 64bit XP, skinuo sam sve drivere sa neta, znaci za svaki komad hardware-a imaju driveri regulara na stranicama proizvodjaca, pa sa te strane ne bi trebalo biti problema. Sada me samo zanimaju iskustva vas koji ga koristite kako sa aplikacijama, ima li kakvih problema sa igrama i sl. cisto me zanima kako to sve radi i ima li problema.

    Hvala unaprijed.
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Ja sam ga prije koristio, sada koristim Vistu 64bit SP1. Drivere sve imas - super ;) Jedino je Nero pravio male probleme, morao sam noviju verziju skinuti. Sve igre (sem nekih od prije 6-7 godina) rade savrseno, doduse nesto sporije - al to je do Viste. Zbavi XP 64bit sa "ugradenim" SP2 (mani se tih nekih Black Editiona i ostalih cuda) i trebalo bi sve super da radi. Jedino sto je malo zbunjujuce u pocetku je da imas 2 "Program Filesa", jedan obicni i jedan "Program Files (x86)". Sve 64bitne aplikacije automatski instalira u obicni a ostale u "(x86)". Sve novije igre sto sam probao na Visti 64bit rade savrseno (Bioshock, Assassins Creed, Crysis, GTR2, UT3, R6-Las Vegas2 itd itd).
    Znaci sve ovo sto vazi za Vistu 64bit - vazi i za XP 64bit
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    glavno mi je da mi radi Civilizacija 3 na 64bit. to stari suta i ako to bude zezalo bit cu primoran da ostanem na 32bit :) ali hvala na inf.
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    evo snimio sam x64 i radi sve ok, uredno ali me iznenadilo sto MSN 8.5 ne radi na 64bit-a...
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Meni ok radi Windows Live Messenger 2008(build 8.5.1302.1018) - najnoviji sto sam skinuo :?
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    meni nece a eto i proguglaj koliko sam shvatio ukinuli su podrsku..
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    svasta..nemam pojma, meni je uvijek radilo..googlaj za kakvom podrzanom verzijom
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    8.0 radi bez problema.. stvarno mi nisu jasni...
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Nisu ni oni sami sebi jasni :)
     
  10. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    ja sam naisao na ovo, kada je u pitanju podrska MSN 8.5 na XP 64bit:

    izvor: http://messengersays.spaces.live.com/bl ... 2578.entry

    Vedi, kao sto je naveo, radi nova verzija bez problema jer je kod njega Vista u pitanju a ne XP :)
     
  11. k€mo

    k€mo Novi član

    zdravo. ja sam ovdje novi. o kompjuterima znam prosječno, a profesionalno se već godinu dana bavim njihovim principima rada. na stranu sve to.. jučer sam kupio kompjuter kojem sam imao priliku birati dijelove. mogu reći da je solidan: Intel Core2Quad Q9550 2.83, asus-ova mat.ploča, 320GB SATAII, ASUS EN 8600/GT/512, Kingston DDRII 4GB 800MHz CL6 ... xp je. trenutno mi je Core2Duo, a do dan-2 treba biti Quad.
    samo me zanima zašto mi prikazuje 3,25GB RAMa od 4 naručena? mislim da je xp 32bitni. da li se to događa zbog toga, ili je nešto što ne znam... pa da se nekom od vas obratim za savjet ili preporuku. hvala.
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    o tome se razglabalo na ovom forumu 100000000000000000000000000 puta ;) problem je 32-bitna arhitektura windowsa. 32-bitni windows nekom vidi 3,5GB a nekom 3,25 GB RAM-a (zavisno od hardvera koji imas u compu). ako imas 4GB i vise, jedino pomaze 64-bitni sistem (XP ili Vista).
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    PC ti je super sem graficke koja je drek. Helem, mogao si odraditi search na ovom forumu, prozvakana tema vec par puta, 32bitni XP i Vista vide 3.2 GB rama i koriste svega 2 GB max po aplikaciji. Ako zelis da ti vide sav ram koji imas a i da ga odredjene aplikacije mogu u potpunosti iskoristiti - ganjaj 64bitni OS. Vista 64bi SP1 je mnogo bolja od 64-bitne verzije XPa.

    EDIT: Kolins brze tipka :)
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    i bolji sam u GRID-u :lol: :lol:
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    You wish, zaplatila ti je guza u JUN-u 8) :D