1. Archiebald

    Archiebald Novi član

    unaprijed se izvinjavam ako ovo spada u pirateriju ili sam na bilo koji drugi nacin prekrsio pravila foruma

    Naime, uz kupovinu racunara sam dobio neku knjigicu, na kojoj je bio zalijepljen orginalni cd windowsa xp kao neki poklon ili sta vec, ali nigdje ne mogu da nadjem product key.Danas sam formatirao racunar i instalirao windows sa tog cd-a i uspio sam instalirati bez product key-a ali zato sad imam mjesec dana da aktiviram windows, a ja nigdje ne mogu da nadjem cd-key
    Moze li se kako ova aktivacija zaobici, ili moze li se naci kakav cd-key da odgovara?
     
  2. GW

    GW Moderator

    Zaobilaženje aktivacije ili traženja ključa je klasična piraterija. Ako nemaš licencu tj. cd-key, nisi dobio originalni proizvod. Ako ti je ta firma prodala windows a nije ti dala licencu, možeš se žaliti Microsoftu BiH.
     
  3. Archiebald

    Archiebald Novi član

    nije mi prodala, nego dala na poklon ( valjda :) )...cd je orginal sigurno, ali eto potrazit cu bolje dal ima gdje kljuc, a zalit se ne mogu, firma je propala :mrgreen: bar sam tako cuo (IT Computers)

    hvala u svakom slucaju :wink:
     
  4. GW

    GW Moderator

    Vjerovatno su ti dali OEM instalacioni disk. Sam po sebi ništa ne znači, bitan je ključ.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nisu ti dali na poklon to je sigurno,kod njih je bila caka da se uz kupnju orginal operativnog sistema dobije dodatna godina garancije,tako da je sigurno da ih nisu dijeli dzaba.
     
  6. wizard

    wizard Aktivista

    Potraži ovakvu naljepnicu na PC-u ili na knjižici gdje ti je bio prikačen CD. U IT-u su je obično lijepili na desnoj strani kućišta i to u gornjem lijevom kutu. Na slici, tamo gdje je licenca prekrižena, ti stoji tzv: "PRODUCT KEY". tO JE TO. Imaš ga pravo tri puta prijaviti i to je to. Nazoveš neki besplati 0800 broj i jave ti se jako ljubazni ljudi i vode te kroz aktivaciju.
     

    Attached Files:

  7. Archiebald

    Archiebald Novi član

    hvala puno, to je to :D
     
  8. Archiebald

    Archiebald Novi član

    e drug prije svega da ti se zahvalim, nasao sam product key bas gdje si rekao na desnoj strani kucista :) ....instalirao sam lijepo windows, kad je trazio cd-key, ukucam ga...i sve prodje bez problema...medjutim kad sam sve zavrsio opet mi se pojavilo da aktiviram windows...imaju dvije opcije da aktiviram preko interneta ili preko telefona...probao sam preko interneta ali nesto nece....sad mi ostaje preko telefona da aktiviram :? kakav je to broj 0800,jel neki strani ili neki domaci, posto nisam dobar s engleskim jezikom, najvise bi volio kad mi mogao kako zaobici ovo telefoniranje :(
    jel znas ti kako preko neta da aktiviram :?:
    nadam se da mi mozes pomoci :roll:
     
  9. nivla

    nivla Komšija

    nazovi microsoft pozivni centar i trebali bi ti bez problema aktivirati windows,ne moras znati engleski, poziv je besplatan, a osoblje koje se javlja nevjerovatno ljubazno
     
  10. wizard

    wizard Aktivista

    Kada ti traži aktivaciju, ponudi ti opciju da nazoveš ili da aktiviraš putem neta. Izaberi drugu opciju i nastavi kako te navodi. Ne mogu se tačno sjetiti kako i u koliko koraka se to završava ali znam da ni jedna ni druga aktivacija nije komplikovana. Samo za aktivaciju moraš imati brži net jer je njihov server veoma zauzet i teško se probiti do njega. Ako ne uspije, aktivacija te zamoli da kasnije probaš opet. Ali ni aktivacija putem telefona nije teška. Zovneš neki (ne znam tačno broj) 0800 .. .. .. . Sjedište im je u Mađarskoj za čitavu istočnu Evropu i ljudi koji govore relativno dobro naš jezik te navode do kraja aktivacije. Naime, zamole te da im pročitaš generisani ključ koji se sastoji od 30 simbola (slova i brojeva po 6 u paketu) i ako je ključ ispravan, onda tebi oni diktiraju jedan drugi broj koji ti sebi unosiš na odgovarajuće mjesto i to bi bilo to.

    Nemoj se libiti da ih nazoveš jer su službenici jako ljubazni i naučeni da ti pomognu u slučaju da se ne snalaziš baš naj (za razliku od onih što su radili u Sarajevu).