WinXP Home Edition instalacija...

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NeTRa1der, Nov 10, 2005.

  1. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    trenutno imam WinXP Pro (SP1)...pokusavam da instaliram XP Home Edition i javi slijedecu poruku:

    "Setup cannot upgrade your current installation to Windows XP. Your current installation of Windows is not a supported upgrade path. Setup cannot continue."

    znaci li to da moram prvo stavit WIN98, pa onda pokrenut setup, ili je nesto drugo??
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    ne znaci
    winxp home se moze upgrade na pro, a pro ne moze na home
    to bi bilo downgrade

    i sto ce ti xp home?
    to je samo ogoljen pro
     
  3. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    kazu da zauzima manje resursa XP Home :|
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    jah ali nema pola stvari koje ima pro

    skini sebi program nLite i od pro wina napravis zvijer, manji brzi, jednostavniji za upotrebu

    uputstvo imas ovdje
    http://www.inet.hr/~dcero/Izrada%20boot ... 20CD-a.htm

    moguce je smanjiti win da instalacija zauzima 400MB, pa sad ti zamisli kako se to boota

    ja sam jednom radio, smanjio na cca 600MB ali uklonio sam neke stvari koje su mi kasnije trebale


    a da ti bude jasnije, mozes sebi napraviti win xp pro cd, bootabilan, sve normalno

    s tim da uklonis:
    -drivere, i tako koristis nove (driveri za printere zauzimaju oko 35MB?
    -Internet Explorer
    -Igrice one glupe
    -Paint, i tako svi koriste Photoshop ili slicno
    -Movie Maker
    -da ne nabrajam, mozes ukloniti sve sto nije kljucno za rad windowsa

    s time dobijas na brzini, bootanju, te prostoru koji win zauzima na HDD-u
     
  5. BLUE-SKY™

    BLUE-SKY™ Aktivista

    Slažem se apsolutno sa Dogom nema poterba da stavljaš home verziju,u krajnjem slučaju ako ti je malo problematična gore napisana radnja za pravljenje butnog cd-a najednostavnije ti je da nabaviš windoze sa sp2 u njima i lijepo formatiraš hard i to je to.Samo da malo komentiram bootanje windoza.Mislim da je to apsolutno nebitna stavka za cijelokupni zbroj.Dizanje sustava gore dole sekundu ili dvije nebitno,važan je brz i stabilan rad cijelog sistema odnosno windowsa.Dog tebi još jednom hvala za objašnjene glede posta odnosno screenshota. :smt002 8)
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Gubitak performansi 0,2% :roll:
     
  7. Shenron

    Shenron Komšija

    Ne bi da ti paint, driveri i sva ta cuda usporavaju rad...nije do toga...niti ti zauzimaju resurse ako ih ne pokrenes...
    Sto se tice bootanja...najgora kombinacija je kad imas par LAN kartica...i jos recimo SkyStar2...bootanje se dosta produzi...
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    paravno kad ovo odradis, onda odes ovdje http://www.tweakguides.com/

    i skines sebi winXP tweak guide, pa momacki optimiziras sistem

    ovo sto sam prije naveo, vjerovali ili ne, ubrza rad OS-a, vjerovatno zato sto je sveukupno win puno manji, i sto su obrisane sve gluposti

    jos se moze otici i ovdje http://www.liutilities.com/products/win ... sslibrary/
    ovaj link sam vec navodio, a za one koji nisu vidjeli radi se o biblioteci procesa, gdje mozete naci sve o svakom procesu, odnosno sta radi i za sta sluzi

    kad se sve ovo odradi, dobije se jako brza i zivahna mashina, promjene su osjetna


    kako god sve sto sam naveo upuceno je neTRa1der-u, zato da bi mogao iz winxp pro izvuci dusu, da se n zezea sa home verzijom
     
  9. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    trenutno imam TuneUp 2006 i onaj TweakUI powertoys instaliran pa sam pomocu njih nesto uspio da optimiziram sistem...a za ove ostale programe i guideove nisam znao...

    uglavnom, hvala na korisnim informacijama i uputama :wink:
     
  10. Shenron

    Shenron Komšija

    meni nikakva tweakanja nisu pomogla... mozda zato jer su mi sve 4 particje 95% pune... :mrgreen: ili zbog neceg drugog...uglavnom nisam osjetio neko znatno ubrzanje...