wireles i lan kombinacija

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by amd555, Mar 28, 2008.

  1. amd555

    amd555 Novi član

    Nisam nasao na forumu rjesenje, a nisam siguran u neke improvizacije pa cu iznjeti problem ovdje:
    wireles internet,
    konektujem se preko airlive 5460, taj AP ima dva mrezna izlaza tzv lan1 i lan2.
    Ima podrsku za WISP mod.
    Imam desktop i laptop, preko wispa kreiram ppoe na AP-u sto bi trebalo omoguciti neovisnu konekciju na internet (nisam jos uradio).
    Stvar je u tome sto bih htjeo da imam i lan mrezu izmedju ova dva racunara.
    Da li je dovoljno da AP spojim na neki switch a racunare na switch pa da imam i internet i lan?

    Unaprijed hvala na odgovorima...
     
  2. Almir

    Almir Komšija

    Ako na taj ap stavis 2 utp kabla i jedan spojis na desktop a drugi na laptop, stavis ga u wisp mod rada imaces net na oba racunara. Ali ces imati milion drugih problema...

    Stavi privatne ip adrese iz istog subneta na deskopt laptop i ap i probaj ping. ili podesi dhcp

    Ps. ne ocekuj puno od ovog uređaja...
     
  3. amd555

    amd555 Novi član

    ok.
    racunari su u odvojenim sobama i rijetko ce oba biti istovremeno konektovani, radim ovu kombinaciju vise radi komfora (ukljuci-iskljuci mi ide na nerve) ako cu na internet biram sa kojim cu racunarom u zavisnosti od potrebe. E sad me zanima kako da instaliram lan posto su mi obe mrezne zauzete.
     
  4. Almir

    Almir Komšija

    Tvoj ap kad prebacis u wisp mod rada ima mogucnost da na njemu podesisi pppoe konekciju i da se on konektuj na net automaski. Mozes spojiti bilo koji hadware na njega on ce automaski imati net, da li ces korisiti ili ne to je do tebe...mislim da si ovo skontao.

    Obično kad uključiš lan kabal u tvoj ap on od tog ap preko dhcp servera dobije ip adresu iz istog subneta, to isto važi i za drugi port na koji spajas laptop. Ako ne onda moraš ručno unositi ip adrese (vidi malo dokumentaciju)

    Ako dobijas ip adrese ona imas mogucnost pinga i filesharing i ostalo sto ide..

    Ja sam nekad radio sa ovim ap-om, koje je dobar samo za client mod rada, a na svim ostalim zahtjevima place ko mala beba :)
     
  5. amd555

    amd555 Novi član

    Uradio sam kako si reko i ide bez problema, dhcp je odradio sve bez mog uplitanja,pingo sam lan i on takodje radi, e sad kad sam sarovo folder na desktopu i pokusao da mu pristupim sa lap-a , trazi mi pasword, sto je desktop sam odradio, odnosno ja nisam kreirao nikakve permisie, ni na jednom racunaru, samo sam podesio oba firewalla. Imas li kakav savjet kako da ukinem ovu permisiu koju ja nisam kreirao...

    hvala na prethodnim odgovorima...