Wirelesss preko SpeedTouch 546V6 i AirLive 5460V2 AP ?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by h4rdw4re, Jan 2, 2010.

  1. h4rdw4re

    h4rdw4re Guest

    Prije svega pozdrav, sretna nova godina, sve najbolje u ovoj i svim narednim godinama,
    a sada da se bacim na opis problema :D
    Kako je vec u naslovu napisano radi se o prebacivanju ADSL veze na Wirelles :D , ali cim se pojavljuje upitnik onda je jasno da nesto i ne ide kako treba :|

    Dakle, pokusavam da povezem AP na ADSL modem i na taj nacin da imam pristup netu iz cijelog stana.

    Ne zanimaju me veze tipa: zelim da idem na free zonu, enkripcija, filtriranje po adresama itd...
    To ce ici tek kada uspijem nakaciti laptop tj vise njih na AP i sve to proradi kako treba :D
    Mislio sam da cu imati vise problema da sredim da preko Airlive-a omogucim i prijem i primopredaju :D signala koji dolazi od wireless providera, medjutim to sam rijesio bez ikakvih problema (postavio Airlive u "WISP + Universal Repeater" mode, druge postavke nisam uopste dirao i proradilo je od prve).
    Kasnije sam postavljao kojekakve zabrane i filtriranja, i to je islo takodje od prve.
    Ali ne lezi vraze...
    pokusam to uraditi preko ADSL linije, ko' pravi ucenik procitam sta trebam uraditi i krenem :D

    Postavim Airlive u "AP + Router" mode ili "gateway" mode, postavim Wan Port konfiguraciju na PPPoE, unesem podatke od providera (Bihnet), promijenim MTU size na vrijednost koju Bihnet preporucuje i hajde rekoh sam sebi to je to :D
    A ono ni makac, nece pa nece...
    Naravno, procitao i postavio da je LAN1 pri konfiguraciji LAN a LAN2 postaje pri tome WAN (ADSL).

    Potom dodjem ovdje i citam sta drugi imaju da kazu na ovu temu, i da, ima ih puno koji su imali probleme koje i ja imam, mnogi su rijesili, na ovaj ili onaj nacin...

    Ono sto mene zanima jeste to da udesim da konekcija bude PPPoE (stalna, on demand ili ona treca :D , svejedno), i da onda preko AirLive-a pristupam netu.
    Dakle kako ovo cudo udesiti pa da proradi.
    Moji pokusaji :D :
    1. Podesiti SpeedTouch (modem) da radi u bridge modu
    2. Podesiti Airlive da radi u gateway modu
    3. Podesiti postavke Airlive-a za WanPort na vrijednosti kako je prikazano na slikama (trazi li bihnet da se provjerava MAC adresa modema? - onda bi trebalo i Clone MAC podesiti, mada kod vecine nisam vidio da su to radili)
    A sada idu pitanja :D
    *Ima li potrebe dirati ista pod TCP/IP stavkom od Airlive-a?
    Za SpeedTouch sam vec vidio da ima razlicitu adresu, pokusavao sam i to mijenjati ali nisam uspio nista bolje rezultate postici.
    Ono sto mislim da nisam mijenjao (toliko je restarta Airlive dozivjeo da je i meni vise bila muka :D ) je DHCP (koji je kako citam trebao ici na disable) pod TCP/IP stavkom, ali vise ni sam ne znam sta jesam a sta nisam mijenjao :D

    Nesto ocigledno pogresno radim, ali eto, ne uspijevam se snaci (za one koje zanima firmware je zadnji, stavio sam cak i onaj south america :D ubise decibeli :D )

    Dakle ako neko ima strpljenja da mi to objasni, jos bolje ako ima neko isti AirLive pa da mi posalje config file (naravno podatke za PPPoE promijeni u testne :D )

    Na kraju se izvinjavam zbog previse dugog posta, ali trudim se da objasnim problem sto detaljnije :D

    Za sva ostala pitanja tu sam...iscekujuci odgovore, prijedloge... :D
    Jedino sto je problematicno je to sto nemam uvijek pristup tom ADSL modemu, naime to radim jednom prijatelju :D

    Hvala unaprijed svima koji bace pogled na temu.


    EDIT:
    Prva slika bi trebala biti na mjestu trece, ne vidim kako da to promijenim bez da ih obrisem pa ponovo ucitam.
     

    Attached Files:

  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    probaj promjeniti Authentichation Typee u CHAP, MSCHAP v1 ili v2.... takodjer experimentisi i sa MTU. pokusaj ga postaviti na 1492....
    U okviru AP-a, kad odes na status "karticu", mora ti pisati: Connection Method: PPPoE Connected ako je sve ok. takodjer, bilo bi pametno da ukljucis Loging (kartica Other pa onda Log i tu stikliraj Enable Log-System All). Nakon toga na rebootuj AP i vidi sta ce se desiti, ako ne prodje konekcija, posalji nam sadrzaj loga...
     
  3. h4rdw4re

    h4rdw4re Guest

    Da, probacu, ali ono sto me zanimalo je to da li sam dobro krenuo rjesavati problem :D tj :
    **********************************************
    1. Podesiti SpeedTouch (modem) da radi u bridge modu
    2. Podesiti Airlive da radi u gateway modu
    3. Podesiti postavke Airlive-a za WanPort na vrijednosti kako je prikazano na slikama (trazi li bihnet da se provjerava MAC adresa modema? - onda bi trebalo i Clone MAC podesiti, mada kod vecine nisam vidio da su to radili)
    A sada idu pitanja :D
    *Ima li potrebe dirati ista pod TCP/IP stavkom od Airlive-a?
    Za SpeedTouch sam vec vidio da ima razlicitu adresu, pokusavao sam i to mijenjati ali nisam uspio nista bolje rezultate postici.
    Ono sto mislim da nisam mijenjao (toliko je restarta Airlive dozivjeo da je i meni vise bila muka :D ) je DHCP (koji je kako citam trebao ici na disable) pod TCP/IP stavkom, ali vise ni sam ne znam sta jesam a sta nisam mijenjao :D
    ************************************************

    Ako sam ovo odobro uradio, onda ok, idem dalje, ali ako nisam ovo dobro krenuo, onda ce se zapusiti iz Airlive od broja restarta:D

    Hvala ipak na odgovoru, a i dalje stoji ako neko ima isti uredjaj da mi proslijedi postavke za ADSL to Wireless.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    1. ok je
    2. ok je
    3. bihnet ne provjerava mac adrese.
    u svojim TCP postavkama ukljuci DHCP server. ostavi automatski DNS, i na svojim laptopima podesti automatsku dodjelu ip adresa