WLAN (sa nocnim flatom) ili cekati ADSL???

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by AhmeT, Jul 18, 2007.

  1. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Eh ovako. Maloprije evo prico sa durgom nesto, on sebi uveo ovaj WLAN nekakav i tam vam, prica on meni sve to i spomenu da ima nekakav nocni flat. I sad meni to malo zapade u oci.

    Evo ja sam jos na dial upu. Ovaj ADSL cekam vec dvije godine. Sve govore da ce doc u narednih nekoliko mjeseci i ja eto ajd cekam, reko mozda ce doc. Al kakvo je stanje sad, tesko da ce to doc ove godine. I sad ja se ko malo dvoumim dal da prekinem ovo cekanje i postanem "rahat".

    Znaci ovdje kod nas ima neki privatnik, nije iz Gradačca al tu je negdje iz okolnih gradova i ima i signal ovdje. I sad masa ljudi ima taj njegov internet. Skoro dvije godine on to radi. I sad ja sam to zaobilazio jer eto nije bas najpouzdanije, pa zna se desti da neradi internet, da su veliki pingovi i tako to. Al kad pogledam, nista nemoze bit gore od dial upa.

    Na pocetku su mi se paketi sto doticni gospodin nudi cinili malim al evo sazno sam da svako od 1 navece pa do 7 ujutro ima neogranicen promet. Znaci neracuna se nista. I to me nekako privlaci.

    Npr ovaj drug sto sam prico sa njim kaze da ima konekciju od 512kbps... I da po dani nekad malo zakrci i ide samoo 50kbps... a po noci ide i do 200, vecinom izmedju 150-200 kilobajta u sekundi. I fakticki moze skinut svaku noc po nekoliko gigabajta dzaba (recimo ako je prosjecna brzina 120kilobajta/ps moze skinut 2,5 gigabjta u toj jednoj noci, sto je skoro citav promet za 3G adsl).

    Jest da ADSL ima i free zonu i to al opet ovo je pravi flat.

    Jedina mana su eto tih 1,5gb sto se mogu brzo potrosit (mada ako se skida po noci ovo je sasvim dovoljno) i veci pingovi. Ovo drugo mi toliko i nesmeta jer nemam bas komp za bilo kakve igre, a nisam planiro nista upgradeovat do sljedece godine u isto ovo doba (osim HDDa) tako da to i nije veliki minus.
    I jos jedan veliki minus je ta antena. Naplacuje covjek po 150KM tu antenu. Nisam bas upoznat sa cijenama ovih bezicnih uredjaja al kako god pogledam ovo mi se cini poskupo. Jer recimo da ja kupim to sad i predjem na to i dodje ADSL za par mjeseci i ja se odlucim tamo prec. Bio bi dosta u minusu.


    Uglavnom eto zanima me sta bi vi uradili na mom mjestu. Da se mogu sad unazad vratit prije godinu odma bi to uzeo jer bi mi se dosad i isplatilo, jer dodje me ionako racuna za telefon 50km a budem pisljivih 100njak sati a nista spacno ni neskinem. Ovako bi za manju cijenu imo dosta vise. POgovoto je ovaj flat dobra stvar, npr konacno bi mogo sebi skinut simpsone (svih 18 sezona :D:D:D) i ostale dzidze.

    Ukratko (kome je bilo mrsko citat): ADSL 3G (tj dial up od 46,6kbps dok ne dodje ADSL, a na vidiku ga nema) ili WLAN od 50-150kbps sa flatom od 1-7 ujutro.

    I inace ovo se placa na principu "dopuna". Znaci dole se kupi na jednom mejstu kartica i izgrebe se i ukuca broj na tom nekakvom control panelu i doda se limit i mjesec dana upotrebe (30KM je 1,5GB a 50KM su 4GB, mada za ovaj drugi nevidim potrebe sa ovim flatom).

    Eto toliko. I sad sam jos na raspustu tako da imam dosta slodobnog vemena pa bi kakav stalan pristup internetu dobro doso :D
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Prvo ako je konekcija 512kbps, onda download ne moze biti veci od 64KB/s, odnosno nema sanse da ide na 150-200KB. To je onda 1536 ili 2048.
    Hajd da uzmemo da pustaju brzu konekciju navecer, u sta cisto sumnjam, jer ce tada i svi skidati, pa ostaje realno ocekivati da jos i uspore.
    Ali pretpostavimo da puste. Antena ovisi kakva je. Racunaj da je uvijek poslije mozes prodati, ne za tu cijenu, ali se moze prodati.

    U tvom slucaju, s obzirom da si na dial-upu, prelazi. Pripazi na ugovor, bitno je da ti ostane pravo da raskines ugovor. Znaci pripazi da se na obavezes da ces ostati godinu ili dvije.
     
  3. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    ma i meni je cudno to sto im konekcija ide brze a "imaju" 512kbps... cini mi se kao da im fakticki on i neigranicava... jer ja sam se sam uvjerio da ide i preko 200kbps..

    a i ovdje svijet obicno rano ide spavat tako da rijetki docekaju to vrijeme flata :D

    sto se tice ugovora... vidicu sutra kako to ide sa ugovorm jer ce mi jos jedan komsija prikljucit.. gore sam spomenuo ono za dopune... znaci nije obavezno da se mora svaki mjesec bit na tom internetu... npr jedan drugi komsija mi ima internet samo kad je raspust... kad krene skola ne kupuju mu te dopune i nema interneta... a ovako ima... pa ako neko potrosi limit za nekoliko dana moze sebi odma to puit a moze i cekat do kraja mjeseca ili cak i preskocit... znaci nije nista fiksno...

    uglavnom vidicu... znaci bolje da predjem na to? :wink:
     
  4. iskusni

    iskusni Komšija

    To ti je idealno ;) Naravno da je bolje da pređeš.

    BTW. Ja sam na 384k wireless :), jedina razlika je u tome što je kod mene flat uvijek :D :roll:
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    da je idealno, bas i nije.. to sa antenom od 150km pa limit od 1.5 GB pa usporavanje, ali.. u tvom slucaju bi svakako presao.. ja sam koristio jedno manje od godinu dial up i batalio to jer covjek ne moze naplacat a kad skontam, ne znam ni sta sam radio ni gdje sam bio.. i onda fino cekao skoro godinu ADSL (mislim nisam njih ceko.. oni su mi uveli za desetak dana) al zato se isplatilo

    a ti kako kazes.. neces vidjet ADSL do daljnjeg tako da.. i nemas nekog izbora.. ali to sto je free download preko noci.. to je bas primamljivo