Workspace budzet

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by heroic, Oct 25, 2013.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Eh ovako, trenutno sam u fazi osposobljavanja radnog prostora, pa me zanimaju prijedlozi za opremu cijelog prostora.

    Treba mi:
    • Mrezna oprema
    • 4x racunar za web programere
    • 2x racunar za Visual Studio/C# programere
    • 2x racunar za graficke dizajnere (2D dizajn)
    • Lokalni server (bitan jedino CPU, RAM i napojna)
    • Konferencijska oprema (webcamere, TV, headsets...)

    Uz sve to mi jos treba workstation i server za monitoring aplikacije, ali to sam vec obezbjedio.

    Znaci zanima me neki budzet i neke optimalne konfiguracije sa kojim bi se ovo moglo opremiti, mogu i cijene iz drugih zemalja svejedno je.
     
  2. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Poruka podrske:Ako to pripremas da otvoris firmu,samo naprijed.I sjeti se nas nezaposlenih sa foruma :D
    Web programeri:
    mogu raditi sa bilo kojim novijim dvojezgrenim procesorom (Intel) ili nekim athlonom x4(moj prijedlog je da se za ova 4 racunara stavi jedan pofin disk na lokalni server)

    Konferencijska oprema:
    Ovo moze da varira od 500 km pa na dalje, tj zavisno od kvalitete

    Mrezna oprema:
    Ne znam sta ovdje podrazumjevas.Kako sam ja shvatio ovo su samo kablovi+ switchevi+ firewall(na lokalnom serveru moze)
    Znaci ovo nebi trebalo da bude skupo

    Za ostalo nek se javljaju strucnjaci,heeeh.
     
  3. donjapa

    donjapa Overclocker

    Sretno!

    Jedno pitanje usput, Lokalni Server - koja je svrha ovoga? (ne, ne naglabam ti nego me interesuje za sta ce sluziti - mozda je jeftinja opcija da ides u cloud)?
     
  4. heroic

    heroic Komšija

    Hvala :D

    Lokalni server - TFS, baza i slicno

    Ako uspijem pokrenuti posao, sigurno ce biti potrebe za zaposljavanjem barem ovih nekoliko osoba. Za pocetak mi treba sve crno na bijelo, koliko ce sta kostati...itd Za namjestaj vec imam ponudu, prostor vec imam (stan koji renoviram).

    Sta treba grafickim dizajnerima, to je podrucje gdje sam ja truba :D
    To je uglavnom graficki dizajn za website i jedan artist za digital images (znaci da je u stanju nacrtati nesto).
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    dizajneru treba kakav 24" monitor (IPS radi boja), Wacom tablet (od 300 pa do 3000KM, zavisno koji model), 8 GB rama i kakav i5 CPU. to bi bio optimum. i ssd radi brzeg sejvanja ogromnih fajlova (ako ih bude).

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  6. heroic

    heroic Komšija

    Znaci nikom ne treba graficka :D ? Odlicno :D
     
  7. Tensai

    Tensai Komšija

    Što se tiče ovih računara za programiranje tu ne treba ništa bijesno,a ima dosta raje ovde na forumu koji prodaju neke stare konfiguracije,pa bi ti se itekako isplatilo_Osim ako nisi mislio da uzimaš novo,jer tako obično firme rade.
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ma bolje mu je novo radi PDV-a (ako je firma registrovana ili ako ima neku drugu semu) a i radi garancije.

    Server je po meni, za to sto si pomenuo, bacanje para. Lagano iznajmiti kakav cloud server gdje bi imao sve sto ti treba, uzmes malo jacu konekciju i sredis kakav cloud bazirani web-app za pohranu podataka (ima ih posebno namjenjenih za programere) pa da isti mogu raditi od kuca, ako do toga dodje - a doci ce.

    Vedo ti je naveo ono sto bi trebao imati za graficke dizajnere da bi producirao bolji kvalitet, to sto je on naveo NIJE MUST HAVE, dok graficka koju spominjes jeste - vjerujem da ti je zbog toga nije ni spomenuo. Tebi za 2d dizajn uopste nije potreba nekakva high-end grafika, prije uzmi malo vise rama i dobar procesor.

    Razmisli da iskusni dizajneri zahtjevaju: Dobar monitor, veliko radno polje (rez) i dobru periferiju.
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Razmislit cu o cloudu. Kupio bih novo jer nije bas da pokrecem stand na pijaci, za ovaj broj uposlenika mi treba minimalni mjesecni promet od 15-20k tako da bi se isplatilo.

    Ovo mi je tek odnedavno plan, s obzirom da imam jedan stan viska i postoji sansa da uspijem razviti svoj posao, onda zasto ne i pokusati neki biznis.

    Jedino ce biti zeznuto sa naplacivanjem jer ne znam kako je kod nas regulisano primanje novca preko npr Paypala (tj da firma prima), ali o tom cu brinuti ako dodje vrijeme za to :D
     
  10. anel007

    anel007 Komšija

    wacom i nije obavezan web dizajnerima, jest ovom jednom za slike sto pominje ali dizajnerima za web nas i nije
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Iz mog iskustva i iskustva mojih kolega (razvijamo uglavnom web aplikacije), svakako ici na 8GB rama, 4GB je definitivno premalo. Ja sam uspio masinu optimizirati da zadovolji i 4GB rama, ali par gladnih aplikacija i ode i zadnji megabajt memorije. Procesor dosta i i3-3220, AMD FX4300 ili slicno. Naravno 23-24" monitor je obavezan.
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    moras biti d.o.o. ako zelis raditi sa inostranstvom. Firma ce imat svoj devizni racun gdje ces bez problema primati Eure i USD itd.
    Registracija d.o.o.-a ti kosta oko 1000KM (notar + sud) i bar 2.000 startni kapital.

    sta si kontao za softver licence, samo taj dizajner ce ti pojesti par milja za Adobe paket npr.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  13. Mujka

    Mujka Komšija

    ima ovaj creative cloud 50$ mjesecno ako pretplatis na godinu dana
     
  14. heroic

    heroic Komšija

    Poslije visesatnog Skype-anja, nadosao sam na slijedecu ideju.

    Posto je biznis sam po sebi rizican, za pocetak bi mogao napraviti nesto ovako:
    • Umjesto potpunog opremanja stana (ca. >10k), uraditi samo salu za sastanke (ca. 2000KM plus jos par radova koji ce se ionako raditi na stanu).
    • Posto ja vec imam uhodanu semu sa work-at-home/telecommuting nacinom rada, tj cak je nemoguce da se nadjem u istom prostoru sa svim ljudima sa kojima radim jer nas je pola van BiH, onda mogu istu tu semu napraviti i ovdje, stim da se nalazimo jednom u dvije sedmice radi lakseg planiranja.
    • Vecina raje ionako ima svoje racunare, za programiranje i nije potrebno nesto previse, tako da bi kupio samo glavne stvari za radni prostor (server, racunar, laptop...itd) i neke osnovne stvari tipa SSD-ove, RAM, monitore, Wacom tablet, periferiju...ako je nekome nesto od toga potrebno da se obebjedi. Eventualno ako nekome treba, obezbjediti laptop.
    • Posao da bude na part-time osnovi, tj. radi svako onoliko koliko moze (tj da se radi nekih 50tak sati mjesecno, 10KM/h pa nadalje, mislim da se to isplati cak i nekome ko ima stalni posao)
    • Od softvera mi treba samo CS, i bas sam vidio ovaj Creative Cloud, ne znam kako radi, ali ako je to to, onda je vise nego povoljno za jednog grafickog dizajnera. Sve ostalo vec dobijem sa licenciranim OS-om tako da ne brinem puno.

    Za pocetak naravno ne bi registrovao firmu, tek ako bi sve islo kako treba, onda bi sve "kako treba".
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Savjet.

    Pitao si za opremu, pa trazi stvari koje trose sto manje struje.

    Razlika izmedju nekih komponenti je kao izmedju Scarlett Johansson i Megan Fox :p
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Graficki rad i 1mbit upload za cloud storage ne idu bas zajedno :)
    Bez obzira.

    Ako ces vec distribuirano raditi, onda ti toplo preporucujem office365 / google docs.
    Firmu gdje sam prije radio sam migrirao na google docs, placa se odprilike 50$ godisnje po useru.
    Mail, kalendar, editovanje dokumenata, sve ti je pri ruci.
     
  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Možeš čak i domenske mailove prebacit u google, ili čak redirekciju uraditi ( taj dio je free) dok ima prostora
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Free su domenski mailovi na google samo mjesec ili nesto tako, dalje moras placati pretplatu (zavisno od broja accounta), ali nesto nije plaho.
     
  19. heroic

    heroic Komšija

    Sto se tice grafickog dizajnera, radi momak iz inostranstva i tako ce biti sigurno narednih 6mj.

    Sto se tice programa ovdje, to na cloud-u mi nista ne znaci, zasad sam osposobio dvije prostorije u kuci za rad, vjerovatno 3-4 racunara.

    Ima li neko iskustva sa ovim racunarima:
    [​IMG]

    HP Pro 3500 microtower
    (i3-3220/3240, 8GB RAM, 120/240GB SSD, H61 chipset, 300W PSU, integrisana HD2500 ....1000KM)
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Na poslu imam haman isti samo microtower sff mashinu, tip top za vecinu poslova