XP instalacija problem

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by clopex, Aug 31, 2009.

  1. clopex

    clopex Aktivista

    Naime, imam problem kad instaliram neke odredjene XP verzije na svoj laptop, šta se događa!? Kad krenem da postavljam sistem, urade se oni prvi koraci, formatiranje i kopiranje XP fileove, ali kad se resetuje racunar i krene onda prava instalacija samo mi se pojavi onaj famozni PLAVI ekran sa bjelim slovima i ništa ne mogu osim reset. Pošto imam nekoliko vrsta XP-a i Visti probao sam i druge, na nekima se dešava isto neki ipak prodju u instaliraju se. Vista se uvijek npr istalira. Ali ovaj jedan XP sto imam sto je jako dobar nece da se instalira na mom laptopu dok na svim ostalim desktop racunarima se instalira bez problema. Da li mozda zna neko u cemu je problem?? Cuo sam da se nešto mora u BIOS-u prebaciti ??
     
  2. nivla

    nivla Komšija

    odvrti memtest
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  4. Shenron

    Shenron Komšija

    Koliko sam skuzio te njegove "verzije" Windowsa XP i Viste su one verzije tipa Black, Gamer, AmUberCoolAndElite verzije.
    Pa je vjerojatno i problem u tome.
    Instaliras normalne Windowse XP (SP3) (ili Vistu (SP2)) i uzivaj. Sve ostale "verzije" su bezveze i natrpane glupostima (ili je sve iz njih izbaceno da budu sto manji).
     
  5. clopex

    clopex Aktivista

    Što je najintersantnije verzije XP tipa Black edition rade kako treba tj instaliraju se ok, ali ova koja meni najviše treba nece, jer je verzija XP stvarno dobra nisam naišao na bolju verziju, kako mi neko rece, nisam siguran za ovo, da trebam u Biosu da prebacim HD sa sata na nesto drugo !? nije mi to nesto jasno
     
  6. nivla

    nivla Komšija

    zanemaricu ovo black u nazivu, ali nisam se susreo ni sa jednom takvom instalacijom da je radila kako treba uvijek nesto fali
    provjeri memoriju, da je do sata drivera ne bi ti ne poceo kopirati podatke sa cda vec bi ti na samom pocetku javio da ne moze da pronadje hard disk
    probaj sa memtestom provjeriti memoriju, najcesce se zna desiti da se ovo desava kad neki modul nije ispravan(mada ne mora znaciti)
    memtest mozes skinuti posebno i sprziti na cd, ali uz svaku distribuciju ubuntua se nalazi i memtest pa ako imas ubuntu pokreni memtest sacekaj 2-3 prolaza i ako bude sve uredu, instaliraj windows xp bez ovih magic, black, dark i slicnih rijeci u nazivu
     
  7. Shenron

    Shenron Komšija

    Okani se tih verzija i instaliraj najobicnije Windowse XP SP3 ili Vistu SP2 ili 7. Te Black, Gamer, Stagod verzije su piratske (dakle, zabranjeno je o njima raspravljat na forum (valjda :D)) i pune su gluposti. Kasnije ces se cuditi zasto ti komp nakon 2 mjeseca koristenja spor ili zasto baca BSOD kad pokrenes neki program.

    Windows XP u sebi nema drivere za SATA kontrolere, pa moras u BIOS-u namjestiti da ti HDD ne radi u SATA nego u PATA modu. Ta opcija nije ista u svim BIOS-ima i ponekad je skrivena pod nekim drugim imenom (ne pise HDD Mode: Sata-Pata). Malo proguglaj kako to napraviti na tvojoj ploci ako ne znas.
     
  8. apdejt

    apdejt Overclocker

    Koji je laptop u pitanju ???
     
  9. clopex

    clopex Aktivista

    Laptop je ACER TravelMate 5510
    hvala svima probat cu nešto :D
     
  10. apdejt

    apdejt Overclocker

    Taj laptop bi trebao raditi bez problema na XP od SP2 pa nadalje.
     
  11. clopex

    clopex Aktivista

    Radi on ok ali je problem instalacije samo te verzije XP, što je još cudnije ta verzija XP-a radi na svim racunarima koje sam probao i na kojima sam dizao sistem ali kod mene zakoci, a tako je dobra verzija,... jedna od najbrzih koje sam ja probao