Zamjena disk glave na wd externom disku

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Stihoklepac, Dec 16, 2016.

  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Pozdrav

    Da li je iko uspješno zamjenio disk glavu na hdd-u?

    Imam par wd-ova ali nisu između sebe kompatibilni. Sa druge strane disk koji je otkazao skljoca, jer mu je pukla jedna od glava i zapinje o rub diska.
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    probaj vidjeti sta na youtube,tamo nema kvara koji se ne moze naci kako se popravlja :D
     
  3. GV

    GV Komšija

    Baci ih, nema tu pomoći. Super važne podatke mogu samo specijalizovane firme izvući za debele pare.

    Sent from my ALCATEL ONE TOUCH P320X using Tapatalk
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ma gledao sam nalog rusa koji objašnjava kako je jednostavno. Ali ako imaš donorski disk. Problem je što wd na svakom modelu malo promjeni glavu.

    Isto tako kad skidaš glavu sa diska pravo je pipavo to uraditi a sa ne slomiš zamjensku, zato i pitam da li je iko uspio zamjeniti

    Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk
     
  5. Tensai

    Tensai Komšija

    Ima onaj lik na olx PCshooop on to garant more uradit.
     
  6. GV

    GV Komšija

    Koliko amaterski poznajem tematiku kutija diska je zatvorena u super čistom okruženju jer najmanje zrnce prašine može oštetiti disk, glave pa sam tim i podatke. Kako je disk svakako uništen probaj nemaš šta izgubiti.

    Sent from my ALCATEL ONE TOUCH P320X using Tapatalk
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    probaj hladjenjem diska u hermeticki zatvorenoj vrecici. Izbaci ga na ovu zimu jedno 2-3 sata, ili jos bolje u zamrzivac, pa onda brzo prikljuci i probaj spasiti podatke dok je jos hladan.
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    U pitanju je pravi "sajdžijski" posao.

    Prašina nije problem jer kada krene vrtit centrifugalna sila sva zrnca prašine pomakne.
    Problem je spustiti disk glavu na nosač bez da se pomjeri glava i pola milimentra.

    Naravno i naći istu disk glavu.

    Pipavo nema šta
     
  9. Esprit

    Esprit Aktivista

    I meni je na jednom WD disku otisla glava a na njemu slike prvog rodjendana kcerkice.
    Cuvam ga u nadi da ce kroz par godina pojeftiniti spasavanje podataka sa neispravnih diskova.

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk