zamjena diska i rama

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Almir, Nov 9, 2014.

  1. Almir

    Almir Komšija

    kupio sam novi lap lenovo z5070 i 2 stvari bi trebao da odradim a to je da pojačam ram sa 4 na 8 ili više gb i da ubacim ssd a pri tome zadržim legalan win 8.1 koji je došao uz lap....tj da 'reinstaliram' na ssd i hdd od 1tb ostavim u lap

    ono što me interesuje lap je nov 3g garancije i ovaj upgrade možel mi sjebat garanciju....
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Probaj True Image Home uradi cloniranje diska na ssd, nakon toga zamjeni i bootaj
    Ako je sve ok samo dodaj ram
     
  3. anel007

    anel007 Komšija

    a ako se odlucis za samsung on dodje sa svojim softverom za kloniranje diska, odradi posao jako brzo i bez problema samo sto je problem ako ti laptop ne podrzava vise od 1 diska moras imati usb->sata konverter da bi to proslo uredno, ako podrzava samo ubacis ssd pored tog diska, odradis kloniranje i na kraju formatiras disk da sluzi kao storage :wink:
     
  4. Almir

    Almir Komšija

    generalno ovaj os što je došao sa laptopom je težak, ovi iz lenova su tu nabacali svašta....po meni to koči sistem ....sad ja kontam da odradim neku čistu insatalaciju a da mi ostane licenca...mislim genralno mi to nije problem sa tim licencama al kad već ima tj došla uz lap da probam iskorisiti... mislim da sa ssdom će prodisati... imam ssd na desktopu i to sam odmah primjetio tj zaboravio kako je na hd...

    što se tiče rama jel najbolje da vidim koji je ram u lap pa da tražim isti takav ili?mislim da je neki samsungov...
     
  5. black

    black Komšija

  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Treba ti i odgovarajući oem disk za instalaciju, bar je tako trebalo za win7.
     
  7. black

    black Komšija

    Skines na stranici od Microsofta trial verziju i samo ukucas svoj key.
     
  8. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Posto je 8.1 u pitanju uradis refresh sistema iz settingsa, izaberes da pobrise sve aplikacije i fajlove i tako bi trebao imati cistu instalaciju. Ako se dobro sjecam za ovu proceduru ne treba disk? Ili ako treba ubaci narodnu verziju za taj dio posla.