Zamjena graficke (GeForce -> Radeon) - promjena drivera

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Nihad, May 15, 2006.

  1. Nihad

    Nihad Aktivista

    Koji je ispravan nacin da se promjene driveri pri promjene graficke karte u racunaru? Dosada je bila GeForce 2, a od sada ce biti Radeon 9000 ili 8500 (svejedno).

    Imperativ je da se sistem ne povali. Mora to sve biti cisto i uredno kao da se radi od nule.

    Evo kako bih ja uradio, a vi izvrsite potrebne izmjene:

    1] Add/Remove Programs / "Nvidia Windows 2000/XP Display Drivers"
    2] Ugasiti racunar, izvaditi GeForce
    3] Ubaciti Radeon, upaliti racunar
    4] Add/Remove Hardware / Uninstall / oznaciti "Show hidden hardware" i onda ukloniti GeForce kartu ako postoji na tajnoj listi
    5] Instalisati Catalyst i resetovati masinu
    6] Reinstalisati DirectX 9c
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    1. Skini driver cleaner, izaberi gforce i ukloni sve drivere za g force.
    2. Ugasi kompjuter
    3. Promjeni karticu
    4. Upali kompjuter i instaliraj Ati drivere
    5. Resetuj
     
  3. Nihad

    Nihad Aktivista

    Je li to znaci da nikako ne pokrecem Detonatorov uklanjac (unistaller)? Ako se ja dobro sjecam u vezi Driver Cleanera, on se koristi nakon sto se driver ukloni standardnom procedurom.

    A trebam li reinstalisati DirectX?
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    DX ne trebas reinstalirati.
    Mozes koristiti i detonator uninstaller, ali drivercleaner ce to ionako sve ukloniti.
     
  5. Nihad

    Nihad Aktivista

    OK, hvala.

    Malo mi je cudno da ne moram DirectX reinstalisati, ali vjerovat cu ti.
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne znam koji operativni sistem furas, ali winxp po default-u ima cini mi se DX8.0, sa SP je ima DX8.1 a sa SP2 ima DX9.0

    Osim toga, DX je odvojen od drivera tako da uklanjanjem drivera ne uklanjas DX.
     
  7. Nihad

    Nihad Aktivista

    Na racunaru koji je mjesto radnje zamjene, koristim Windows 2000 i Windows 98SE.

    XP je kaka, moje misljenje.
     
  8. iPlay

    iPlay Komšija

    Promjena GeForce na ATI, najbolje ti je ovo:

    - Otvoris Kompjuter, zamjenis kartice,
    - Stavis Bootabile WindowsXP CD
    - Format C:
    - Install


    Neces imati problema, ja sam imao problema samo sto sam zamjenio FX5200 sa FX5600 :?
     
  9. Nihad

    Nihad Aktivista

    Jel to ti mene zezas posto koristim Windows 2000 i velim da je Windows XP kaka

    Ja inace vise vremena provodim sa NT-om nego sa 2000, tako da znam sta valja a sta ne. Koristio sam ja i Windows XP malo vise od godine.
     
  10. iPlay

    iPlay Komšija

    Ne zezam te, ozbiljno ti govorim, kod mene je pravilo problema, WinXP SP2 je bio na racunaru.

    Mislim ne mora znaciti, ali nista ne reci...
     
  11. Nihad

    Nihad Aktivista

    Nisam te skroz shvatio, sta je pravilo probleme i kakvi su problemi bili?

    Je li pricas o DirectXu ili?
     
  12. iPlay

    iPlay Komšija

    Imao sam FX5200, i ubacim FX5600, zatim mi je sve uporeno bilo, kretanje po Windowsu je bilo tako kao da su nabaceni oni default-ni driveri VGA. Instalirao sam nekoliko puta Drivere, i zadnje skinuo sa stranice, medjutim nece. Doduse mi je prije bila Clockana graficka, ne znam dali je on sta zapamtio u Registry pa je pravio problem, ali je to bilo. Kad sam uradio Format C:/ Sve je opet ferveralo kako treba.
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    u pravu je id.go play.... ista je stvar kod mene bila kada sam sa GeForce2 GTS presao na ovu 9800pro.. iako sam sve drivere ocistio i sve sredio opet nije to to... i bolan zaboravi na dx... nece ti on nikakve probleme praviti... radi odvojeno...