zastita od prenapona

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by BodySnatcher, Aug 21, 2008.

  1. GW

    GW Moderator

    UPS-ovi imaju zaštitu za telefonske linije Alibegoviću. A tebi sam fipi objasnio sve.
     
  2. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Pa i ja bih htio u svoj ups ustekat modem jer mi se gasi svako malo, mozes malo pojasniti kako to?
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Evo odgovora:
    Nisi morao prvo napadat covjeka..

    Pa pogledaj ima li na ups-u konektor za tel.liniju..
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ma nisam ga napao ba, nego fakat nisam znao da se modem spaja u ups.

    Nisam mislio tel. liniju, nego struju za modem da se ne gasi kad se mijenja napon.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Jesi siguran da ti se zbog toga gasi? Pa ako je modem sa adapterom, spojis ga u ups kao sto normalno spajas, ne kontam te.. :roll:
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ako je UPS dovoljno snazan, u njega mozes i TA pec ukopcati.
     
  7. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nea na upsu standardnih uticnica, pa me zbog toga buni kako adapter ustekat u ups.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Ahaaa... Nikako.. :D
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ovo sve sto kupujes ups-ova je karinana, imam druga koji projektuje custom ups-ove i sve to tako da kad sam ga pito sta je najbolje odgovor je sljedeci ... gledaj da nadjes energoinvestove prenaponske uticnice, izgleda ruzno tesko i nije malo para ... al te cuva od loshe struje i groma .... sad za sad 100% preciznije od tarota


    vidjao sam dobre belkinove prenaponske, apc ima iste ali sam samo vidio u elektronik centru
     
  10. fipi

    fipi Aktivista

    Eh, na ups-u nema standardna uticnica za adapter, tj, ali možeš je sebi napravit. Uzmes produzno kablo, otkineš mu onu mušku glavu ( dio što ide u obicnu uticnicu da doneses struju na produzno kablo) i na njegovo mjesto naštekaš kablo što može da uđe u ups. Ovo kablo što ide u ups ima 2 kraja, jedan kraj ide u napojnu jedinicu ili u monitor ( ako imas ovo kablo onda znas o cemu pricam) i ovaj kraj otkines, bacis ga u smece, i na njegovo mjesto naštekaš na produzni kabal. I tako dobiješ na jednoj strani produzni sa 3 utičnice normalne standardne kućne, a na drugoj strani imas dio koji se moze gurnut u ups.

    Evo nemere schreen da nabacim
    edit :
    Evo short verzija ako nije ni ovo jasno
    imamo 2 kabla, 1 obicni produzni kabal i 1 kabal za ups koji na sebi ima dio koji ide u ups a drugi dio u napojnu na kompjuteru ili u monitor
    1. otkinemo mušku glavu na produznom kablu i bacimo je u smeće ( znaci glavni akter je obicni produzni kabal)
    2. Ups kabal. Njemu otkinemo dio koji ide u monitor ili u napojnu jedinicu. i bacimo u smece.

    3. spojiti produzni kabal sa ups kablom. Znaci samo samo nastekas i zaljepis providnim ljepilom :p

    Rezultat: Na jednoj strani imam uticnicu koja moze uc u ups, a na drugoj strani 3 obince uticnice od produznog kabla.

    Nemere jednostavnije ovo da se objasni.
     
  11. fipi

    fipi Aktivista

    Evo mene opet da ne otvaram novu temu, posto se veze na ovu .

    Ovaj ups mi ne cuva struju nikako kad je nestane, to znaci vjerovatno da je baterija otisla, ups je star i vjerovatno nikad nije ni mjenjana baterija.
    Eh sad me zanima jesu li sve baterije iste za sve ups-ove ili moram trazit posebno za upc 500 VA. Vjerovatno su sve iste koliko vidim iz cjenovnika al eto ne skodi pitat. Eh sad glavno pitanje, u genelcu ima baterija 4,5 ah, 7, 12 i 17 ah, sta mu ovo znaci ? Jel to pokazuje koliko ce pc bit upaljen i dalje kad struje nestane ? npr ova 4,5AH ce trajat 5 minuta, a ova od 17AH 20 minuta ( ovo bi trebalo varirat od konfigurcaije do konfiguracije valjda) ? Jel to znaci? I koju mi preporucujete ?
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Trajanje baterije zavisi i sta upravo radis na PCu, daleko ce duze trajat ako kucas u Wordu neg ako vrtis kakvu igru ili sl.
     
  13. Ninja

    Ninja Komšija