Zivotno osiguranje

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Tir Anasazi, May 24, 2012.

  1. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Ne nadjoh nigdje ovaj topic na forumu, a nije zgoreg da se malo diskutuje s obzirom da ce ovo biti sve aktuelnija tema na mapi puta za ulazak u EU (minimalno 20% stanovnistva sa privatnim ŽO kao uslov za pristup EU), te dugo najavljivana reforma PIO sistema koju cemo vjerovatno sacekati jos jedno 10-ak godina.

    Dakle, dobro bi bilo da oni koji imaju polise zivotnog osiguranja (usmjerene na penziono invalidsku stednju za slucaj dozivljenja i/ili zastitu od radne nesposobnosti AUZ i/ili zastite od bolesti itd.) napisu malo svoja iskustva, od kada uplacuju, sta ih je ponunkalo da se odluce napraviti polisu, je li ko imao kakvih neugodnih situacija sa osiguranjem pri pokusaju kapitalizacije polise i sl.

    Dobro je razmijeniti malo misljenja, a mene interesuje i jedna konkretna stvar ukoliko neko vec ima slicna iskustva. Licno uplacujem vec sestu godinu polisu kod Grawe zivotnog osiguranja usmjerenog na stednju (Safe Invest program) i ugovor sam zakljucio na 39 godina, tj. tacno do penzije ako je dozivim. Odlucio sam se za kvartalno placanje premije sa najmanjim mogucim iznosom (300,00 EUR godisnje) i sa fiksnom indeksacijom od 2% kao zastita od rizika koje nosi inflacija. Inace, ove polise je bolje zakljucivatidok je covjek sto mladji, jer se u tom slucaju za slucaj dozivljenja znatno povecava osigurana suma koja se isplacuje bilo jednokratnom kapitalizacijom, ili kroz dozivotnu rentu ili kroz solidnu rentu na period od npr. 10 godina.

    Eh, ono sto mene sada interesuje je sljedece. Od skora je Grawe pokrenuo jedan malo modifikovan program Grawe Elite 20 PLUS (koji naziv :) )koji ukljucuje i "gratis" zastitu od 20 teskih bolesti, gdje je automatski pokrivena i supruga, kao i svako dijete do 50% uplacene premije do tada ( samo za odredjeni niz bolesti ). U tu svrhu su me odmah i kontaktirali iz Grawe-a kako bih eventualno presao na ovu novu polisu. Logika nalaze da to naravno odmah to i napravim jer je gratis, ali kao i su svemu (pogotovo u razlicitim vidovima osiguranja) postoje odredjene cake. Caka u slucaju osiguranja je da bilo koja promjena uslova podrazumijeva novu polisu, a to opet znaci da bih ja sada morao zalediti ovu postojecu polisu i kapitalizirati je (odmah sa cca 40% gubitka do sada isplacenih sredstava) ili da pustim da ide do kraja ugovorenog perioda (do moje 65 god. zivota) i da onda naplatim ovo sto sam do sada uplatio sa odredjenom manjom premijom. S druge strane bih otvorio ovu manju polisu i zakljucio je opet do 65 god., odnosno ovaj put na nesto manji period od 33 godine.
    Ovi agenti osiguranja naravno uvijek pricaju price pitke za usi potencijalnih klijenata i oni tvrde da na kraju dobijem istu osiguranu sumu, medjutim nesto mi tu smeta u toj prici sa prekidanjem polise i otvaranjem nove jer se onda gubi smisao one gornje price da je bolje zakljuciti polisu na sto duzi rok i sto mladjii.
    Da li je neko dobijao vec slicne ponude za promjenu odnosno upgrade polise?
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Takve stvari ne radis bez pismene ponude, i solidnog proracuna.

    I kakvi su to smijesni uslovi da gubis uplacena sredstva ako ti oni nude novu i "bolju" polisu osiguranja. Oni su inicirali kontakt za novu polisu, tako da logika nalaze prelaz na nove uslove bez ikakvog gubitka tebi.

    Fakat srecha pa se nisam vratio nazad u Sa 2003, zvali bi me unabomber do sada.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja vec ne znam koliko godina placam uniqa osiguranje, znam da je 80KM mjesecno, a koliko, do kada i kako ne znam, stara je to nesto zavrsila :)
     
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    Iskreno, ne znam sta je pametnije, stedit u banci, ili kod tih.. isti djavo.. Stim da kod zivotnog osiguranja ne smijes dirat lovu min 5-6 godina ako se ne varam.

    Moje misljenje je da na kraju dobijes istu vrijednost para koje si ulozio (kao kasica)
    Zasto....

    recimo ulozenih 10k a ti dobijes 15k od njih za 25 godina... tih 15k ce vrijedit ako ne isto onda sigurno manje nego danasnjih 10k :)

    Al to je moje misljenje ( sve skuplja...)