1. Tuzlak

    Tuzlak Novi član

    tko ima iskustva sa ovim providerom koji nudi wireless dostupnost u gradovima te i u selima gdje nisu recimo moguci ADSL paketi od bihneta.
    zasad sam samo cuo od njiha da se dobije za prikljucnu cijenu od 140KM vanjska Wireless antena i 15m kabla i jednu PCI wireless karticu u koju se prikljuci stim kablom ta vanjska antena, i montaza i instalacija ukljucujuci u toj cijeni.
    sad glavno pitanje je jeli iko imao/ima Zona.ba i snjima iskustvo.
    kakvi su signali? dal se gubi kvalitet signala potom nevremena ili snijega? pro i contra. imaju mislim povoljne pakete kako sam vidio u cjenovniku.

    zona.ba
     
  2. Amer

    Amer Aktivista

    Evo ja koristim Zonu kao providera...

    Al pokusat cu ti objasnit kako sam se spojio, znaci moja kuca ne moze da vidi signal, pa je komsija ugovorio da se na jednu obliznju kucu koja prima signal da postave dvije antene jedna da prima a jedna da nama salje signal...
    To je mene kostalo 150 KM, a nas trojica smo uzeli paket od 60 KM, placamo po 20KM, dijelimo konekciju.

    Konekcija je extra, pjesme u prosjeku skidam od 80-100 kbps...
    Signal se RIJETKO kad gubi(citaj skoro nikad)
    Ponekad kad je malo vece nevrijeme se izgubi, ali to se desilo samo jednom.

    Ja signal ne hvatam preko antene, nego preko one male antencice sto dodje uz karticu jer je vidim kucu koja salje signal...

    Ako te sta zanima jos, pitaj...
     
  3. Tuzlak

    Tuzlak Novi član

    ahaaa meni je ovaj ovako objasnijo koji to spaja i prikljucuje da se dobije 1 antena na kuci gdje more primiti od bazne antene koja se nalazi negdje u selu, i sa te antene ide kablo do 15m duzine u tu PCI karticu skojom se spoji ta vanjska antena. a jel kod tebe tower ili PCMIA kartica na laptopu?
    i jel vi imate taj FLEX paket ili EXTRA paket? dal tu brzinu dobijes dok su svi vi online ili dok drugi nista nerade?
    i dal ti radi recimo skype za VOIP?
    mozda sam dosadan al da koristim priliku hehe.
     
  4. Miko

    Miko Aktivista

    E hajde da nehvalimo sada malo previse nego da kazemo kako je bilo kod mene. Ovako ja sam bio na zoni 6 mjeseci. AP na koji sam se kacio bio je Sarajevo -7. Signal mi je bio od 30% do 50% (kada je fino vrijeme). Jeste to fino platis 30KM+1KM banci da uplatis za paket 256k/256k. Ali problem lezi u cinjenici odmah zaboravi online igranje (to ti moze ko god hoce i sta god hoce pricati nema sanse da imas stabilan ping). Stanje sa downloadom nije lose jer sam ja skidao oko 35GB mjesecno torrenata, ali zato sto mi je racunar bio upaljen bukvalno 24 sata u danu, 7 dana u sedmici i 30 dana u mjesecu. Znaci nekada mi se desilo prokleti email nemogu da otvorim (mislim stvarno email). Problem je u tome sto oni imaju priorite tj. ako to neznas ti kada zakupis 256k konekciju fino je dobijes sa jos 3 osobe (jer je to kao nesta sherovana konekcija) ovo znam 100% jer mi je objsnio covijek koji drzi plus wireless i on mi je rekao da tako i zona radi i to znaci da sto vise skidas ides sve nize u prioritetu tj. blokiraju ti oni namjerno saobracaj pa umjesto 32KB(koje iskreno nisam nikada vidio nego max 30,6KB i to direktni link) imas recimo 4KB (pa da sam htio modem ostao bih na modemu). E hajmo sada o ljubaznost, pa nisu toliko losi, ali problem je u tome sto oni nemaju zastupnistvo nigdje drugo nego u Bijeljini i to znaci da si ti ovisan o njihovim partnerima tj. kako su ovi raspolozeni da ti pomognu. Ali nije samo to problem, problem je sto nekada stvarno znaju biti gadovi. To govorim iz iskustva jer su u martu cackali ovaj AP na kojem sam ja bio i nesta ocito okrenuli i time meni ukinuli signal upola mjeseca (mislis da sam mogao pare dobiti nazad, malo sutra). Ja kada sam ih zvao i rekao im da nemam vise signala zato sto su nesta cackali oni mi rekli kod ostalih valja, a tebe da izvnise ko jebe. I tako sam ja ostao sa opremom koju sam platio (malo sutra ti je to 140KM) imas ti tu ugradnju 20KM + prvi mjesec paket koji zelis. Znaci ispod 200KM neracunaj. Na kraju ove sve price ako mozes ista drugo uzeti uzmi izbjegavaj ovo jer ces vise zivaca izgubiti nego sto ces dobiti. Bolje ti je imaj 3GB ali stabilna, a ne da moras skidati 3GB nekoliko dana na 10KB kako se meni znalo desiti. Imas jos foruma oko ovoga i vidjet ces da je kod sviju poprilicno isto, znaci nije savrseno. I jos jednom za kraj stavljam naglasak na to da vole ne blokirati saobracaj nego preblokirati saobracaj, a to znaci da nemogu stranicu da otovorim. Znao sam ih u 23h navece zvati da prestanu blokirati, jer ja stranicu nemogu otvoriti (i da prestane on tebi blokirati na 1h i onda opet samo konekcija umre), ili je nemas recimo nekoliko dana. Sta mislim pod ovim nekoliko dana, pa zna se desiti da nema konekcije znaci nemozes se konektovati po recimo 6 do 8 sati svakih nekoliko dana. Pozdrav i sorry ako sam te prepao ali to je licno moje iskustvo, i covijeka od kojeg sam ja kupio opremu jer on vise nije htio da se zajebaje se zonom nego ukljucio ADSL.
     
  5. zalizani

    zalizani Aktivista

    Bivši korisnik hvala Bogu :smt038

    Zona kao ISP se i dan danas muci sa internim rutiranjem,gdje su bazne preopterecene belaj zivi,nestrucna podrska,cast jednom momku.Da hoce mogli bi iskristalisat probleme medjutim oni to vjerovatno rade u omjeru zadovoljne musterije sa profesionalnom opremom(kojih ima polijepo) i levati koji su na 2,4ghz sa 10 metara kabla u wireless karticu.Ova druga skupina je prepustena na milost i nemilost......Znaci vec ako neko zeli wireless kupis sebi profesionalnu opremu i sigurno ces biti zadovoljan :smt002

    Ipak žica je žica
     
  6. nivla

    nivla Komšija

    Mislim da je miko sve rekao.
    Ja sam prosle godine negdje sredinom aprila prikopcao zona.ba wirelles(128/64 paket) i sve radilo savrseno, kisa-sunce-snijeg nije bilo smetnji. Pocetkom maja iste godine zona.ba nudi nove(duplo jeftinije) internet pakete i ja tada prelazim na paket 256/128 i pocinju prvi problemi sa njima. Prva grmljavina tog mjeseca i iako mi je signal bio savrsen(u odnosu na ovaj mikov) ja nisam mogao ostvariti broadband konekciju.(ap zona sarajevo 7), nazovem support koji je u bijeljini i za 10 minuta mi covjek osposobi konekciju. Dalje su do avgusta, kada sam prodao opremu i prestao placati pretplatu, problemi bili svakodnevni i nisam mogao cak ni msn da koristim kako treba. Sto se tice downloada nisam bio neki downloader i mjesecno sam trosio ukupno 9-9.5 GB (upload i download). Koliko znam i sad je situacija kriticna, tako da ti savjetujem ako mozes ikako da imas neku drugu opciju da je svakako iskoristis. Sad sam sretni korisnik ADSL 3G paketa na kojem mi samo 3 sata od sredine avgusta prosle godine nije radila konekcija.
    Ako se ipak odlucis za zona.ba kao provajdera nek ti je sa srecom.
    Sto se tice opreme, hem je fuseraj, hem je preskupa i dobije se air live 2000 turbo pci kartica i 18dB grid antena sa 15 metara najjeftinijeg 50 ohm koaksijalnog kabla.
     
  7. GW

    GW Moderator

    Zona ima oko gb propusnosti i zato je neozbiljna. Ostalo na stranu.
     
  8. Tuzlak

    Tuzlak Novi član

    hvala svima na odgovore, vidim ima tu dosta pro&contra uvezi njiha kao ISP. ja imam ovdje u Tuzli bihnetov 9G paket ali radi se o mom rodjaku koji zvi malo udaljeno u selu i nazalost bihnet je odgovorio (preko telefona) da nije moguc adsl kod njega. sad cu vidjet u naslijednih dana licno da upitam oko njegovog prikljucka i dal je moguce. ostali u selu koriste taj zona.ba i jedan cak drzi mali internetklub koji ima 6 racunara prikopcan na taj paket od 60KM. ima sigurno takvi problema i jos kod drugih ali zasad vidim da je to njemu jedina mogucnost da ima prikljucak na internet osim da ulazi preko modema i stime cucka impulse.
    vidjet cu u naredni dana cu sa svojim laptopom otici do njega da vidim koju jacinu signala vec mogu hvatat bez te vanjske antene. ovdje u tuzli vidim kad upalim WiFi-Radar da imaju poprilicno dobar signal.
    ili koja druga rijesenja bi mogla uci u izbor?
     
  9. Amer

    Amer Aktivista

    U mene je kartica u kucistu, konekcija je ljudi extra..
    Barem kod mene, uvijek imam brzinu skidanja oko 80 kbps, a kad njih nema i vise.
    Nikad mi na duzi period nije nestalo, jedino jedan dan oko 2h jer su popravljali nesto na toj kuci.
    Ostalim danima je extra, brzo, jacina signala mi je oko 90%, rodjak preko neta igra Warcraft ping oko 60 u prosjeku, ja u isto vrijeme CS-a, ping konstantno 50...
    I uopceno, ja apsolutno nikakvih primjedbi nemam, barem ja.
     
  10. Miko

    Miko Aktivista

    Pa ja kada si od AP sa tim signalom sigurno na udaljenosti manjoj od 1Km. Ali bilo sta vise gotovo je. Ja sam licno prenio svoja iskustva, mislim reci ostalima je uredu, a tebe ko j... stvarno je profesionalno nema sta. Nekazem ja da je bihnet ista bolji, posto kod mene u naselju nemogu imati internet 4 kuce i ja spadam u te cetri kuce. Problem je sto su telekomovi papci postavili mrezu (znaci prokopali citavo naselje prije 3godine) i nikada je nisu aktivirali. Razlog tuzila ih zena da su stavili centralu preblizu njene kuce i da centrala zraci i oni kao nemogu to sada da rijese. Ma daj. Jedva cekam dan kada ce ih prodati ima da plesem i da uzivam kada pola ljudi izleti i prestanu uzimati moje i od svakoga drugog pare za uslugu koju ne pruzaju. Mislim ako ja placam prokletih 8KM kao pretplatu, neplacam ih eto tako, zna se zasta se placa placa se za odrzavanje linije, a on meni glume nekakve budale i izmisljaju raznorazne razloge. O drugim provajderima necu nista govoriti, ali nisu puno bolji. Neprofesionalizam svugdje vlada, oni ocito nisu culi da je musterija glavna. Nego problem je kod nas sto nema neka pravo ozbiljna kompanija koja bi im svima pocela otimati musterije zamislili bi se oni. Zato kazem dole MONOPOL hocu na sve da imam izbor od struje, telefona,plina ma sve ... Pa ce ova zemlja da pocne da lici na pravu zemlju, a ne na zemlju gdje neki zgrcu pare i diktiraju cijene kako god zazele.
    Pozdrav svima i molimo se da nekada ovo docekamo i u nasoj zemlji.
     
  11. einlanzer

    einlanzer Aktivista

    Nazalost, samo da potvrdim sve sto je gore receno, no sto se nasih wireless providera tice sve je to manje vise isto. Nema ni jednog ozbiljnog providera ako govorimo o wirelessu. Evo i ja nakon godinu dana prelazim na ADSL. Nadam se koliko toliko stabilnoj konekciji :roll:
     
  12. Toka

    Toka Aktivista

    Ja sam se prije dva mjeseca prikljucio na Zonu,i uzeo sam paket FLEX 8G 384/192.Opremu sam nabavio sam,i samo sam se namucio jer sam ja pokusao sam sebi da nastimam antenu to jest da nadjem AP,ali kontaktirao sam ljude iz Dasto Semtel-a,i jedan je dosao "nastimao" antenu i bio sam
    na netu u roku od 5 min.Za sada nemam problema,a AP mi je udaljen sigurno vise od 2-3 km,signal varira 62-70%,YouTube mi ide normalno,ali torrent slabo jer imaju oni te neke restrikcije :cry: ,igram CoD2 preko interneta i istina je da se ping stalno mijenja,tako da su tu manji problemi koje sam primjetio,inace sve zasad :D radi normalno.

    Pozz
     
  13. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ama kakve ba crne restrikcije. Stavi random port za torrent i eto te na konju, ako to pak ne bude radilo stavi port 80. Sta ba oni znaju sta su html a sta torrent podaci.
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    i nemoj koristiti ni jedan od ovih p2p clienata na slici :lol: :mrgreen:

    [​IMG]

    ps: oni rade sa mikrotik os-om, a u njemu je moguce ograniciti broj konekcija prema destination adresi ;) ili ukupan broj konekcija tako da uvijek ima nacin da ti sreze p2p saobracaj.
     
  15. buggz

    buggz Novi član

    Pozdrav svima. Korisnik sam zone vec pola godine, i moja iskustva su sljedeca:
    Koristim flex 8g paket(512/128kbps), oprema je na 2.4 GHz (pci wlan d-link i 17.2db antena,15m 75ohm-skog kabla). Udaljen sam skoro 2km od ap, ne bas najbolje opticke vidljivosti, i signal je bio 75%. Za tri mjeseca koristenja, nikad nisam ostao bez neta duze vrijeme. Bilo je prekida u konekciji, i nakon redial-uspostavljena i funkcionalna. Sve je super radilo, p2p bez problema.
    Zatim se selim u drugi kraj grada, prebacujem se na drugi ap (1.5km), cista vidljivost-90% signal. Medjutim, p2p ne radi (probavao sam i random portove). Poslao sam mail zona podrsci, nakon dva dana-nema odgovora. Ponovim mail, malo ostrije, da mi ukljuce p2p-nema odgovora (toliko o 24h mail podrsci). Nazovem, kazem problem, i iduci dan imam p2p.
    Medjutim (nadam se da niko od zone ne gleda ovaj post :D ), limit na mom paketu je 8gb (upl+dwnl). Nakon prekoracenja limita, brzina pada na 64/64kbps (nema dodatne naplate). Kada su mi ukljucili p2p, vec 2 mjeseca nemam limita! Prosli mjesec skinem 35gb, ne opada brzina! Pomislim, da nije u pitanju promjena paketa, odem na http://www.zona.ba, medjutim, cjenovnici isti...
    Uopsteno, do sada nemam vece primjedbe, ali planiram uvesti m:tel adsl (on je bez limita, vec par mjeseci, za isti novac dobijem istu brzinu, samo bez limita). Jedina caka je u tome sto, pri ukljucenju adsl-a, morate napraviti ugovor (min na godinu dana), sto znaci da svaki mjesec morate placati internet pretplatu, sto se nekom bas i ne isplati (sezonskim radnicima, studentima i sl). Dok, kod wirelessa, usluga je mjesec za mjesec:platis net-imas net. Njihov partner mi je naznacio da se nalog iskljucuje tek nakon 3 mjeseca neaktivnosti, a reaktivacija kosta 10 km. (ps, sumnjam da se mora i placati reaktivacija, jer je njihov partner u mom gradu poznat kao "veoma posten" covjek :) , a kao reaktivacija se ne placa u banku, kao i mjesecne uplate, nego licno njemu).
    Pozdrav svima.
     
  16. exwizzard

    exwizzard Komšija

    To za pokvareni brojac nije nikakva novost :D , bio si sretan ovaj put al sljedeci put te mozda limituje u pola mjeseca pa onda cekaj...