Zujanje!?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Gogeta, Dec 18, 2007.

  1. Gogeta

    Gogeta Aktivista

    Od jutros mi se pojavilo neko cudno zujanje u compu. Otvorim kuciste i pogledam da nije do cooler-a na grafi ili na cpu i vidim da nije, zaustavim ih na kratko al i dalje se cuje zujanje .... Priblizio sam se malo blize i cujem da zujanje dolazi iz hard diska, sad ne znam jel to do hdd-a i ako jest kako radi onda hdd ako je pokvaren ili nesto? Temperature su ok, grafe je 48C, a hdd-a 33C

    E2160
    GF8600GT
    Chieftec 550w
    Seagate 250GB

    I evo ako hoce neko da cuje zujanje to :roll: :arrow:
    http://rapidshare.com/files/77375880/zujanje.rar.html
     
  2. GW

    GW Moderator

    Pregledaj hdd sa hd tune-om.Health tab je ono što tebi treba.Bude li crvenila, spašavaj podatke dok još možeš. Prije toga pogledaj da li je disk fino pričvršćen za kućište.
     
  3. Gogeta

    Gogeta Aktivista

    Evo skinuo sam taj program, otisao na quick scan nema nista crveno, a evo ovo health
     

    Attached Files:

  4. syss

    syss Veteran foruma

    već smo puno puta prošli priču sa hdtune-om i ostalim "globalnim" hdd programima... skini seatoolse i pokreni full scan preko noći.
     
  5. vnm_

    vnm_ Komšija

    nisam poslusao zujanje, ali da nije mozda zujanje od vibracija koje disk stvara u dodiru sa kucistem?
     
  6. Gogeta

    Gogeta Aktivista

    Maloprije sam izvadio hdd i kako ga okrenem u ruci ono kao manje da zuji, al kad sam ga vratio u kuciste opet isto zuji, ali ne dodiruje nista u kucistu.
    Kad malo okrenem hdd isto kao da se nesto pomjera unutra, osjetim bas u ruci kao da se nesto pomjerilo npr naprema lijevo u hdd i sve tako. :shock:
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je manje-vise normalno. Cest je slucaj da HDD u jeftinom kucistu proizvodi takvo zujanje. Najbolje je da ga "objesis" u gumu od gaca ili sl. Drugacije to neces rijesiti.
     
  8. Gogeta

    Gogeta Aktivista

    Ma ne, rekao sam da zuji isto i kad ga izvadim iz kucista samo kad ga malo okrenem kao malo manje da zuji i sve tako i zasto odmah cim sam kupio comp nije poceo da zuji :D.
    Izgleda da cu ja ovo morati reklamirati pa nek prave ili nek mi dadnu novi, samo valja slusati ovo do ponedjeljka :p
     
  9. chonsi

    chonsi Novi član

    ma da ti se nesta nije otkacilo u hdd-u,mozda neznam
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma prozujo lezaj! Ako mozes zamjeni.

    EDIT:Ako ne uspijes zamjeniti ne boj se nece nista disku biti samo sto smeta usima :D. Ja imam takav jedan (jos gori) star 5 godina, al sam ga pretvorio u externi pa ga samo koristim povremeno. Al kad ukljucim ubi ko mlaznjak :)
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    da promijeni ležaj na disku??? mislim da će to napraviti odmah nakon ispravljanja 30 pinova u socketu 775.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    LOL car si hahaha :lol:
    Da zamjeni disk, ako mu priznaju to :)
     
  13. Gogeta

    Gogeta Aktivista

    Ma ne znam vala ako mi ne budu htjeli zamijeniti ili barem napraviti ako mogu , ne moze se ovako izdrzati, ma morat ce zamjenit:p
    Al glupo mi nemam comp ni 3-4 mjeseca a sad ovo...
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma nema tu popravka, samo zamjena!
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    ahaaaa sporo kontam ;)