Zvucnici

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by antonio, May 26, 2004.

  1. antonio

    antonio Aktivista

    Koji su zvucnici jaci?

    CREATIVE LABS, INSPIRE 5.1 T5400

    ili

    TEAC PM-1800 5.1

    Ali zanima me bas koji su jaci jer hocu da mi se sve trese.

    Pozdrav
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    ne znam koji je to cjenovni rang, ali ti toplo mogu preporučit logitech z640 koji stvarno za tu cijenu (~70€) rade odlično.
     
  3. Miko

    Miko Aktivista

    Pa ako hoces da ti se sve trese imas u omnisa.ba zvucnike creative megaworks 510d od 500RMS oko 520KM VPC a ti zvucnici su nako ja sam ih razmisljao uzeti ali sam odustao rekao sam sebi kada budem imao para sa strane radje cu uzeti nesta bas da valja nego nesta osrednje. Sretno sa kupovinom
     
  4. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja mislim da odeš na http://www.google.com i ukucaš te zvučnike, mislim da ćeš dobiti više informacija i mišljenja :roll:
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    500rms?!? pa svi ti 5.1 zvučnici (izuzevši one sa thx multimedia certifikatom... a i to je zapravo upitno) imaju max 5-10W stvarne snage po zvučniku/20-30W sub, dakle ne možeš po rms snazi mjerit glasnoću.

    evo primjer kod mene doma... imam komp spojen na komponente preko malih zvučnika na stalcima koji imaju 75W (pravih) i vjeruj mi da rijetko koji paket zvučnika za pc može svirat tako glasno (i jasno).

    ja stojim iz svoje preporuke za logitech jer sam ih čuo u par navrata, a ostale modele ne bih komentirao jer ih nisam čuo.
     
  6. Miko

    Miko Aktivista

    Momak otidji na creative i vidi pa to i jesu zvucnici megaworks 510d thx cetifikat koji cine 150WRMS Woofer i po 75WRMS visokotonci.Ja sam razmisljao da uzmem one teratec zvucnike i sve to stoji oni su solidni za prosjecnog korisnika, ali sam ipak na kraju odustao adje cu kupiti jednom te da valjaju nego nesta sto je tu i tamo solidno.
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    ak možeš kod nekoga u autu recimo pogledati na zvučnicima snagu (popularno lažu sony, pioneer i sl.) velikim slivima će ti pisati 120W rms, a ispod toga sitnijim slovima 40W nominal power input... znam o čemu pričam.
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    u mene su ti teac-ovi snaga woofera je 60 w rms dobro tresu (stakla pogotovo :) )ali su malo sateliti losiji jeftino izgledaju
     
  9. Shenron

    Shenron Komšija

    Mislim da Miko dobro govori. Oni imaju 510W RMS-a. Tj neznam jesu li to ti zvucnici. Al znam da imaju jedni zvucnici od creative-a koji su stvarno jaki.

    Al kao sto syss rece. I Z640 ce biti dovoljni vecini korisnika. Kostaju nesto malo vise od 125KM.
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    ma ako živiš u zgradi z640 nećeš moć ni slušat preko pol snage a da se susjedi ne bune.
     
  11. emirc

    emirc Novi član

    Snaga zvucnika i pojacala (W) i njihova glasnoca (dB) nisu proporcionalne velicine.
     
  12. antonio

    antonio Aktivista

    Mislim uzeti ove creative, a sto se tice susjeda zivim u kuci.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    ajde da me bar netko razumije... da ne ulazim previše u audio raspravu, ako malo bolje pogledate podatke iznesene za onaj creative megaworks ima par zanimljivosti... no prije svega da kažem kako vjerujem da su to zvučnici sposobni za relativno glasno sviranje (o kvaliteti ne bih raspravljao, ali za namjenu reprodukcije s kompa je oke)... bilo kako bilo... rms snaga nema veze sa nominalnom snagom koju kontinuirano zvučnik može trpjet, tih 75W rms-a je mjereno na 1khz sa 10% thd-a (izobličenja), taj 1khz je frekvencija koju svaki zvučnik svira "najglasnije" odnosno najviše ulazne snage može trpjeti upravo na toj frekvenciji i to je dobro poznati marketinški trik... u stvarno svijetu je priča malo drugačija... gledao sam mjerenja tih zvučnika i na satelitima pojačanje počinje padat jako velikom strminom već nakon 10khz, što znači da opteretimo taj zvučnik sa puno manjom snagom od 70W na recimo 15khz pa čak i na sekundu, on bi krepao.

    http://www.digit-life.com/articles/crea ... works510d/ ovdje pogledajte mjerenja i povežite sa prijašnjom pričom, ako netko to ne shvaća u potpunosti neka samo pogleda kako izgleda sam drajver satelita (posebnu pozornost obratite na veličinu magneta) i nek me uvjeri kako takav drajver može podnijet 75W snage :wink:

    i da se na kraju osvrnem na emircov post... prosječno osjetljiv zvučnik je u stanju davati glasnoću od 90-ak dB pri pobudi od 1W iz pojačala (slušano sa metar duljine od zvučnika), ako otprilike znate koliko je 90dB, onda vam je sve jasno. ne bi vjerovali koliku snagu pojačalo isporučuje na glasnoćama koje slušate svaki dan i smatrate da su velike... uglavnom radi se o 1-2W snage! samo najdublji basevi (20-100 Hz) u svojim naletima mogu istisnuti eventualno 20-30W snage i to jako kratkotrajno (zapravo vrijeme koliko traje udarac basa), uz sve to treba uzeti u obzir da duplo veća snaga ne znači duplo veća glasnoća nego 3dB pojačanja glasnoće, znači 1W-90dB, 2W-93dB, 4W-96dB...

    eto svaka vam čast ako ste pročitali ovo sve, ali ipak sve sam ovo pisao da ne bi živjeli u nekim zabludama i nadam se da sam vam bar malo pomogao... poz!
     
  14. Shenron

    Shenron Komšija

    danke danke :D
     
  15. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja bi sve to sjekirom...