Windows 10

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NAILS, Aug 16, 2014.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ljudi pitanje
    nakon sto mi je laptop bio toliko usporio,da je bio neupotrebljiv,odlucio sam uraditi format i cistu instalaciju...obrisao sve i instalirao sam prvu verziju windows 10 (1511)
    ostavio sam upaljen update i evo radi u pozadini nesto,ali presporo skida update...e sada mene zanima,da li ce on automatski skinuti update za narednu verziju win10 ili ce pokupitit nadogradnje samo od ove verzije 1511

    imam osjecaj da mi bolje radi laptop na ovoj starijoj verziji,kojoj je vec sada preko 2 godine i htio bi ostati na njoj a da ne zabranjujem rucno updatee,da li je ovo moguce ?
    i da li vi mislite da ima veze izmedju ove prve verzije i ovih zadnjih,sto se brzine tice ?
    laptop je sa dul core 1.6 APUom....nije neki trkac
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    mozda me nisi najbolje razumio
    mene zanima da li ce ova verzija 1511 pokupiti sve update-e do naredne nadogradnje,mislim da je naredna anniversary nadogradnja...i da nece automatski preci na anniversary ?
    znaci MS je izdavao nadogradnje 6-7 mjeseci...a onda je dosao upgrade na narednu nadogradnju
    aj ostaviti cu upaljen automatski update,pa neka skida sta god hoce :D
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Jest da botovi ne ubace redovno neki bug sa apdejtom. I nema mi ništa mrže kada sam poskida drivere i ne stignem otići poskidati ih. Sada to ugasim ako funkcionira ova metoda, baš ću skoro sistem ponovo kada dodje ssd pa ću probati. Dakle ostavim update ali ograničim da ne skida drivere.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Mozes u advanced opcijama staviti da se update odlozi na nekoliko dana. Da ne budes "beta tester":

    [​IMG]

    Mislim da je 5 mjeseci sasvim dovoljno da se bugovi ispeglaju. Za security updates bi bilo pozeljno da se instaliraju cim prije.

    zippoo To stvarno ne znam. Logicno bi bilo da predje na najnovije verzije ali nisam siguran.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Dobra je ovo opcija. Desetku sam imao nakratko kada je tek izašla, bila katastrofa i vratim 7, a i hardware mi nije bio ništa posebno, tako da mi je donekle nova, posebno ovo oko update.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Problem je sto oni sedmicu i osmicu sabotiraju ne bi li ljude natjerali na desetku. Ima teorija da namjerno starije sisteme drze manje sigurnijim, bez adekvatnih zaštita tako da nije ni jedna opcija sjajna.

    Ja sam se navikao na desetku. Nije me jos iznevjerila.
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    e ovo boldirano je kljucno pitanje...mene zanima da li nesto slicno rade i sa win 10 ali starijim buildovima ?
    sto se tice mog laptopa,izgleda da ce on sam pokupiti najnovije buildove i na kraju doci do ove creators nadogradnje :D

    jedino nisam windows 8 probao na laptopu...mozda bi win 8 najbolje legao...ali problem je sto sam se ja navikao na win 10,aplikacije i sve ostalo...da mi je tesko zamisliti neki drugi sistem a laptop hardwareski nije jak
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja ne bih nikada presao sa win7 na win10 da nije bilo winstore igara, tim su me navukli :). Isto kao sto su me sa winxp navukli na win7 sa dx11 igrama.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    poslije win10,win7 mi je najbolji sistem ali u danasnje vrijeme nema sanse da bi mogao koristiti win7
    tacnije,probao sam...dosao mi laptop instaliran sa win7 i pokusao sa mjesec dana i nisam mogao...presao na win 10
    ja ne igram igre ali koristim aplikacije sa winstore-a a i dizajn mi je odlican...interface na win7 je bas zastario

    samo sto je izgleda i MS promijenio taktiku...win 10 sada trazi i jaci hardware...dualcore proceosori (stariji) se bas pate na njemu
    na laptopu sa amd 450 APU na 1.6 GHz,procesor je vjecito na 99% kod mene i isto je evo i nakon reinstalacije
    nemam nista pokrenuto a proceosr na 99%
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    to nesto drugo zeza, ne moze ti OS opteretiti cpu ako je idle.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Nije ti to do sistema. Pogledaj u procesima sta opterecuje CPU.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ako je friska instalacija onda mozda radi update u pozadini sto je tom APU zahtjevan posao. Inace win10 ima dosta telemetrije u pozadini sto se primjeti na slabijim masinama. Imaju i nacini da se to koliko-toliko pogasi.
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    na 99-100% je bio i prije instalacije...
    uglavnom ni u idle-u nije ispod 80%...ovako je vec dugo vremena
    gledao sam ali nista ne uzima puno a ovamo pokazuje 90+ %
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Win10 i sherovanje foldera.
    Znaci jos od win7 imam kucnu mrezu,ne homegroup nego mrezu sa sherovanim folderima koje nisam bas koristio za komunikaciju izmedju racunara nego izmedju multmedijalnih uredjaja. U jednom folderu drzim filmove koji je sherovan sa "everyone" read i write i TV i PopcornHour su regularno vidjeli taj folder i reprodukovali sadrzaj bez ikakvih problema. Ljetos je dosao neki jaci update na win10 i od tad mi nema tog foldera ni u tv ni u popcornu. Ja sam se slomio da fo ponovo nastitmam al nema sanse. U network and sharing opcijama oduvjek stoji da je sve vidljivo i da nije paswordom zasticeno u svim tipovima mreza i guest i public i all network al i dalje ne pije vode. Taj server komp je inace na wireless adapteru al porobavao sam i mrezni kabal al ne pije vode. Updateovao sam i router al i dalje je no go...

    Neka pametna?

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
  16. lolak

    lolak Aktivista

    A sa drugog PC-a ti je dostupno?
     
  17. black

    black Komšija

    Vjerovatno razliku u verziji SMB-a tj. najnize podrzane verzije. Probaj to guglati.

    Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo mene opet.

    Znaci kompovi se vide medjusobno i sve sljaka ok izmedju njih

    Sinoc instaliram neki exreme video player na mob (nesto radjeno na platformi vlc-a) i u njegovom network folderu se uredno vide oba kompa i svi sherovani folderi i sve radi kao sat.

    Kasnije malo ispipam 100 opcija nekih u kompu i proradi mi i popcornhour i tv. Reko evo ga to je to. Pogledam neki film kroz popcorn i ugasim komp. Jutros upalim komp kad opet isto.

    Inace u popcornu kad hocu gledat filmove iz kompa idem na "network media" pa "network browser" pa mi se tu otvori "workgroup" pa onda se otvore moji kompovi za svojim imenim i kad kliknem odredjeni komp pojave se sherovani folderi i to je to. Sad kad to ne radi,kad kliknem "network browser" nema ono "workgroup" tako da nema ni mojih kompova medjutim kad odem na "recently viewed" i kliknem na film kojeg sam sinoc gledao a nalazi se u kompu regularno ga pokrene i sve radi normala.

    Eh eto...ko se kuzi u mreze i ima neku ideju...bujrum.

    Ako bi reinstalacija sistema pomogla ne bjezim ni od toga. Jer dobro se sjecam,ljetos je prvo dosao update na jedan komp pa je taj komp nestao iz nerwork browsera pa onda i na drugi pa je onda i taj nestao. Znaci definitivno je nesto u windowsu.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
  19. Mujka

    Mujka Komšija

  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma