Elta MT cable net in the Tuzla town

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by ColdFire, Jul 17, 2010.

  1. klima

    klima Aktivista

    Oni sada koriste neke Cisco modeme, samo 1 port imaju. Morat ces kupiti router a ne isplati ti se uzeti router bez Wirelessa, tako da kupi po mojoj preporuci TP-LINK TL-WR543G i sve sto trebas je uraditi u dva koraka podesiti na ruteru wan konekciju, bocnuti u njeov wan portic kablo iz modema a onda se dalje na ruter spajaj s cime hoces....
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ma poslusacu te i uzecu TP-Linkov router.
    Nego, je li ovaj TP-Link TL-WR740N http://www.tp-link.com/products/product ... =TL-WR740N losiji izbor?
    Po specifikacijama mi se cini da ostvaruje bolji protok podataka putem wireless-a od ovog sto si ti predlozio, a vidim u comtradeu je TL-WR543G jos skuplji i kosta 72 KM.
    Svakako planiram uzeti u ingelu, vjerovatno su jeftiniji (pise da je cijena na upit) tako da racunam da mi ostane kusura pa da uzmem i produzno kablo, jer sam sve uticnice popunio svakakvim uredjajima :D
     
  3. becke

    becke Aktivista

    Javi koliko je u Ingelu taj router kad budes isao, posto i ja sebi uskoro planiram da uzmem. :)

    Malo me iritira ovo "cijena na upit" jer im je dosta komponenti koje prodaju pod tim, a kad sam im poslao mail za cijene odredjenih komponenti nisu mi odgovorili, ali to je drugi par opanaka. :D

    Po svakoj logici Ingel bi trebao biti jeftiniji od ComTradeShopa.
    Sve sto sam poredio u 3-4 prodavnice opreme u Tuzli dovelo me do zakljucka da su ubjedljivo najskuplji.
     
  4. klima

    klima Aktivista

    Ista je cijena, upravo sam provjerio, 64KM za WR543G
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Evo uzeo sam, odlicna sprava, ali nesto mi spor internet danas, nije do routera. Brzina je 0.72 Mbit/s. Router je bio 64 KM i od 3 modela bio je samo taj jedan.
    EDIT: Zvao ih, rekao lik "sacu ja" i sad je ok :lol:
    EDIT2: @becke http://ingelcomputers.pik.ba/ ako nema cijene na ingelovoj stranici, pokusaj na njihovoj pik radnji :)
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

  7. becke

    becke Aktivista

    Ja sam bas gledao sad koje su mi postavke i vec mi je podeseno (valjda automatski) na postavke iz uputstva.
    Usput da pitam, ima li neko informacije da li ce biti prilagodjene brzine/cijene internet paketa s obzirom na to da BHTelecom uvodi flat rate i po mojim racunicama ovi se vise nece moci hvaliti da im je internet najjeftiniji u gradu.
     
  8. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    I ja se pitam :)
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Data Over Cable Service Interface Specification (DOCSIS) (often pronounced /ˈdɒksɪs/) is an international telecommunications standard that permits the addition of high-speed data transfer to an existing Cable TV (CATV) system.

    http://en.wikipedia.org/wiki/DOCSIS

    Prema ovome kapaciteta za prosirenje usluga ima, dakle, brzina samim koristenjem ovog standarda teorijski se moze visestruko povecati, sad je samo na TXTV-u da poveca brzine, a vec se navodno spremaju za taj korak, navodno vrse neko premjestanje servera (nemam veze blage sta se tu desava, ali imao sam dva prekida na pola sata prosle sedmice), a i govore da rade na povecanju kvalitete slike na televiziji, sto se vec moglo primjetiti premjestanjem kanala na druge frekvencije.
     
  10. becke

    becke Aktivista

    Primjetio sam i ja da dolazi do prekida u trajanju od 15 - 20 minuta svakih par dana, za nadati se da je to zbog povecanja kapaciteta, odnosno brzine za nas, krajnje korisnike.
    Uostalom ocekivan potez je korigovanje cijena/brzine, s obzirom na ponudu BHTelecoma od marta, jer je to jos uvijek relativno mali ISP, tako da moraju ako zele ostati konkurentni.

    Povecanjem brzine downloada paketa koji ja koristim (Loyality bonus) na 2 Mbit/s, dosli bi tacno u rang BHTelecoma.
     
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    Od sada se mogu aktivnosti TXTV-a pratiti i preko facebook-a na slijedecem linku: http://www.facebook.com/catv.txtv
    Neko je pitao da li planiraju poboljsati uslugu, te su oni i potvrdili da ce ubrzo doci do promjena.

    +1 za podrsku putem facebook-a od mene.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Vec par dana rade na poboljsanju glavnih optickih vodova :) sigurno ce biti nekih novosti sto se tice brzine :)
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Evo bili su i pred mojom zgradom, dosla 2 sluzbena vozila. Trude se, i to je pozitivno.
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Rade momci stvarno puno, jedan jaran je tu zaposlen, rade po smjenama i stalno su aktivni, cim se stvori i mali problem odmah bude rijesen..Sto se tice TXTV u TK stvarno nude kvalitetan net i kabolovsku..

    Samo da ne bude samo da je u TZ
    TXTV je bacila optiku osim Tuzle takodje i u Srebreniku, Kalesiji, Živinicama i dalje prosiruju kapacitete
     
  15. becke

    becke Aktivista

     
  16. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Sto ne predjete svi na ADSL od 1 marta? Jeftiniji ADSL, a vjerujem da je i stabilniji.
     
  17. becke

    becke Aktivista

    BHTelecom ADSL netFlat2 - 25 KM + PDV = 29 KM
    TX-TV Cable Loyality L - 25 KM
    Govorim za svoj paket i njegov ekvivalent kod BHTelecoma, znaci BHT nije jeftiniji.
    Uz to imamo flat od avgusta prosle godine, znaci nece biti mogucih problema "skidanja pola interneta" od strane svih korisnika istovremeno.
    U slucaju kvara ljudi mi dodju na kucnu adresu u roku od sat vremena (provjereno i ove sedmice kad mi je crkao modem) i uz to rade i poslije 16:00.
    O stabilnosti je malo diskutabilno pricati, s obzirom da BHTelecom tek sad uvodi flat rate svim korisnicima, ali uzmimo da je ADSL stabilniji, doduse ne puno.
    Izbjeci BHTelecom, neprocjenjivo.
     
  18. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Druže, sve zavisi gdje si. U Srebreniku evo koristim preko 2 mjeseca TXTV (od samog početka uvođenja) i trenutno nije stanje najbolje. Zadnja 2 dana, po 4-5h nisam imao neta, u utorak nekad prije sedam u jutro je nestalo signala, da bi došao iza 15h.

    Dnevno po jedno 7-8 puta nestane vanjske konekcije po nekih 4-5 minuta, radi njihov server za provjeru stanja, ali ništa vanjsko ne otvara. Uvijek nasumično. Prošle sedmice u rasponu od 2h u večernjem terminu jedno 15tak puta se to desilo.

    ADSL sam koristio 2,5 godine, 2 puta samo nije bilo neta, jednom kada su presjekli kabal u Zenici, a drugi put kratkorajno nešto. Zato ipak velika je razlika. :)
     
  19. becke

    becke Aktivista

    Ne znam kakvo je stanje u Srebreniku, govorim za Tuzlu, naselje Stupine.
    U ovih 4-5 mjeseci koliko koristim njihov net imao sam 2-3 prekida koji su trajali duze od minut-dva.
    Prije sam koristio onaj od Elta-MT, sto je prakticno isto, tako da sam njihov korisnik vec nekoliko godina.
    Prekidi u skorije vrijeme su vezani za prelazak na docsis, barem su mi tako rekli kad sam ih zvao, mi smo imali prekid u utorak u trajanju od 2-3 sata.
    Uostalom, zovi i zali se, meni je upalilo svaki od prethodnih puta. :)
    Ljudi su mi radi kvalitete signala izmjenili u ulazu sve instalacije prije 2-3 godine. :)
     
  20. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Evo malo i mojih iskustava.

    Korisnik sam godinu i po evo. Prvo sam imao paket od pola megabita, pa su uduplali, pa ce evo haman sad opet :) Imam onaj stari ugovor, koji je na neograniceno, tako da nisam mijenjao radi marku dvije dzaba.

    Mislim da imaju mali problemcic sa preopterecenjem. Npr ja evo tamo kad je guzva ne mogu gledati video na Youtube-u na 360p bez stajanja. Ujutro i u sitne sate je bolje, ali kad se vise raje nakaci osjeti se da malo slabije ide. Nadam se da ce sad biti bolje od 1. jer su vjerovatno povecali kapacitete i sl.

    Dalje, opet mislim da je Telecom povoljniji, ako se dugorocno gleda. Ugovor se ovdje mora potpisati na godinu, sto i nije toliki problem ali ne odgovara svima, dok je kod BHTa na neograniceno. Plus megabit za 20km isto izadje, a sigurno ce to biti dovoljno velikom broju korisnika (meni npr je taman). Cijene su znaci tu negdje, a BHT je opet pouzdaniji (meni su se desavali ovdje neki problemcici 5-6 puta, nekad duze od dan da nije radilo) tako da ne znam, misilm da su morali jos malo jeftinije staviti ovo cisto da budu vise konkurentniji, jer im je to glavni adut.

    Imao sam i malo neugodno iskustvo sada kada sam ponovo nakon privremene odjave cekao prikljucak. Isao sam gore dvaput, cekao 10ak dana, trazio modem da sam sebi prikljucim jer haman da sporo ide nesto, zvao 5-6 puta i eto jedva nekako uganjah da mi daju modem da sam prikopcam sebi. 5 minuta posla je to, samo svratit usput i dati mi modem, ali razvukli su na 10 dana.

    Ukratko, jedva cekam prvi mart :)