HDD dvoumica

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Sena, Mar 13, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Kako mislis softwerski.Kingt mozes li mi objasniti kako se setuje taj hardwerski raid.Pa da vidim jeli to kako sam ja setovo
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa ako nisi koristio RAID kontroler na ploci ili kontroleru na RAID PCIE karti onda se radi o softverskom RAID-u..

    Na mojoj ploci kreiranje RAID polja (hardverski) ide ovako:

    1. Prikljuciti dva HDD-a istog modela.

    2. U BIOS-u configure storage kao RAID

    3. Spremiti izmjene i restart.

    4. Prilikom POST-a pozvati RAID utility sa Ctrl+I

    5. U RAID utility setovati tip RAID polja na odgovarajucim HDD-ovima

    6. Spremiti postavke i restart

    7. U BIOSU staviti RAID array kao prvi boot device..

    8. Spremiti postavke i restart

    9 .Instalacija OS-a
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ne ja sam koristio intel raid controlor znaci da je bilo hardwerski.Dobivao sam ja u sintetici score kao i ti .Ali jednostavo u real timu nisam vidio prednost
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ako nisi vidio razliku onda je do tebe.. :lol:

    Jednostavno kopiranje podataka je osjetno brze nego na HDD-u bez RAID-a i otvaranje foldera sa velikom kolicinom podataka..
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da onda je do mene sigurno.Ja imam u planu sada da uzmem corsair f120 posto sam ga nasao relativno jeftino.Da da tako sam i ja radio raid 0
     
  6. JVC

    JVC Overclocker

  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ima finta kod WD diskova i RAID-a, pojedini parametri na Green, Blue i Black diskovima su takvi da takvo polje ne radi pouzdano. Oni forsiraju svoje RE diskove kao rjesenje za raid, a radi se o Blue/Black diskovima samo sa drugom naljepnicom i, sto je ipak bitnije, firmwareom.

    Ali ima i za to rjesenje, a WD utilityjem (ne znam sad napamet kojim) se lako daju promijeniti parametri.
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Postoji li realna šansa da se 'razbije' raid, kako do toga dolazi i ako da koliko je to često?
     
  9. GW

    GW Moderator

    Svaki raid na matičnoj je softverski, dakle koristi cpu.
     
  10. JVC

    JVC Overclocker

    Postoji, rikne jedan disk i sve ode u pm.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    S dodatkom, ako je raid 0.
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Jbo RAID ako nije 0.. :lol:
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Znaci kingt isto koristi isto softwerski
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Grdo se varas, kome treba RAID ne koristi sigurno RAID 0. RAID 0 je najgori RAID. U principu, po definiciji RAID polja, RAID0 jedini nije RAID, jer nema redundancije.

    Drugo je sto ti slazes RAID 0, a na treba ti. :lol:
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Opet ponavljam stvarno nisam vidio neku prednost raid0 u odnosu na non raid setup.Ali mozda je do mene
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nisam mislio na to da li se koristi CPU kada sam rekao softverski..

    Mislio sam na tip RAID-a koji radi tek nakon bottanja OS-a,dok ja npr imam RAID odmah nakon POST-a tj prilikom bootanja u sami OS..
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma ja tako je isto u u mene bilo
     
  18. GW

    GW Moderator

    Taj "nakon OS-a" raid ne postoji. Kako će OS znati gdje su mu podaci ako su razbacani na više diskova?
    Osim toga, raid 0 se ne može napraviti nakon instalacije OS-a.
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Stvar je u tome sto se Sena i ja nismo razumjeli..

    On je rekao da je koristio softverski RAID a to na forumima sa engl. govornog podrucija u vecini slucajeva podrazumjeva da se ne koristi RAID kontroler na ploci ili PCI karti..

    A onda je rekao da je imao brzi boot i zato sam ga ja pitao kakav je RAID zapravo koristio..

    A taj RAID nakon OS boota je moguc ali ako taj RAID array ne koristis za OS..

    Evo sta mi je rekao turrican9 sa overclock.net na tu temu jer i sam koristi taj RAID setup:

    As long as you are not going to use your Raid array for OS/system/boot partition you can use software RAID. In my case I use two SSD's in software RAID for games. Easy to set up using 'manage' and disk management in Windows. The drawback using a software Raid array is that you must be in windows in order for it to work. However, it has the same performance as any Hardware Raid.

    Easy to say, hardware Raid is a must when using for OS/Boot partition. Needless to say, you get access to it outside of OS/Windows.

    And I use the regular Sata connectors. It works when in Windows. I don't need it anywhere else, because it's only for games install. And it's 2 x80GB Intel SSD X-25 Gen.1 in Raid 0 striping. Get the same performance as hardware Raid.
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da ja sam mogao prije loadnja sistema da konfigurisem raid.
     
Thread Status:
Not open for further replies.