Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Dec 8, 2014.

  1. igor.g

    igor.g Komšija

  2. NAILS

    NAILS Moderator

    IMHO, 20W 3000K LED je neki ekvivalnet 100W "obicne" sijalice. Tako da ja trazim 20W+ da ih ne redam mnogo po sobi. Eventualno dvije 20W po sobama i po jedna u hodnicima i manjim prostorijama. Ali ne znam u cemu je fazon pa su "jace" LED sijalice sve one preko 3000K.
     
  3. Ninja

    Ninja Komšija

  4. NAILS

    NAILS Moderator

    E to je to. Hvala drug. Sto se potrošnje tice, ja prvobitno prelazim na LED jer imam problema sa pregaranjem sijalica. Pisao sam o tome na drugoj temi. Vjerovatno je do struje a i kvaliteta sijalica je odron.
     
  5. black

    black Komšija

    Re: Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

    Ne treba kod nas kupovati LED rasvjetu , bas gledam neki dan u radnji sto drzi Philips rasvjetu sijalica koju inace kupujem 25 KM. Ista sijalica u penny-u 10 KM. Treba direktno iz Kine uzeti lampe. Stavite dobar transformator od 12v i mirni ste.
     
  6. Esprit

    Esprit Aktivista

  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ja sam sve svoje sijalice u IKEA uzeo :) Imam i par onih Bekto Precisa sto sam iz Sa donio ljetos.
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ja sam krenuo malo po malo mijenjati po kući standardne za ove LED. Na plafonu so od 10W, na stubištu i uz bokove zidova po 5, vani 7-10W itd. Marka sijalica je Esperanza, a boja je čisto bijela što mi odgovara. Za sada sam zadovoljan :)
     
  9. anel007

    anel007 Komšija

    @esprit: meni su te corn pockrale nakon nekoliko mjeseci, ne bih vise ni jednu takvu narucio nema sanse

    zadnje sto sam kupio su bile dvije kao na linku ispod i zadovoljan sam pravo, a inace u kuci su mi vec godinu i kusur sve let sijalice razlicitih jacina 5-10w pa ima svega i sve su narucene najjeftinije iz kine koje su se tad mogle naruciti, osim tih corn ni jedna ova standardnog oblika nije crkla

    http://www.gearbest.com/led-light-bulbs/pp_109638.html
     
  10. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Pa te iz Kine izađu duplo skuplje nego ove Esperanza što ja uzimam u TZ :eek:
     
  11. anel007

    anel007 Komšija

    ma od tone nekakvih faktora zavisi cijena, pocevsi od same izrade sijalice pa do dioda i komponenti koje se unutra koriste, imas ti po ebayu jeftinih koje kostaju od 1$ pa nadalje samo je pitanje sta ko trazi
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Na temu biti zelen. Nedavno sam poslao prijdlog za promjenu osvijetljenja upravi nase zgrade. Uprava se sastoji od stanara, tako da ih nije bilo tesko nagovoriti.
    Uz investiciju od 3000 eur promjenjeno je cijelo osvjetljenje u zgradi, 4 ulaza po 7 spratova + garaza + podrumi. U cijenu su bili ulkjuceni i automatski dimmeri, koji pojedine lampe smanje na 10%.
    Sa mojom racunicom investicija se trebala odplatiti za 2 i po godine, evo sada 10 mjeseci poslje instalacije, izgleda da ce se to desiti za 18 mjeseci. Potrosnja je pala za 60%, posebno u garazi gdje su neonke bile.

    Eh sad da ih uspijem nagovoriti da instaliraju 16A uticnice u garazi, da mogu Teslu ili kakvog solidnog hibrida ganjat :)
     
  13. Mujka

    Mujka Komšija

    Ja sam na stupinama u B5 kupio led sijalice vito one 10w/80w temperatura 4000k ako treba kome mogu mu kupit
    Jacina je vise nego dovoljna, boja super jer nije previse bijelo ono da oci zabole a cijena jos bolja 5.5KM :D
    ako imate skroz " zamaskirane " plafonjere bolje uzmite jos malo jacu w ili vecu temp tipa 6300k

    5 sijalica od 60w sam zamjenio znaci sa 300w na 50w uz investiciju od 27,5KM
    ili ako uzmemo da se struja placa 20 feninga sa PDV (skupa tarifa) jer slabo sijalice gore od 14-17h ili iza 23h i plus na to sve treba dodat mjerno mjesto 5KM itd
    znaci kad podjelimo 2750 feninga / 20 feninga (cijena struje) ispadne da bi dosao na nulu moram uštedit 137,5 kWh a kad 137,5kWh / 0,25 kWh dobijem cifru od 550h koliko bi trebale da rade ove sijalice tj svaka po 110h što je mislim više nego izvodivo jer ove sijalice imaju 2godišnju garanciju

    U dnevnom boravku sam zamjenio 2 spot halogene od 50w koje realno nisu dovoljo svjetla bacale sa 4x6w led od 9KM horoz 4200k boja znaci racunica 36KM ulog

    3600 / 20 = 180 kWh / 0,076 = 474h po sijalici ako poredimo 2hal vs 4x led
    3600 / 20 = 180 kWh / 0,176 = 256h po sijalici ako poredimo 4hal vs 4x led
     
  14. black

    black Komšija

    Re: Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

    Pala kisa cist zrak i svi se usutili, a upravo sad treba razmisljati o sljedecoj godini.
    http://www.3sat.de/mediathek/?mode=play&obj=64442 evo ako neko razumije Njemacki.
    U prilogu kaze da 11 miliona kamina u Njemackoj zagadjuju vise od cijelog privatnog saobracaja. Ali u Njemackoj loze suha drva a ne ugalj i smece iz domacinstva kao kod nas. Najveci problem su stari kamini koji uvlace vazduh odozdo i zbog toga vatra lose sagorjeva i nastaje dosta stetnih gasova. Inzinjeri na jednom univerzitetu trenutno testiraju filter od kamene vune koji bi najmanje 90% cestica uklonio a ako se optimizira i do 95-99%. Jbt kad vidis njihovih fakulteta i nasih , tugaaa :'(
    Pa ovi nasi bi bar mogli vrsiti mjerenja zagadjenja ali jok. Banana drzava!

    BTW. preko pola sijalica u kuci sa zamjenio LED sijalicama. Sad sam narucio sa eBaya OSRAM LED COB chip sa 40W i sto najvaznije 98 CRI. CRI predstavlja kvalitetu svjetlosti , ako je nizak CRI onda boje izgledaju isprane i zagasite. CFL lampe i jeftine LED diode imaju nizak CRI.


    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  15. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Mene ublehaš Konjaković tjera da štedim vodu a isporučuje 4x veći račun. Ove godine prva investicija u brojilo za vodu

    Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk
     
  16. Esprit

    Esprit Aktivista

    Imam ja brojilo za vodu i vise nismo u stanu nego sto jesmo, a ne pamtim kad mi je doslo da sam potrosio ispod 20 kubika vode. Ako se ne varam, 20 kubika vode je 20 000 litara... Ja stvarno ne znam kako je moguce da toliko potrosimo.
    Napisao sam zalbu vodovodu i trazio da provjere brojilo, od njih sam dobio odgovor da je to neka prosjecna potrosnja po domacinstvu i da ne vide osnovu za zalbu.

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    U kupatilu, wc-u i pranju suđa ti ode 80% potrošnje.
     
  18. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Stani ba, 20k litara vode da potroši nema šanse. Kod mene ljeti za četveročlanu porodicu, kada se najviše troši na "gluposti" (pranje terase, auta itd.) dođe možda 20 maraka. Druga je stvar što kod nas u zgradama plaćaju paušal gdje neko troši više, neko manje te svi djele ceh komšija koji rasipaju vodu na pranje svega i svačega, posebno onih koji su na prizemlju pa spuste šlauf da operu i tepih i auto.
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kod mene prosjek u kuci nekih 14-15 kubika vode ,zimi bude oko 11 a ljeti koji kubik gore,kada se zaljeva trava,cvijece i kada se svaki dan koristi slauf
    a racun za vodu je oko 15-20 KM max

    nego,sada sam bio u drugoj kuci u kojoj niko ne stanuje i otisao sam da provjerim stanje nakon ovih minusa...imam potpuno razbijen mjerac za vodu,staklo se raspuklo,oni kolutici sto se okrecu se razletili
    a u kuci mi je iscupalo iz cijevi (izbilo) jedan ventil...nasao ga u kadi
    brat kada je zavrtao vodu dole na brojilu,nije ispustio vodu iz cijevi i jbga
    imati cu stete solidno dok se to sve sanira...brojilo je 50 KM,to sam provjerio u vodovodu a ibzirom da je ovaj ventil izbilo i polomilo navoje i cijev,morati cu stemati plocice i stavljati nove cijevi a nadam se da je samo na tom dijelu problem,da ne bude da su cijevi pukle jos negdje
     
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Koji brend/model ves masine kupiti ?
    Nesto nizeg cjenovnog ranga, da je barem 7kg.