nVidia Maxwell

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Feb 21, 2014.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Jeste nahajpali tih 512mb rama.
    970ka lagano most bang for the buck jos uvijek.
     
  2. xman

    xman Komšija

    Onda nije ni GTX 980 jer 970 kad se kloka je ravna stock 980 i dzaba si je uzeo :mrgreen:
    Salu nastranu ali radije cu sada dati vise para na neku kartu nego isti iznos na dva puta u par godina.
    A jedina karta koju bi polovnu uzeo bi bila GTX980...

    Jeste,jos uvijek,ali sledece god vrlo moguce ce vecina naslova koristiti vise od 3.5 GB rama i eto problema. Njene performanse su fenomenalne,brza,jeftinija i hladnija je od 780-ki,R9 290x,lagano se kloka kad je ravna duplo skupljoj 980 itd. Recenzije te karte su hvalospijevi ali kako King kaze nisu bas ni jeftine sa rizikom kog nose sa sobom.
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Moze te auto zgaziti za godinu dana :)
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Xman

    Sa takvim pristupom neces ti nikad kupiti karticu. :D

    Ne postoji nista futureproof, sutra moze izaci igra alla Crysis 2007 i da sve grafe izgledaju smijesne.

    Treba GTX 970 dosta pure da se uzjednaci sa stock GTx 980, prvenstveno zbog manje SP i ROPs, a i tu je uza sabirnica.
    GTX 970 treba da radi na oko 1500MHz core da je jednaka sa stock GTX 980 koja je na 1200MHz.

    Ako si pametan zaganjat ces polovnu kartu , ne isplati se nova jer veoma brzo gubi vrijednost.
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ja sam prestao uzimati novu opremu ima 3 godine. Nema smisla fakat, uvijek se budala nadje koja ce prodati nesto za 10 eura vise meni nego drugom. A 10 eura na pola cijene, meni ne znaci nista :)
     
  6. xman

    xman Komšija

    Ako ko prodaje koristenu GTX 980 sa jos vazecom garancijom upola cijene tu sam :D
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nema od te ljubavi nista druze, mislim na to da se podmiris na duzi period.

    Kartice su sve skuplje svake naredne godine, posebno Nvidia, jer nudi slicne > / < performance za manje W.

    Evo sada 770 4gb skuplja od 290-ke.

    U svemu ako bi gledao sta kupiti, predlazem da gledas potrosnju W ( struje ).

    Trenutno su to 980 (190W) vs 290 (250W) sa 4GB memorije, 780 (230W), 780 Ti (260W), 280X (270W) sa 3 GB memorije.
    (techpowerup peak/max)
    GTX 770 sa 4 gb ce sigurno povuci oko 260W.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma nece, to je u biti midrange grafa za danasnje pojmove. Dodatna 2GB VRAM-a mogu dodati 20W i to je maksimalno.
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Cega :D

    Mozda 2 GB nece potrositi ni tih 20W, ako tako govorimo.

    Kartica sa limitom od 2GB nema sta da radi i trost ce koliko je zadano, ali ako ima vise posla kojeg dobije iz memorije, sigurno ce potrositi vise.

    To je isto kao sto raja govori o 270 vs 270X. Dignes klokove 270-ke na 270X, ali ona tada trosi vise %W od 270X...
    ili
    Procesor 95W TDP, a od cijelog sistema najvise on vuce iz uticnice cca 150W :D i sl...
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ako cip radi 100% trosice isto, 'hranio' se sa 2GB ili 200GB. A obzirom da je maximum potrosnje u furmarku za gtx770 220W, tih dodatnih 2GB memorije sigurno nece povecati potrosnju na 260 kako si naveo.
     
  11. xman

    xman Komšija

    Nema ako mislis igrati sve na max sa AA,AF i ostalim glupostima koje nemaju skoro nikakvog uticaja na izgled igre. 90% igra izgleda skoro identicno na medium i max detaljima i sa najjacim kartama trenutno ce se sasvim pristojno moci igrati svi naslovi narednih par godina ako konzole ostanu primarna gaming platforma,a ostat ce. Pa trenutno imam GTX 560ti u kucistu i FC4 te Shadow of Mordor na disku... Sanse da se ponovi prvi Crysis kako King kaze su nepostojece jer dok zaradjuju sumnjam da postoji razvojni studio kome ce biti u interesu da pomjeri gaming stepenicu vise kada su graficki prikaz,fizika i ostalo u pitanju.
    Kad primjetim da me iritira rezanje detalja napravim upgrade,nisam nikad pao u zamku da trcim za hardverom :)
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ocito ne gledas dovoljno dobro.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dobro cinjenica je da je skok sa low na medium znacajan, mozda je nekada i veci skok na high/ultra medjutim ako vec medium izgleda odlicno, who cares?
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ima i te.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa super, eto razlog vise da ides na 780ku :D
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ono sto je meni bitno da imam rezerve resursa i tada cu potrcati za hardverom, ako treba smanjim postavke, bitna je potrosnja struje i manje se grije racunar-duze ce da traje...

    Neko napravi 7h na mobitelu :D (sto je razumno za mlade godine :smt023 ), a ja toliko napravim prosjek u 7 dana na BF3/4 i neke novije igre...npr Total War : Attila, samo je skupa sada i cekam ponudu samo za mene koje radi Steam...

    U zadnje vrijeme na svom monitoru sve vise igrica primjetim kako koriste dosta memorije i to je jedini razlog da kupim drugu GPU.
    Ova Asus 270X sto imam je zvijer, nikad nisam radio OC na njoj, toliko je jak GPU da nema potrebe, ali zato napunim memoriju ili ne mogu igrati neke vece postavke tipa Ultra kada ona nema dovoljno memorije.

    Citam kako ce prvi AMD izbaciti na trziste nove GPU sa novim tipom memorije, navodno brzi tip, ali trenutni limit je 4GB. Zbog toga je neka moja procjena da ce 4gb biti dovoljno u buducnosti. Znaci 980-ka od 4gb i miran.
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Imao sam R9 270X i to je entry karta za Full HD, nije njoj limit 2GB memorije vec sam GPU.
    4GB modeli nemaju nikakvu prednost u performansama nad 2GB 270X jer GPU nema snage da iskoristi taj extra vram.

    Ista stvar sa npr GTX 760 4GB vs 2GB, njima je limit gpu moze ona imati 1 TB vrma dzaba joj.

    Ako se ide na vece reze npr 4K onda extra vram moze pomoci da se dobije koji FPS vise ali to opet gubi smisao jer gpu nema snage za tu rezu i neovisno da li imas R9 270X sa 2 ili 4 GB vram dobijes slide show a ne gaming :D

    Npr iz mog iskustva jer sam testirao GTX 780 je brza od CrossFire dvije HD7950 oc modeli , dzaba 2x 3GB vram i 384 bit jednostavno mnogo tecniji FPS i visi min FPS bez padova.
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Zaboravio si link od oglasa :p :mrgreen: :smt005
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Stavicu link od oglasa u sig ;)
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Tecnije je igranje i sa jednom HD7950 nego sa dvije.