nVidia Maxwell

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Feb 21, 2014.

  1. KingT

    KingT Veteran foruma

    Sve navedene frekvencije su boost.
    Da za klokanu GTX 780 je boost 1150MHz, 1600MHz memorija.
    Moja Gigabyte GTX780 WF OC je na stock isla na 1097MHz Boost.

    Stock GTX 980 ima boost od 1224MHz, baseclock je 1127MHz.
    Klokana (by me) GTX 980 je na 1360MHz boost, 2000MHz memorija.
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Otprilike su obe 150mhz od stocka, s tim da je na 980 memorija dosta brza. Znaci u prosjeku 20%, <10% od 780ti :?
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dobro to su samo dvije igre, i to u FullHD. FullHD i nije neko opterecenje za GTX980.
     
  4. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Mislim da je overkill 980GTX na full hd ...
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Malo vise od fhd, 1920 x 1200...
    Meni je bf4 nebitniji u ovom slucaju, uvijek me zanimalo kako se neka graficka ponasa u najzahtjevnijim igrama, u ovom gore slucaju moglo bi se reci Crysis. Razlika je 9% sto je premalo i znaci da bi minfps mogao spasti ispod 60. TPU je dobio nekih 18% razlike, doduse tek sada vidim je sporija od 780ti (48.5fps) u tom testu na fhd 4xaa (i onda kazes nije neko opterecenje, sta je 48fps?).

    edit: Kako je overkill kada ima ispod 50fps sa 4xaa? Nije to nista impresivno.
     
  6. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Za većinu igara jeste, Crysis 3 je posebna priča. Treba pričekati Witcher 3 i vidjeti na njemu kakva je zaista razlika. PC gameri imaju neku perverziju da igra mora biti na 60+ FPS, čim se iole približi toj granici ili ne daj Bože padne ispod nje isto kao da je kartica za baciti :S
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ali treba uzeti u obzir kome je namijenjena karta, a to je bas oni sto gledaju te frejmove. Nece niko otici i uzeti gtx980 eto da 'igra vecinu igara', jer i nije nista novo izaslo. Realno, kome je cilj bas da se igra, uradice to na mnogo jeftinijoj karti.
     
  8. xman

    xman Komšija

    Ovo je istina prije nego perverzija :) Ja sam gejmao na PS2 nekada davno i od tada je PC gaming jedini kog upraznjavam. Kolega sa posla ima PS4 i igra FC4 na 4K 48" televizoru. Grafika je odlicna,ali od FPS-a su me prvo oci zabolile a onda glava. Ima ono varijacija od igre do igre ali meni licno je bitno da je FPS iznad 50.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja uvijek tvrdim da je bitniji stabilan framerate nego i visi framerate koji oscilira. Ako imam framerate uvijek visi od 60FPS, upalim Vsync. Ako nemam gledam da ga limitiram manuelno, trenutno igram Witchera 2 sa framerateom lockanim na 30fps. Ide perfektno fluidno i neusporedivo bolje nego kad oscilira izmedju 40 i 80fps.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Uglavnom neka raja vidi da se za mbogo manje love moze uzeti dobra karta (npr 780 vs 980).
    Sto se tice min FPS u Crysis 3 GTX 780 imala je 50 a 980 je imala 55 FPS.

    Naravno treba naglasiti da Crysis 3 i Metro 2033 preferiraju Kepler arhitekturu dok BF4 preferira Maxwell.
     
  11. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Ovi podaci sto je naveo KingT su super zanimljivi i korisni. Ja mislim da je najveci problem kod GTX 780 premalo memorije. Ma cak i GTX 980 ima premalo ako cemo realno. Nvidia bas stedi na tom segmentu, toliko me zanima da li ce se GTA 5 uklopiti nekim cudom u 3GB Vram-a.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Kako stedi kad titanx ima 12gb :smt003
     
  13. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Ma naravno slazem se, za novac se sve moze kupiti. Zao mi je sto nisam neki celebrity pa da sam imao prosle godine $5.9 MM pa da kupim Metro fransizu kao sto je to uradio Deep Silver. Nakon toga bih im ja za sljedecu igru rekao da bude open world RPG Shoot-er i da ne zaborave sitnice tipa animacija kad se lik penje uz stepenice i tako to... :lol:
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    E cuj i GTX980 ima premalo VRAM :)
     
  15. Zer0

    Zer0 Aktivista

    https://www.dropbox.com/s/qpsvqpxlp9c66 ... y.gif?dl=0

    Ne mogu da nadjem "pravi" link za ovaj screen, ali spasio sam ga jer je bio izuzetno zanimljiv. Uglavnom 5 igara prelazi 4gb, po mom misljenju to je eventualni problem za GTX 980 u buducnosti, pogotovo ako dodamo 4k rezoluciju na sve to. Uglavnom, sto se tice GTX 780 vec dvije, tri igre koje sam nedavno probao, imaju isti VRAM problem na 1080p. Shadow of Mordor ne moze raditi na 1080p sa ultra teksturama za koje ja vidim razliku na svom 40″ monitoru. FC4 je takodjer malo problematican itd...
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    To je prosjek VRAM zauzeca za sve rezolucije do 4k, kad bi izbacio 4k i 1440p bilo bi to nize.

    Single gpu i onako nije za te rezolucije preko 1080p.

    SOM nisam igrao, ali npr metro, bf3, bf4, crysis 3, fc4 jesam i savrseno idu na GTX 780 i 1920 x 1200.
    VRAM nije nikad presao 2.5GB.
     
  17. Zer0

    Zer0 Aktivista

    SOM ne moze na 3gb i ultra teksturama, dovoljno je zavrtjeti kameru i vidi se problem. Cudno mi je za FC4, na max postavkama isto tako ima malo trzaja, iako mi se fps cinio uredu. Nisam imao vremana da probam da eventualno nije do mod-a na TV-u. Nisam probao game mod, pa moze biti da to trzanje dolazi od lag-a odn. odziva na TV-u, to se ponekad zna slicno manifestovati. Mnogo je ljepsa slika nego u game mode-u na TV-u pa ponekad igram i tako, s tim da sam iskljucio neke napredne postavke da smanjim lag. Svako procesuiranje slike je lag, sta se moze. Pretpostavljam da bi SOM mozda radio bez primjetnih problema i sa 4GB ali uglavnom igre traze sve vise memorije i to je stvarno realnost. Kartica koja je prije godinu dana sa 3GB bila vrh i dan danas ima dovoljno snage da vrti sve na max, ne moze zbog manjka VRAM-a. Bas me zanima GTA V, jer recimo imamo starije igre koje izgledaju fenomenalno kao MLL ili Crysis3 a super su optimizovane za malu potrosnju memorije i dokaz su da je to vise nego moguce. Medjutim danas imamo unified memoriju na konzolama i situacija se jednostavno promijenila i takva je kakva jeste. Ko zna da li ce GTA V krenuti stopama modernijih igara koje su nedavno izasle i koje su totalni memory hog. Iskreno volio bih da te teksture u GTA V ne budu problem na 1080p sa 3GB :)
     
  18. Zer0

    Zer0 Aktivista

  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koji dejavu, ne vidim nista zanimljivo kod ove kartice. Cak bih rekao da vec ima ovakva GTX980.
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nista posebno, zlatno obojeni Matrix sa povecanim taktovima u BIOS-u.

    Flashanjem ovog "GOLD" biosa na "obicnu" Matrix Platinum GTX 980 dobijes istu kartu samo u drugoj boji :D