Overclocking uspjesi

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Pasha, Mar 22, 2008.

  1. Ziks

    Ziks Aktivista

    Superprovodnost postoji , ali se moze mjeriti svjetlosnim godinama koliko je udaljeno od upotrebe na sobnoj temp. Tj. , vjerovatno neces to dozivjeti , ako uopste i uspiju u tom poduhvatu .
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  3. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    I da se pobijedi ove godine, abd.
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Hajd malo da ozivim temu :D

    Igram se sa RAM memorijom i rezultati testiranja S.P. za BF3 su :
    2013-07-11 23:49:52 - bf3
    Frames: 13317 - Time: 249991ms - Avg: 53.270 - Min: 41 - Max: 94 ( za 8 istih testova nisam dobio ni 1 FPS :D, 53 AVG )

    Prvo, kod mene UEFI default daje 1.585 V za RAM.

    Drugo, nece da boota sa 2133 MHz, a nece ni CAS ispod 9 za preko 1333 MHz.

    Mozda su moguce jos neke kombinacije, al mi se neda pokusavati, jer sam vec dobio "najbolji" rezultat.

    Elem, nastimam sve auto, znaci 1333 i C-9 za moj RAM, a potom sam umanjivao V do 1.500 i na kraju dosao na neki rezultat od 1.550.
    Znaci, manje nego default 1.585 V, daleko od 1.650 V.

    Najbolji rezultat imam na 1866 MHz/1.550 V / 1T bez obzira na latencije, a cak najbolji rezultat imam sa nesto vecim latencijama :
    [​IMG]
    [​IMG]

    Nisam testirao stabilnost, tako da se zna...ali hocu...zbog napona...

    Edit .
    Iskljucio sam, tamo gdje je instaliran OS; C:/properties/hardware/moj HDD WDC/properties/policies-write caching policy OFF (poslije korekcije RAM-a, vratiti kako je bilo).
    Pored navedenog, dakle CAS ispod 9, sistem je najvise rusila izmjena RAS to CAS...
    Ostale voltaze:
    [​IMG]
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nema ti veze fps sa ramom :D
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pa nisam samo zbog FPS to radio...mozda... :D

    Poenta je sada RAM iznad 1600, a ispod 1.65 V 1T = dobar RAM :D

    BF 3 sam koristio samo zato sto je ta igra instalirana, namam trenutno druge :D

    Koristi iGPU RAM, pa npr AMD 5800K sa GPU Type: Radeon HD 7660D gdje FPS osjeti brzi RAM...
    http://hexus.net/tech/reviews/cpu/46073 ... aster-ram/
     
  8. Tensai

    Tensai Komšija

    Da ne otvaram novu temu.Kakva je svrha CPU overclockinga?Zašto ljudi daju po 200KM za kulere kako bi digli procesor?.Zar nije bolje jednostavno uzeti 200KM skuplji procesor i držat ga na stock frekvenciji?
    Uostalom većina igara se oslanja više na GPU nego na CPU tako da mislim da je bolje uložiti u bolju grafičku.
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Kad imas 3770K ili sad vec 4770K, ne mozes kupiti "bolji", mozes jedino one i7 Extreme procesore koji su hexacore (6 jezgri), ali opet ne dobijes na brzini, samo na broju jezgri. I poredjenja radi 4770K kosta oko $350, dok 3970X kosta $999, ista brzina samo 2 jezgre vise, i jos moras platiti puno vise za plocu koja podrzava taj CPU.

    A sto se tice graficke, ja se slazem da je bolja investicija u vecini slucajeva. Ali evo u mom slucaju zasto sam OC procesor? jer za cijenu mog vodenog (150€), ne mogu kupiti bolju graficku :D
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    ..i kad' uzmes tu bolju grafičku/cpu, opet malo kloknes.

    Kupovina skupog hladjenja ima smisla samo ako ce se to hladjenje iskoristiti u narednim generacijama a nije sad' bas da svi daju po 200+ KM na neke kulere dok sa GPU strane grafe manje-više imaju dobro hladjenje po defaultu za OC bez da dodatno investiras.

    OC ti je cisto da iskoristis max od komponente ali moras racunati i entuzijaste. Nekome je takvo cimanje jednostavno hobi ali da.. balansiras ulaganje i dobit.
     
  11. heroic

    heroic Komšija

    stavise za manje od 100KM se moze uzeti odlican cooler za OC, sve preko su vec top modeli kad je zrak u pitanju
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Da samo sam govorio opcenito o hladjenju bilo zrak ili voda. Nije da se bas toliko rasipaju pare radi OC-a.
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Neke komponente imaju toliko OC potencijala da je to grehota drzati na defaultu,konkretno i5 2500k/3570k u paru sa HD7950 imaju toliko OC potencijala da sa lakocom prestizu i7 2600/3770 i HD7970/gtx680 na default postavkama.
     
  14. Tensai

    Tensai Komšija


    To se slažem.Ja svoj E5200 držim na 3.0Ghz sa stock coolerom,na običnoj low end matičnoj koja nema ni overclocking features ni ništa.Sad kad bi već htio da ga dignem na recimo 3.5GHz treba mi bolji hladnjak,ram sa heatsinkom,bolja matična itd....Mnogo ulaganja za jako malo dobijenog.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kod novih i5/i7 procesora overclock sa stock coolerom nije uopce moguc. Ali dovoljno je uzeti hladnjak od 50-70KM (to je cca 10% cijene procesora) za taj 1GHz vise.

    I taj 1GHz je nekih 30% vise, to nije nista kako su se clockali stariji procesori. Jos nisi morao ni uzeti CPU sa otkljucanim multijem.
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, ranije je bilo "lufta" tu i tamo, ali cinjenica je da mnogi koji imaju dobar quad, dobru plocu i danas mogu biti zadovoljni, npr zbog prelaska sa ddr2 na ddr3

    Ja sam presao sa dvojezgrenog procesora i ddr2 na isti procesor i grafiku uz dd3 na novoj ploci, pa su performanse skocile, a jos da sam imao plocu koja je mogla klokati taj procesor...

    Znaci, onaj ko sada ima i5 ili i7 mislim da se moze nadati ddr4 i novoj (platformi) ploci=bolje performanse, bez promjene procesora, OC da ne spominjem tada...

    Edit. cudesni Gskill TridentX "pravi" Samsung, a Samsung ddr4 je vec tu :
    http://www.samsung.com/global/business/ ... hure-0.pdf
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kako bez promjene procesora kada je memorijski kontroler ugradjen u sami procesor, a on je ogranicen na samo DDR3 podrsku?

    Ako ne znas o cemu govoris bolje je da nista ne pises prije nego sto se detaljno informises. :wink:

    Ili stavi svoje postove u spoiler :mrgreen:
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    To je stvar softverske podrske tj BIOS-a, a RAM podrska tj DDR2, DDR3 ili DDR4 je stvar samog hardvera, ne postoji BIOS koji ce natjerati jedan 2500K, 2600K, 3770K ili 4770K da radi sa DDR4 memorijom ili sa DDR2, jer je memorijski kontroler sposoban da radi samo sa DDR3.

    U doba C2D ili C2Q procesora, memorijski kontroler je bio ugradjen u chipset maticne ploce, te je od same maticne ploce zavisilo da li ce da sistem radi sa DDR2 ili DDR3 memorijom.
     
  20. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kupio sam jos 2x4GB RAM memorije, pa sada imam 3x4=12GB.

    Prilikom prvog paljenja racunara napravio sam "load bios defaults", a potom sam vidio kako RAM radi default na 1333/C9/2T.

    Sa jednom plocicom od 4 GB sam imao sve to, ali default je bio 1T.

    Krenuo sam prvo sa fiksnom (manuelnom) voltazom 1.550, pa promjenio latencije na 13-13-13-36, pa na 1600, pa 1866 i dalje nece...(nisam pokusao traziti mogucnost za manuelnih 2000 MHz).

    Eh, poslije toga (C13/1866/1.550V/2T) sam smanjio CR na 1T, a potom (kao zadnje, mjenjao jednu po jednu) latencije na konacnih i testiranih : 9-10-9-21-1T/1866 :
    http://pokit.org/get/?3c6f59ea3baa8ede5 ... 749b37.jpg