pitanje u vezi brzine laptopa

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by VR6, Jul 9, 2013.

  1. VR6

    VR6 Komšija

    pozz nije me odavno bilo ovdje,ali je doslo do nekog downgradea :p
    dao sam mami svoj pc da radi na njemu,a ona je meni dala svoj laptop HP 655,sa cfg amd 1.4ghz 1mb cash,2gb ddr3 rama ati grafom itd...

    laptop je dosta dosta spor,mada je nevadno kupljen jbg... postoji li neki nacin da ga dozovem ?
    dok je kod nje bio instalirao sam bio win7 x64 ulti i ne znam tacno kako je radio,sad kako je kod mene win7 x32 pro je.

    help me pls poludit cu :D
    dali da mozda nadogradim rama hoce li sta pomoci ili ?
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Taj procesor nije za digitrona :D
     
  3. Pasha

    Pasha Komšija

    Mislim da si za osam godina na hardware forumu barem naučio da ako te neko savjetuje da download-uješ više GHz za proc., ti ćeš shvatiti da te zajebava. :lol:
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Druze mama te je posteno nagrdila sa tim lap-om. :smt003

    Izgleda da ona ipak zna malo bolje od tebe sto se tice racunara :lol:
     
  5. Tensai

    Tensai Komšija

  6. VR6

    VR6 Komšija

    hahahahaha sto me jebete ko sansku kozu :p
    ozbiljno sam pitao,ako slucajno znate neki shit da rijesim,inace ovaj laptop umire na FB a ne sta vise :p
    mislio sam slucajno ako bi instalirao win7 x64 bili ista bolje bilo ili da dodam vise rama,mada mislim da je cpu slab :\
    a jbg da izadjem joj u susret,sjeba sebe,al sta cu jedna je majka :D


    edit: postoji li mogucnost da na laptop spojim 5.1 sistem... neko mi rece da ima kabal 2.1 na 5.1 ... i moze li se u opcijama podesit da je 5.1 posto ima trenutno dostupnu opciju stereo.
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Linux.
     
  8. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Usb zvucna kartica za 5.1, a za sistem stavi ubuntu ili bilo koju od linux distribucija
     
  9. VR6

    VR6 Komšija

    bio je linux na njemu ,pa sam win stavio jer sve danas sto se koristi koristi se na winu ... pa zato
    vidjet cu jbg da zamjenim za jaci i veci i doplatim naravno :p
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Stavi winXP.
     
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nije dobar ubuntu (Unity) na starijim masinama. Kad bolje razmislim, Unity generalno nije dobar. Bolje je XFCE ili LXDE okruzenje (Xubuntu, Lubuntu), mada bih pored toga preporucio Linux Mint.
    A ne stoji ti bas ta izjava. Ja bas sve sto bih koristio na Windowsima imam na Linuxu (Firefox, Flash, Java, Office itd, od IDE-a imam CodeBlocks, ali koristim jednostavno vim, jer mi je spor na laptopu, a nije mi praktican narocito) tako da ti to bas nije neki izgovor. Osim toga sto peres na ruke raju kad znas sta ces staviti (XP ili 7, vrti se kako vidim izmedju te dvije opcije).
    Kod mene je na starom laptopu s 512 MB RAM Arch Linux + dwm i conky ispisuje da je u startu potrosnja ~40 MB RAM, CPU 1%. XP na tom laptopu je kroz par mjeseci postao dovoljno spor da mi da razloga da ga necim zamjenim. Arch radi brzo kao i prvog dana, a ista instalacija mi je na disku vec par mjeseci, samo redovito radim update. Naravno, svaki WM ce dati slican rezultat, a posto je LXDE vise skoljka za openbox wm, zato je i laksi od XFCE-a skoro dvostruko.
    To ti je moje iskustvo i bas takve stvari su me natjerale da trazim drugacija rjesenja.
     
  12. VR6

    VR6 Komšija

    mislio sam da nisam fulio neki driver za acceleraciu ili slicno posto vidim da ima zato sam pitao,a linux nisam koristio prije,ne znam kako bi se navikao na njega i ne perem nikoga na ruke ko sto kazes,nego jednostavno da vidim ima li neka opcija laksa da ne mjenjam laptop,nego da rijesim softverski ako je moguce,al izgleda nije.
     
  13. VR6

    VR6 Komšija

    opet ja :p nesto sam razmisljao da predjem na linux,al me brine backup podataka sa D diska,sjetio sam se davno jednom da sam instalirao linux i izgubio sve podatke sa citavog diska,iako nisam odabrao D particiju za instaliranje ,nego C i jos neku meni se cini za jos nesto...
    mozda je do mene ne znam,ali postoji li opcija da instaliram linux a da ne zeznem D particiju,da ostanu sacuvani podaci ?
    i koji linux da instaliram ? vidim da na laptopu stoji etiketa Suse enterprise desktop 11... dali to da potrazim ili nesto drugo ?
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Ocigledno da si ti nesto pogresno uradio kad si izgubio sve, ali naravno da ne bi trebalo da ti zezne bilo koju drugu particiju ako znas sta radis :) A instaliraj Ubuntu, ili kako kolega iznad rece mozda Mint. Unity ima nekih svojih bug-ova, ali je po meni dobar. Nije to toliko los laptop, pogotovo za neke "office upotrebe", to je sasvim OK masina.

    EDIT: I ako nisi siguran sta radis, napravi backup za D, da ne izgubis opet podatke. Instaliraj nanovo samo Ubuntu (ili sta vec zelis) pa vrati podatke. Bolje nego da se igras s nekim opcijama dual boot-a i slicno.
     
  15. VR6

    VR6 Komšija

    hocem, nabavim crossover kabal pa prebacim na pc kod stare za svaki slucaj hehe,ma nije ni meni jasno sto mi je obrisao podatke,al kad sam vidio slOgiro sam se hehe :D

    vidim da se suse placa nakon 60dana,ubuntu je free, mint vjerovatno isto,tako da cu vjerovatno ubuntu skinut zadnju verziju,trebala bi biti ok.


    kad skinem ubuntu,odakle da skidam programe ? mozda je malo amatersko pitanje hehe al sta cu :p i dali da skinem 64bitni na ovu cfg il 32bitni
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Skini slobodno ovu 13.04, ja koristim vec duze vrijeme i sve je OK.

    EDIT: Ma skini 64-bitnu, manje-vise ti je svejedno :D A vidjeces, sve ce ti se samo kazati kad instaliras :D Imas software updater ili software center, ne znam kako se zove tacno. Uglavnom u par klikova je sve, za one programe sto postoji normalna "instalacija", ako ti treba nesto specificno, moze se nagooglati.
     
  17. VR6

    VR6 Komšija

    evo stavio sam da se skida ubuntu 13.04 , od 0$ posto mi je nudio nekih dodatni opcija zilion :p
    a stavio sam vec 32bitnu prije nego sam procitao tvoj post,ako je vec sve jedno,ako nece nista sporije radit od 64 :D
    valjda bude to to,cim nabavim kabal da prebacim podatke,nabacujem ubuntu.a :p valjda se ubrza ova kanta sta :D
     
  18. VR6

    VR6 Komšija

    vidim da ubuntu nudi opciju kao dual boot... da ostavim win7 i dignem ubuntu,sta mislite o toj opciji kao sigurnijoj,vjerovatno u ovom slucaju nebi trebao dirati ni C ni D particiju samo instalira ubuntu ... ili grijesim ?
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Moras napraviti particiju za ubuntu onda.
     
  20. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Da ti nisi instalirao Linux na taj laptop, stvarno nije za to. ;) Kod mene je pravo tromo išao na 3.0HT i ATI9200. Preporuka je ipak da uzmeš kakvu prostiju distribuciju, Mint (Mate ili XFCE) za početak, kasnije kad se uhodaš malo oko toga, još nešto hardverski lakše. Mate i XFCE ipak više liče na Windows od Unitya, pa ćeš se i lakše navići.

    Što se tiče particija, sigurno ti nećeš tu ništa posebno raditi sem surfanja, tako da za većinu distribucija možeš slobodno napraviti particiju od 10GB za sistem + 1 particiju koja je veličine RAMa (opciono malo i veća). Zato fino EaseUS Partition Master (ili nešto slično), razdijeli sistemsku particiju, prilikom instaliranja Linuxa odaberi "Select something else" prilikom odabira načina, za lokaciju instaliranja odaberi tu particiju, označi da je treba formatirati u ext4 i kao "Mount point" odaberi "\", na ovoj drugoj particiji odaberi da je treba formatirati kao SWAP space i to je to.