pitanje u vezi brzine laptopa

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by VR6, Jul 9, 2013.

  1. VR6

    VR6 Komšija

    na laptopu je bio suse 11 , pa sam staroj instalirao win7 ,ali kasnije mene zapade ovaj laptop...
    znaci mint da skinem ipak,posto sam ubuntu vec skinuo i samo cekam crossover kabal da spasim na pc podatke,pa da krenem sa formatiranjem :)

    valjda cu skontat kako treba i sta hehe,jer mi je na desktopu jednom nije uspjela OK instalacija,tj obrisalo mi se sve :)
    ugl ako obrisem windows sa C treba mu ta particija samo i ta velicine rama kako sam skontao,plus jedna za podatke moje

    edit:
    ev pristavio sam da skida i mint mate x64 sa kodecima,valjda bude ok :)
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    A nisam skonto sto izbjegavas xp?
     
  3. VR6

    VR6 Komšija

    hehe ne znam ni ja sam ako cemo iskreno :)
     
  4. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Ne znam o kojim podacima govoriš, ako misliš na svoju D particiju, onda nju slobodno ne diraj, a ako si slučajno gdje u tutorijalima pronašao da treba i treća particija za Linux, to zanemari. U početku sigurno ti neće trebati. ;)
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Moze Linux biti dovoljno lagan ako ga dobro podesis, odaberes aplikacije koje nisu veliki potrosaci resursa.
    Sto se particija tice, bas sam na svom starom laptopu shrinkao particiju i sve je proslo ok. ukoliko shrinkas particiju koja vec je prilicno napunjena, proces moze potrajati par sati, ali nemoj prekidati operaciju. To je najbolje da radis s nekog Linux cd-a koji ima GParted alat.
    Eto kaze ti i NaLe! da Ubuntu (vise) nije lagan a taj bi Mint Mate mogao dobro raditi.
    Naravno, moze na jednu particiju i XP. u svakom slucaju, Linux kernel se aktivno razvija i stalno donosi neke novosti, pogotovo sto se tice laptopa. Recimo moj laptop vise nema problema sa sleepom dolaskom verzije 3.8.
    Dok XP je vec davno prevazidjen.
     
  6. VR6

    VR6 Komšija

    hehe skontao sam da cu na jednoj particiji ostaviti win7 x64 ,dok se ne naviknem i ako bude trebao mami za nesto...
    skinuo sam Mint Mate x64, i nasao na netu kako ide instalacija istog da nista ne zezne,a da radi sa win7.
    ugl u Menadzeru na mycompu, sa c particije skinem 10-12gb, i onda ga bootam sa linuxom,odaberem kao select something else i cackam dalje,napravim tako swap i drugu particiju veliku i sve 5 :)
    samo me sad interesuje sta je sa backtrackom :) posto mislim ako vec instaliram linux i da ga koristim za nesto :)
     
  7. VR6

    VR6 Komšija

    instaliran mint mate, nije nista izgubljeno sreca :) malo ce me ispi*dit,dok nadjem drivere za wifi... al dobro to je linux mora ispizdit malo :D
    ako slucajno neko zna odakle da skinem za hp655 drivere za wifi ,bio bih zahvalan :D
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Koja kartica?
    U terminal ukucaj ifconfig pa kopiraj output ovdje
    EDIT: Ako nije nasao karticu vjerovatno ce ti vratiti output samo Ethernet kontrolera, pa probaj

    lspci | grep Wireless
    ili samo lspci

    Evo primjer ako se ne mozes snaci

    [​IMG]
     
  9. VR6

    VR6 Komšija

    ev slikice pa vidi sta mi kaze :)
    ugl desni klik kad radim dole smao mi je dostupan kabal,nije wifi,a kad klikcem na tast da aktiviram wifi ne desava se nista.

    ps. pocinje mi se svidjat ovaj linux :) malo brze radi od windowsa,ima dosta instalirani stvari vec sto trebam,jos da se upoznam kako sta dalje,komandica naucim i sve ce da leti u zraaak :p

    [​IMG]

    i kako da ugasim opciju kad udjem na c il d particiju da mi je ne izbacuje odma na deskt :D
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Nije je prepoznao pa je ne moze ni izbaciti na ifconfig. Probaj ovo sa lspci.
     
  11. VR6

    VR6 Komšija

    ne znam moze li ovo posluziti,posto sam sad na winu nesto radim,pa kasnije udjem na linux ako ne moze

    [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Moze, kolega Reznor ima isti adapter kao sto vidis na njegovom ss-u.
     
  13. VR6

    VR6 Komšija

    to je onda vise nego odlicno :) cekamo njega da se javi :D
    nadam se da je dobra wifi karta za dalji rad :)
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Btw. koju si verziju instalirao?
     
  15. VR6

    VR6 Komšija

    linux mint mate x64 , zadnja sto je izasla na sajtu,olivia mislim da je
     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Trebalo bi tu vidjeti par stvari. Mozda je adapter disablean. Kod mene se ukljucuje softverski kombinacijom Fn+F2 (vidi da li svijetli LED za wlan). Drugo, daj output lspci komande kao sto si uradio za ifconfig, da vidimo da li ga ima na popisu prepoznatog hardvera. Trece, daj output rfkill komande. Rfkill je zapravo softverski switch za wlan.
    Atheros wireless kartice su na Linuxu odlicno podrzane. Imam i stari ath5k na starom laptopu koji isto radi out-of-box.
    Pogledaj tu ikonicu za konektovanje. Ne znam sta mint koristi, ali ubuntu koristi Network Manager. On moze da obavi sve gore navedeno automatski.

    EDIT: instaliraj network-manager-gnome ili wicd (probaj prvo prvi)

    naredba je sudo apt-get install network-manager-gnome ili probaj samo networkmanager
    Restartuj i vidi ima li efekta.
     
  17. VR6

    VR6 Komšija

    lampica svjetli narandzasto kao da je ugasen,ne pobjeli... a probat cu ovo tvoje pa da vidim sta se moze :)

    ev sad sam sa minta,svjetli narandzasto,al u opcijama kod sata kad klikcem da ga palim gasim,ima funkcije,kao posivi ono enable wifi... a inace nema konekcije,bilo to sivo il dostupno :)

    evo slikica

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Prepoznat ti je wlan kao sto kaze lspci, znaci mozda je hardblockan.
    Provjeri sa rfkill list
    pa ako kaze negdje hard blocked: yes trebas uraditi rfkill unblock pa taj broj npr rfkill unblock 0 ili rfkill unblock phy0
    takodjer probaj
    modprobe -r ath9k
    modprobe ath9k
    to ce obrisati ath9k modul i opet ga ucitati.
    Ne znam, meni po defaultu radi. Evo primjer rfkill
    [​IMG]

    I modprobe. Nece ti baciti nikakav output, jer ni ne treba.

    [​IMG]
     
  19. VR6

    VR6 Komšija

  20. selvin

    selvin Moderator

    Pregledaj je li ti prekidac ukljucen ili cime vec palis wireless na laptopu (kombinacija tipki) jer je hard blocked. Probaj: rfkill unblock wifi.