pomoc pri kupovini kompa

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by nina_, Aug 14, 2010.

  1. efo

    efo Komšija

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    core i5 750 je dosta jaci od athlona x4 635 i puno bolje se oc-a, ali zato kosta 200tinjak km vise... ako se mogne uklopit u cijenu zajedno sa gtx460 bilo bi super :)
     
  2. efo

    efo Komšija

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    Ako 1960KMica nije previse, evo i ja sam nesto iskombinovao;

    MB GIGABYTE GA-P55-US3L RAID Firewire GLAN 2xPCI-Expr. 16X Crossfire LGA1156 221KM (Plus Computers)
    Intel Core i5 760 2.8GHz Quad Core, 8MB cache, 45nm 459KM (UNI-EXPERT)
    VGA GIGABYTE ATI HD5850 GV-R585OC-1GD OVERCLOCKED 671KM (Plus Computers)
    2x Kingston Hyper-X DDRIII 2GB 1600MHz 238KM (Imtec)
    HDD 1TB HITACHI SATA3 7200 32MB 153KM (Plus Computers)
    DVD RW LG GH22NS50 22X SATA black 41KM (Plus Computers)
    LINKWORLD 321-18U-C 2228 w/o PS 37KM (Ingel)
    NAPOJNA JEDINICA AXP Simple Power 630W 12cm/silent fan 140KM (Plus Computers)

    Sto se tice ove napojne, nije medju najjacim brandovima, ali je haver koristi na kofi sa oc-anim i5 750 i 5850tkom i nema nikakvih problema. Sve u svemu, mislim da ce se na ovome doooobro poigrati :)

    Gledao sam i da sve komponente budu na stanju.

    U buducnosti aBd doadati fin hladnjak za proc i to je to, BOX ce dobro posluziti do tad. Jos jedna stvar; ako se recimo mozes protegnuti jos kojih 50tak km (izaslo bi te sveukupno oko 2000KM) uzmi malo bolje i prostranije kuciste, mada mislim da ce i ovo biti ok.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    Kakva ti je to kombinacija, napajanje i kuciste da ne spominjem, a i ploca je low-end. Hyper-X memorija tesko bacanje para.

    i5 750/760 jest brzi (brzi je i od Phenoma II X4), ali je i skup. Razlike u performansama postoje samo u sintetici, u real lifeu je uvijek kocnica HDD, pa graficka, pa kolicina rama, cpu je na zadnjem mjestu pod uslovom da je adekvatan. Athlon X4 ce i bez overclocka tjerat sve bez problema. Primjerice, imam C2Q na 3.2GHz, vecina novih igara cpu optereti tek do 60-ak %. Kocnica je HD4870. Cak i da stavim GTX480, cpu ne bi bio kocnica.

    Radije ici na AM3, zbog buducnosti platforme i cinjenice da ce biti vec za godinu dana jeftinih sestojezgrenih Phenoma. LGA1156 je vec mrtav, ubrzo dolazi Sandy Bridge.
     
  4. efo

    efo Komšija

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    Napajanje sam objasnio, nema potreba da ga dalje objasnjavam, kao i kuciste (koje je inace veoma bitno za performanse... Bitno je jedino da ne bude premalo, jer je 5850 prilicno velika). Ploca low end? :D U kojem je to (tvom?) svijetu P55 low end? Mozda jeste jedna od jeftinijih P55tica, ali je to definitivno ne cini low end-om..... Hyper-X memorija bacanje para? :D Samo mali info; ovaj jedan modul je za 10KM skuplji od Kingstonovog Value 1333MHz rama (bez hladnjaka)... bacanje para nema sta....

    Ja koliko sam vidio na wiki-u, taj 'Sandy Bridege' ce takodjer biti i na 1156 socketu :D tako da je izjava da je 1156 mrtav :lol: :lol: :lol:
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    Pokojo,pokojo opet ti....znaci sve ploce sa P55 su roba prava,to sto nema ni hladnjake na VRM ni to nema veze a svaka druga rijec ti je OC ovo OC ono a ploca nema hladjenja na napajanju procesora strujom,onda tu su neka dva PCIe slota u kojim ne bih rekao da ce SLI/CF proraditi,mozda i bi ako nastiklas SLI/CF mostic..:D

    Znas kako izgleda ploca za AMD od 220km.....ko Las Vegas.

    A to sto u imtecu pise da ima na stanju to je vec drugi par opanaka....
     
  6. extibo

    extibo Komšija

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    Trebalo bi nabaciti efi user rank troll kako ga ljudi ne bi shvatali pogresno. Sto se tice konfiguracije, u igrama gotovo da nema razlike izmedju AMDa i Intela, tako da opcija P55 + i5/i7 nije bas najbolja po pitanju ulozeno/dobiveno.
     
  7. efo

    efo Komšija

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    ma ti si nama najpametniji na forumu ljubi te brat :***

    nek doda jos 20-30km i uzme ud2/3 plocu, jel to neki problem?
     
  8. efo

    efo Komšija

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    Koji je tebi rank care? Pisham se ja na forum gdje se misljenje novijeg clana ne postuje ni 5%
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    P55 UD3 je vec kulturna ploca samo sto je ona skuplja 64km a ne 20-30km al i definitivno vrijedi te razlike u parama i eto ti uporedi te dvije ploce pa vidi dal je ona tvoja pored ove low end.
     
  10. efo

    efo Komšija

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    pa predlozio bih ja ud2 in the first place, ona je samo malo skuplja, ali je nazalost nema na stanju
     
  11. extibo

    extibo Komšija

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    Evo zasto sam protiv demokratije. :lol: Misljenje bi trebao zasnivati na argumentima, a ne na zeljama.

    Out.
     
  12. efo

    efo Komšija

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    tvoji argumenti su mnogo jaki... najjaci je onaj za maticnu (i to je diskutabilno), ali sve ostalo ti je fail
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: pomoc pri kupivini kompa


    I ud2 je bjeda,ona je mozda higher low end al da ne idemo sad u nedogled sa tim,stevie je dao najizbalansiraniji predlog i samo treba da ga malo dovedemo u red tj da se nabace linkovi do odredjenih djelova.

    Evo od mene kulturno brendirano kuciste za male pare
    http://genelec.ba/cart.php?sta=view&sid=13&cid=16526
    i napojna da valja
    http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=4199
    Napojna se moze kupit u ue.ba i kosta 225km al se na njihovoj stranici neda nastimat direktan link,potraziti je pod "kucista"


    Sto se ploce tice nema bas nesto na stanju neke fine 890GX ploce,zadnja u plusu sto je bila ja je kupio prosli mjesec i od tad nisu vise ni nabavljali novu robu.Ni 790GX trenutno nije losa roba al nije dobra za buducnost jer nesto ne vjerujem da ce na njoj moci raditi thubani x6.
     
  14. nina_

    nina_ Novi član

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    ok. hvala svima na prijedlozima, cekam samo "finalnu verziju" i to bi bilo to.
    nasla sam tamo na stranici ue neku napojnu jeftiniju od 520 w, moze li ta jer je 50km jeftinija, ustvari ja ne znam sta pricam ali samo pitam zato i jesam ovde ;)
     
  15. efo

    efo Komšija

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    ko Las Vegas, ali sada kao nije dobra za buducnost, cak ni ta tvoja 790tka koju si preporucio, pa prepravio post je 258KM, da ne pricam o 890tkama, jedina u imtecu i kosta 314KM. Las Vegas nema sta
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    Evo dobre ploce al je 790GX,ekstra ploca al od prosle godine.Moze komotno udomiti bilo koji AMD proc do sada al ne znam sta ce biti sa thubanima x6

    http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=552


    EDIT:

    Evo sjetih se u zadnji cas,momak prodaje novo sa garancijom za super cijenu super robu.

    viewtopic.php?f=5&t=23972

    Ploca glava boli dobra i mocna a ima uz nju i ekstra procesor.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  17. efo

    efo Komšija

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    Evo izmiksano, ali i dalje intel varijanta;

    GIGABYTE MB GA-P55-USB3 1.0; LGA1156, Intel P55 285KM (Imtec)
    Intel Core i5 760 2.8GHz Quad Core, 8MB cache, 45nm 459KM (uni-expert)
    VGA GIGABYTE ATI HD5850 GV-R585OC-1GD OVERCLOCKED 671KM (Plus Computers) (bila 722KM nedavno)
    Kingston Hyper-X DDRIII 2GB 1600MHz 119KM (x2 optional) (Imtec)
    HDD 1TB HITACHI SATA3 7200 32MB 153KM (Plus Computers)
    DVD RW LG GH22NS50 22X SATA black 41KM (Plus Computers)
    SilverStone Precision SST-PS05B crno 92KM (Genelec)
    FORTRON SAGA II 500 116KM (Ingel)

    1936KM sa 2GB rama, 2055KM sa 4GB rama. Ako ti je previse idi na ovu dininu varijantu ploce i procesora...

    Ona napojna sto je dino preporucio je malo prejaka za ovaj setup, jer ne vjerujem da ce covjek toliko oc-ati, a da ova napojna to ne bude mogla izdrzati (inace ova napojna ima 1x6+2pinski i 1x6 pinski konektor, znaci da bi napajala i 5870 bez potrebe za adapterom)
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: pomoc pri kupivini kompa


    Samo bih dodao da se izbaci 1T i ubaci 500GB te se na taj nacin ustei oko 100KM. Doduse, spominjao je i 640GB. Eventualno da se za taj novac uzme 965, bolje kućište, hladjenje, ..nije bitno.

    I jedna mala zamjerka svima.

    Ako jedna osoba ponudi dobru konfiguraciju, nema svrhe da svako svoju konfiguraciju pise te na taj naci bude "kupio moju". Ne pomazete nikako osobi koja kupuje.

    Ako je neko ponudio solidne komponentne, neka se izvrse sitne izmjene i neka na tome ostane ali postati neke nebulozne kombinacije.. ne ide. Eventualno da se postavi AMD i Intel konfiguracija. PC je za igranje te ne moze biti milion "kompleta".

    Naravno, nista licno.
     
  19. efo

    efo Komšija

    Re: pomoc pri kupivini kompa

    Kume ti nam nadji 500GB disk od 53KM, mi te ljubimo u stope :D

    Vec su manje vise postavljene. Razlikuju se samo u procu i ploci...
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Eto efo je sastavio intela,eto ja bi samo izbacio taj i5 i plocu za njeg koji skupa nose 744km a ubacio plocu i proc sa oglasa koji su 430km sto nam daje fore 310km da ih rasporedimo po kompu.Znaci umjesto jednog 1TB Hdd staviti dva po 640gb u RAID staviti onu naponu sto sam vec naveo a grafa po zelji,ili 5850 u to silverston kuciste ili GTX 460 u CM 690 II Advanced sto bio moj izbor.