Server za small business

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Vedo, Jan 31, 2015.

  1. h2o

    h2o Aktivista

    Mislim da je najbolje pokrenuti Performance Monitor i ostaviti ga da sakuplja podatke par dana, da se vidi gdje je trenutno usko grlo...

    A sto se tice procesora mislim da nije overkill. Jer je Vedo napisao "...tako da je prioritet br.1 brza pretraga dokumenata (kao i sam sadrzaj dokumenta, npr ukucaju prezime i treba u svim wordovim dokumentima pronaci gdje se spominje to prezime itd) i indexacija.", nije klasicna radnja - nadji dokument i otvori.
     
  2. black

    black Komšija

  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Kupljen ovaj HP server.

    Sad pitanje za mene, treba mi dodatne render snage. Ne bi kupovao par PCeva, vec bi volio jednu masinu, postoji li ovako nesta:

    PC / server koji ima vise CPUova, ali da ih OS vidi sve kao jedan PC. Znaci da nisu zasebne masine, nego ala one ploce koje podrzavaju 2 CPUa, gdje oni rade kao jedan PC, znaci nema svaki CPU za sebe instaliran Windows i programe, vec je sve kao jedan normala PC, iako ima 2 procesora. E postoji li tako neka verzija, gdje imam vise maticnih ploca sa po 2 CPUa (svaka ploca ce imat svoj ram i napajanje itd) ali da su u funkciji kao jedan PC, sa jednim OSom itd?
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Dual 2011 socket ploca, jest da ces morat istrest bruku love.

    Moj ti ja savijet idi na 5960X, jeftinije je, a opet veoma brzo.
     
  5. Ninja

    Ninja Komšija

  6. Vedo

    Vedo Moderator

    E to je to! A moze li se cluster napravit od npr. vise obicnih PCeva, da ne bacam pare na ECC ram, jer bi svaka masina trebala imati 16 GB rama?
     
  7. black

    black Komšija

    Vidio sam na piku polovan server sa 4 procesora , ali pitanje je koliko ta zvjerka kosta.

    Xeon E7 procesori
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Evo nadjoh ovaj, 4x 6-core Xeon E7540

    http://www.pik.ba/artikal/15322792/hp-p ... 40-2-0ghz/

    Xeon E7540 6 / 12 2 GHz 2.26 GHz 18 MB

    Ne mogu da nadjem benchmark ovog CPUa, on je odprilike u rangu kojeg desktop CPUa (kada je u pitanju multi-threading)?

    I moze li se na ovo instalirati Windows 8 npr, jer nisam siguran podrzava li 3DsMax/Vray instaliranje na ove serverske OSove.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Taj cpu je baziran na Nehalem arhitekturi iz 2009 god, znaci prvi i7 procesori i 1366 socket.
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Hajd da kazem, brz je ko i7 920? xD Doduse ovo su six-core, a Vray render koristi sve raspolozive jezgre

    Btw, covjek ovo cijeni 4000 KM. Moze li se za te pare sklepat 1-2 Core i7 PCa koji bi imali vise render snage?
     
  12. black

    black Komšija

    Kako trenutno stoji nema nista brze a "jeftinije" od 5960X
    Sva profi rjesenja masno vise kostaju za iste performanse.

    EDIT:
    Jedna i7 4790 masina sa mITX plocom , 16 GB ram-a , 1 TB diskom , 300 W beQuiet napojnom i to sve u CM Elite 110 kucistu kosta 1150 KM u Njemackoj.
     
  13. Ninja

    Ninja Komšija

    "Obični" Windows podržava maksimalno dva procesora.
     
  14. black

    black Komšija

    Mozes Windows Server 2012 instalirati.Manje vise isto je to , samo sto su Server izdanju neki servisi pogaseni po defaultu.
     
  15. Ninja

    Ninja Komšija

    S tim što će ga za 4 procesora koštat skoro koliko i server.
     
  16. black

    black Komšija

    Mozes iz trial verzije godinu dana izvuci bez problema, pa opet reinstall :D
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Evo instal sam Win Server na virtuelnu masinu,radi sve ok, 3dsMax i ostalo uredno radi i na njemu.
    Jedina dilema je - sta je brze, ovaj server sa 4xE7540 ili da za istu lovu uzmem 2xPC sa Core i7 CPUovima. Nigdje benchmarka ovih Xeona bem mu.
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Ipak cu uzet dva "normalna" PCa, cini mi se da se vise isplati nego ganjati ove Xeone. Ako ima ko sugestiju sta zamjeniti nek puca

    Intel Core i7 5820K 3.30GHz Six Core 15MB 780 KM
    CORSAIR Vengeance 16GB (4x4GB) 2400Mhz DDR4 540 KM
    ASUS X99-A 540 KM
    Corsair VS series VS650, 650W 145 KM
    WD SATA II 320GB 65 KM
    RAIDMAX Horus USB 3.0 80 KM

    Total 2.150 KM za komad

    Vidim Cinebench R15 score za 2600K (trenutno mi je to najjaci PC) je 527, dok za ovaj 5820K je 1212, sto nije lose uopste.
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Za stock 5820K CB R15 score je malo preko 1k ne 1200, to je za klokan vjerovatno.

    Sve OK mada Corsair VS je smece, preporuka za Cooler Master V550S napajanje.
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    OK, thx. Jos jedno pitanje, ima li ova ploca tj proc grafu u sebi? Pristupat cu ovim PCevima putem mreze pa nece ni biti spojen monitor na nj. Ali hoce li moci raditi ako nema nikakva grafa u sistemu?