Windows 10

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NAILS, Aug 16, 2014.

  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Koji je to proizvodjac ugradio 2x2 i 2x1 bgt haha

    Sent from my LG-H815 using Tapatalk
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    haha HP workstation z210 :D
    doduse,mozda i nije HP tako ugradio ,moguce je da su ovi sto su koristili komp...a lik sto ga je preprodavao nije nista nadogradjivao
    jer ima na stranici kucista sema kako ugraditi kitove da najbolje rade i poredas tako

    btw.evo sada sam vadio jednu plocicu i testirao bez nje i radio je bez greske
    ponovo sma ubacio tu istu plocicu sa kojom je pokazivalo neku gresku...odradio test i prosao je
    evo komp radi vec nekih sat ipo i nema problema ...vidjeti cu kasnije
    edit
    tek sada vidim sta sam napisao koje kitove imam u kompu :D
    haha
    ustvari ima 12 GB rama...ne 6 :D
    kitovi su 2 x 4 i 2x2 GB
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    opet ja i ovaj hp workstation,izHeba me zivog...
    prvo problemi sa ramom (valjda)...svako malo se srusi sistem i pojavi plavi ekran i restartuje se sam
    izvadim jednu plocicu od 2 GB rama i nije mi se desavao restart ali jeste nesto drugo
    evo jucer mi iz start menija nestali svi programi osim aplikacija ,nestao mi i onaj prosireni start meni gdje se pinuju aplikacije
    a svi programi su na racunaru i normalno rade,samo ih ne mogu otvoriti preko start menija,jer ih tu nema
    nekako mi je i trom racunar,nije kako je bio kada sam ga uzeo
    igrice rade bez greske,tu se ne rusi sistem...a mozila se rusi na dnevnoj bazi,crasha po nekoliko puta dnevno
    ram sam nedavno testirao i nije pokazivalo gresku,jest nakon prvog testa a onda sam izvadio ovu plocicu od 2 GB koja je i sada izvadjena i radio je ok
    zna li neko mozda kakvo rjesenje ili cu ga morati restartovati (formatirati) a sistem je nov stavljen prije mozda 2 mjeseca,kada sam ga i kupio
    EDIT:
    evo testirao sam i HDD,pise da ima 1 bad sector i da mu je health 98%
    je li moguce da mi to pravi problem ?
    jbte polovne stvari,samo sto sam kupio ,pravi probleme vec...
    [​IMG]picture uploader

    evo slika
    [​IMG]upload pic
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    haha wtf sada situacije
    dok ovo pisem,pocese se programi sami ubacivati u start meni
    gore gdje je recently added,lista se nenormalnom brzinom i evo sada ubaci sve programe osim aplikacija u onom prosirenom dijelu :D
    sta je ovo,komp pobudalio :D
     
  5. p4ja

    p4ja Komšija

    Jel ti orginalni win?
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    jeste
    dobio ono preko insidera prije 2 godine licencu,tj.vezana licenca za email

    nego izgleda da je ipak do RAMa bilo
    imao 4 plocice ukupno 12 GB...jedna plocica od 4 GB je nakon testiranja pokazala greske,preko 10 gresaka a testirao sam sa memtest86 ,preko bootabilnog usba
    evo cijeli dan koristim komp i nije niti jednom se srusio ili nesto

    mada,izgleda da mi je ovaj problem napravio,druge...napisao sam ovdje da su mi nestali svi programi iz start menija i iz task bara,nestao mi je i edge
    kasnije su se programi sami pojavili a edgea i jos nekih aplikacija nema,mada su instalirane

    jos jedan problem je i HDD,poceo sam traziti novi HDD,jer mi ovaj sa 1 bad sectorom vise nije pouzdan za sistem ,pa cu kada nadjem HDD,uraditi novu instalaciju sistema i nadam se da nece vise biti problema
    lose mi krenulo sa ovim "novim" (polovnim) racunarom,ni 2 mjeseca a vec ozbiljniji problemi koji traze i jos novca
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pitanje narode

    nedavno sam kupio novi HDD i podigao na njega win10 a ostavio sam i stari HDD u racunaru i na njemu takodjer ima podignut win 10
    tako da sada imam dual boot...pa me zanima,hocu li sta zeznuti ako formatiram :C particiju starog diska dok sam bootao ovaj novi win10 ?
    hoce li mi to sta zeznuti ovaj ovamo boot ?
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja sam recimo par puta dizao sistem na SSD a boot ode na drugi HDD. Ako formatiram taj HDD, izgubim boot. Iskreno ne znam iz kojeg je to razloga bilo ali mi je najsigurnija opcija bila da samo ostane SSD prilikom dizanja sistema da boot ne "odleti" negdje drugo.

    U teoriji ne bi trebao nista zeznuti ali ti se moze desiti ovo sto sam napisao.

    Ako izbrises HDD i bude ti normalno bootao računar, ali ti i dalje bude nudio dual boot, izbriši stari boot na: win+r/msconfig/boot
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    boot mi je na pravom HDDu,nije to problem,mislim na ovu novu instalaciju
    e sada kontam da obrisem stari HDD ,tj.particiju gdje je bio sistem,pa kontam da mi sta nece poremetiti i ovaj drugi boot na drugom HDDu
    tehnicki ne bi trebalo ali ko ce ga znati :D

    a ja mislim da sam i ja istekao ovaj stari HDD kada sam instalirao win 10,pa kasnije ga ustekao i od tada imam dual boot
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sta ovo novi creators update udalji ikone od taskbara kilometar? :)
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Daj screen s.. ja nisam "beta tester" kako je win10 zvanično izasao. Mada mi i sada stizu mailovi pa ponekad procitam.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i kod mene je udaljena ikonica od taskbara ali nije da mi je to neki problem
    kod mene su i malo vece ikonice,tako da se ne primjeti toliko razlika
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

  15. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa uvijek na početku bude problema, ti kao da si jučer počeo koristiti sistem ili tehnologiju pa se čudiš. Uvijek je sa tehnologijom bolje sačekati, taman dok se otkriju neke stvari i poprave. Nećeš propasti ako sačekaš mjesec dana.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sta da sacekam? Update u win10 ide sam ne mozes sacekat :)
     
  17. bhd

    bhd Veteran foruma

    zipo jesil rjesio situaciju, posto imam moguce rjesenje problema ? da ne citam dalje :D
     
  18. Ninja

    Ninja Komšija

    Nije tako jednostavno. Creators Update je već dostupan za manualnu instalaciju, a automatski update ide nakon što se izglade (ili izignorišu) potencijalni problemi s hardver/softver konfiguracijom koja odgovara tvom kompjuteru. Zato neki korisnici dobiju update prije drugih.
    Ovi što prijavljuju probleme su manuelno instalirali Creators Update.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    znaci ne gine mi 25to vracanje win 10 backupa :D
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    jesam,RAM pravio problem...morao sam izvaditi 4 GB RAMa...sa 12 sam sletio na 8 GB ali sve radi kako treba sada
    doduse,imam i sada jedan problem,prilikom paljenja racunara,5 od 6 puta mi zaledi racunar i moram ga ugasiti na dugme i poovo upaliti
    ali to je izgleda do napajanja,imam originalno HP napajanje od 400W a sada imam i graficku i dva HDDa u racunaru i izgleda da sam ga opteretio do maksimuma...jer prilikom paljenja racunara sav hardware se popali da win provjeri je li sve ok
    slijedeca investicija je napajanje,iako sam mislio da vise necu morati nista investirati u njega :D