Windows 10

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NAILS, Aug 16, 2014.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    I meni se to desava na win 10 i ne bih rekao da je do napajanja. Probaj ovo, prije nego boota udji u bios i samo izadji, bez snimanja, i onda bez problema boota win 10 Ili pozovi boot meni i odaberi ssd/hdd gdje je win10

    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Obavezno odraditi disk cleanup nakon update-a, "previous windows installations" bezveze pojede 20-ak GB prostora.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    meni pojelo oko 7-8GB, nego izgleda da su pofino bolje performanse u igrama nakon updatea, evo vratio sam predhodni i sad primjecujem i sad opet instaliram :D Prvi puta sam instalirao kroz win update, samo mi eset prijavio da imam update a sad moro manuel pokrenuti instalaciju sa microsoftove stranice.
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja odmah nakon nadogradnje obrisem sve sto ostane iza updatea
    nego,da ne otvaram novu temu,zanima me da li imaju efekta oni cooleri sto se stave ispod laptopa,pa kao hlade odozdol
    imam laptop i na njemu nema sanse igrati ni igre sa storea,jer temp GPUa skoci na 95 stepeni i sam se ugasi
    ili na koji nacin da mu snizim temp...moguce da je i prljav iznutra,da je pasta otisla,pa sve to pravi probleme
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Problem je sto ako obrises te fajlove nema vise povratka na prijasnje stanje. Fino ih je ostaviti neko vrijeme dok ne vidis na cemu si pa onda brisi poslije. A sto se laptopa tice morat ces ga otvoriti ocistiti zamijeniti pastu.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    znaci ne gine mi serafanje :D
    aj mozda se sutra zadam,ako bude kisa pa ne budem imao sta drugo raditi :D
    ima li termalne paste po trznim centrima,obzirom da je nedjelja ,ne rade IT radnje
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    evo "sarafao" sam danas i izgleda da sam se rijesio visokih temperatura,bio je zacepljen cooler od prljavstine
    otvorio sam posebnu temu u ovom svom "poduhvatu" :D
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ovo sam probao i radilo je 2-3 dana i sad opet se zaledi na pocetku
    a bas sam se bio ponadao da je ovo problem :D
    probati cu opet
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne znam do cega je ali mi ovako prolazi bez problema, da nije do ssd-a, morat cu probati na drugi ssd.

    EDIT: Zna li neko moze li se smanjiti committed ram usage po programu/igri u win 10. U win 7 sam bez problema pokretao sve programe sa 16GB rama bez swap fajla medjutim win 10 ne moze jer odredi automatski committed memory koja je obicno i duplo veca od stvarno koristene po programu/igri.
     
  10. Ninja

    Ninja Komšija

    Vjerovatno si čačkao page file size. Vrati ga na system managed.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa da ali onda koristi page file. Na win 7 sam imao iskljucen page file i bez problema sve radilo jer nije bilo ovo committed memory kao na win10.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  12. Ninja

    Ninja Komšija

    Pagefile se koristi samo kad RAM bude ispunjen. Inače se samo onaj prazni commited prostor seli na pagefile.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    E nije tako na win10, o tom i pricam. Win 10 dodijeli duplo vecu kolicinu od one koja se koristi, zato pitam moze li se kako smanjiti taj committed ram. Recimo na zauzecu rama od 10GB ja dobijam poruku da nema vise rama iako je slobodno jos 6GB.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. Ninja

    Ninja Komšija

    Pa nemaš jer si srezo onaj virtuelni. U page file se ne upisuje ništa konkretno dok god nije kompletan RAM zauzet.

    Virtualna memorija je RAM + page file i obavezno se ispunjava tim redoslijedom. Zauzeta memorija je samo onaj dio koji sadrši konkretne podatke, a commited prostor nije nužno zauzeta memorija.
    Dakle, Windows neće upisati nikakve konkretne podatke u page file sve dok ima praznog prostora u RAM-u. Samo će pomijerati prazan commited space u page file.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    da je tako jednostavno, osjetim sjeckanje u igrama kada committed pocne zauzimat page file iako imam jos 6GB RAM-a slobodno, i vidi se da koristi ssd/hddd po lampici. Ponavljam na win 7 bez problema sve radi bez page fajla na istom kompu i koristi svu memoriju do kraja i nema committed memorije. Moze li se ova committed ukinuti ili smanjiti ikakvim trikom na win10?
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja ne znam sta si cacko kod mene sve na defaultu i nikakvih problema i radi odlicno a imam isto 16gb rama a bf1 multi na 2560*1440 je zahtjevniji od vecine igara sto se tice svega pa i ram usagea.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nije sigurno zahtjevnija od forze horizon 3, rezervise oko 10-12GB RAMa a koristi oko 5-6GB. Znaci nema sanse iskljuciti ovu rezervaciju ili committed ram?
     
  18. Ninja

    Ninja Komšija

    Koliko znadem, nema.

    Nije baš da si testirao u laboratorijskim uslovima pa da budeš siguran u uzrok. Windows 10 generalno bolje upravlja memorijom, ali to ne znači da mu treba manje memorije.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    A cuj samo hocu ono sto sam imao na win 7, znaci potpuno iskljucen page file i sve je radilo bez problema sa 16GB. Ocito ovaj committed ram zeza stvar, ne znam zasto je tu na win 10 a nema ga na win 7, ako je to poboljsanje onda bolje da ga i nema :)
     
  20. Ninja

    Ninja Komšija

    Dok se jednom ne smrkne, drugom ne svane.