Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. zoi

    zoi Veteran foruma

    Da zbunjenje bude veće, kod Samsunga je obratno - 50" VA a 55" IPS :D
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Na manjim dijagonalama (ispod 50") AUO pravi tehnički bolje VA panele nego Samsung.
     
  3. mouse_mickey

    mouse_mickey Aktivista

    OK, hvala na informacijama.
     
  4. mouse_mickey

    mouse_mickey Aktivista

    Prvi put cujem za UE optonic. Ako si mislio na AU optronics to su dobri paneli i posle Samsungovih najbolji. U jeftinijim serijama Sony i Samsung koriste vecinom BOE, Innolux i LG panele.
     
  5. mouse_mickey

    mouse_mickey Aktivista

    Ovo je istina.
     
  6. JVC

    JVC Overclocker

    To Sam mislio, ali autokorekt napravi kako je njemu cejf.
     
  7. JVC

    JVC Overclocker

    Malo sam se igrao veceras, tv je dobar, fine cijene naravno da meni ima mana jer imam oled, ali ko kupi nece pogrijesiti, fino vrti 4k sa diska bez zapinjanja, prevodi fino idu, imas mogucnost podesavanja kodne stranice, velicine, boje, pozicije, sinhronizacije sa slikom, to sony 7005 nema, u svakom slucaju u klasi do 50" dobar izbor.
     
  8. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Meni najvise smeta i po meni najveca mana je kad pustim preko USB stika film u FHD u vecini slucajeva mi slika nije preko cijelog ekrana dok u formatu 4k bude preko cijelog ekrana. Mada se to može namjestiti i kod FHD al svaki put moram rucno podesiti. Nije problem al zna smetati iako rijesim to u 2-3 klika manuelno podešavanjem slike.

    Tako isto kod Plex i youtube aplikacije ne ide sve preko cijelog ekrana. Možda ima caka da se namjesti al nisam je našao.

    Dobra stvar u posljednje vrijeme izaslo je dosta 4k filmova pa me to raduje.

    Sent from my SM-N910F using Tapatalk
     
  9. JVC

    JVC Overclocker

    Slika nije preko cijelog ekrana radi formata snimanja filma, ako je 16:9 bit će cijeli ekran, ali većina je u formatu 21:9 zato imaš crne trake gore, i dole
     
    Eldorado likes this.
  10. black

    black Komšija

    Ja gledam na satelitskoj Ligu Prvaka Bayern na ARD HD i ZDF HD. Slika uzitak a i komentator nije dosadan kao onaj Vugdalic

    Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sinoc malo po domodu hodao i gledam upaljene televizore kad jedan se istice iz mase i to nije malo. Kad ono QLED samsungov. Ne bi OLED nijedan da malo uporedim. Koliko je utvari qled losiji od oleda ustvari koliko je bolji od pva i dal ga vrijedi platiti toliko koliko traze za njeg?

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
  12. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    I ja sam u Domodu nedavno pitao za oled da pogledam ali nisu imali na stanju. Qled izgleda moćno po danu, ali ako ga po mraku gledaš, ne može s oledom nikako. Jedino ako nije neki model s local dimming opcijom.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Mnogo lošiji, to su malo bolji VA paneli sa fensi edge osvjetljenjem smješteni u fino kućište. Čisto bacanje para.
     
    JVC likes this.
  14. mouse_mickey

    mouse_mickey Aktivista

    Tipicno za Samsung QLED televizori su odlican marketinski trik i nemaju nikakve veze sa OLED-om osim slicnog imena na prvi pogled. QLED su ustvari obicni LCD odnosno LED televizori sa prvoklasnim VA panelima i quantum dot cesticama koje daju bolju boju i jace osvjetljenje. Dakle razlika izmedju QLED i OLED televizora je ogromna a razlika izmedju QLED-a i LED televizora sa VA panelima je prilicno mala jer se i dalje radi o LCD televizorima koji imaju pozadinsko osvjetljenje i sve nedostatke koji dolaze sa tim. Znaci QLED je ustvari prvoklasni LED televizor.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Dobri su za gaming i to je to, uniformnost jako slaba, uglovi vidljivosti loši, izražen dse efekat, osvjetljenje je jako osjetljivo na grublji transport, sve u svemu ne vrijede ni da su duplo jeftiniji.
     
  16. mouse_mickey

    mouse_mickey Aktivista

    Dobro i ti ga sad pretjera, ipak se radi o prvoklasnim LED televizorima. Moja poanta je bila da objasnim da QLED nema veze sa OLED-om ali daleko od toga da su oni losi, naprotiv, radi se o jednim od najboljih LCD odnosno LED televizorima ikada samo sto ne mogu u istu pricu sa OLED-om, ipak je to dosta bolja i naprednija tehnologija.
     
  17. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Naslijedili su sve standardne mane lcd tehnologije, a nisu slučajno odabrali naziv "QLED". Ako su skuplji od ostalih lcd televizora onda je zaista u pitanju bacanje para.

    Neki modeli pomoću local dimming-a unaprijede kontrast i do 12000:1, što donekle i opravdava visoku cijenu, ali QLED koji su edge-lit, jok.
     
  18. JVC

    JVC Overclocker

    Klasicna prevara, ljudi pobrkaju QLED sa OLED pa se zavale za smece od tv-a koje kosta bezobrazno puno za ono sto nudi, jedini ldc koji vrijedi je sa FALD pozadinskim podijeljenim na dovoljan broj zona, sto vise to bolje.
     
  19. Eldorado

    Eldorado Komšija

    @JVC
    Jel ti izasao update za TV?
    Meni je izbacio ponudu al sam ostavio za poslje, ima li potrebe raditi ove update sistema za TV.
    Samsung MU model.

    Sent from my SM-N910F using Tapatalk
     
  20. JVC

    JVC Overclocker

    Jeste, uradio sam jer mi je youtube prestao da radi, sada je sve ok.