All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Haker

    Haker Veteran foruma

    Jebo to kada svjesno voziš da bude što manja. Vozite normalno pa onda šta bude.
    Sad kada sam išao baš sam brzo vozio, bilo je i preticanja dosta.
    Samo ako je bilo kamera donji sam :D

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Najmanja je potrosnja kad vozis normalno. Kad divljas bude velika ;)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    aNaToMiC ! likes this.
  3. xman

    xman Komšija

    Nisam znao da temperature ovoliko uticu na auto,od rada motora do potrosnje.
    Prije par dana dok je bilo toplije vrijeme potrosnja na relaciji UKC Tuzla-srebrenik bila 3.6l uz odsustvo bilo kakvih vibracija motora na mjenjacu ili volanu dok jutros osjetim iste i potrosnja na pomenutoj relaciji 4.9l
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma to losija tura goriva :D
     
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @xman Temperatura, vlaznost zraka, smjer vjetra, i ECU koji salje dizne i EGR u razlicite modove rada kako mu se prohtije, i jos brdo faktora.

    To kad osjetis da je auto necujno i trosi minimum je bas kad se sve poklopi.

    Zato ove @dmr-ove nauke nemaju nikakvog smisla.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    vidjet ces ti kad natocim in vivo :D
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Ma auto mi trosi vise kad sam ja nervozan, kamoli kad je vrijeme lose :D
     
    EL NINO CFC, Neraa and iPlay like this.
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Jedina kazaljka koja mi je bitna u autu je ona sto pokazuje gorivo

    Jucer mi kazaljka od temperature zakuca iza crvenog,ode u nebesa...sreca nije ispravna,nekada tako pobudali haha

    A prosle godine me je tako presjekla,nisam znao da budali i ja isao do tz,ljeto vruce kad ona u 5 min zakuca na max...ja stao,digao haubu,otvorio cep za vodu,vidim nije prokuhalo,ventilator radi...reko lazna uzbuna haha

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  9. xman

    xman Komšija

    Ja sam negativne promjene primjetio na minusima,motor deff drugacije radi i zvuci dok je na nekim umjerenijim temperaturama kao i vrucinama miran ili je razlila mala pa ne primjetim.
    A goriva sto se tice sipam Gdrive i cesto nekog aditiva da malo ocistim auto od gradske voznje po Doboju kod prethodnog vlasnika.
     
  10. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma kad je minus zapitas se hoce li stati u pola puta, svako jutro novi zvuk :D
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Hoće to sa dizelima :D
    Ja stvarno nikad nisam primijetio razliku u potrošnji ljeto zima. Možda ljeti anuliram tu uštedu klimom koja je uvijek upaljena.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ko vozi duze relacije, potrosnja zimi ce biti manja nego ljeti. Motoru i pasu hladniji dani, jednom kad se zagrije.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Pogresno iz vise razloga, otpor zraka zimi veci, gorivo drugacije smjese zimi, elektricni potrosaci vise vuku zimi, otpor podloge je losiji zimi... Uostalom zimi mu samo jos vise treba da dodje do radne temperature. A sad je li napolju 35 ili 0 poslije tog i nema nekog znacajnog uticaja, jer ulje nije na 30 stepeni pa da ga grije vanjska temperatura toliko.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ko prica o podlozi, aerodinamici, potrosacima? Ogranicio sam se na motor, i to kad se zagrije.

    Hladniji zrak ima vise kisika. Zato je motor voli hladniji zrak.

    Osim toga ako je hladniji zrak, neces palit klimu koja je najveci potrosac (ubjedljivo).


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Nisi se ogranicio ni na sta, ti si rekao ko vozi duze relacija ima zimi manju potrosnju nego ljeti. Navedi barem jednu studiju ili argument zdravog razuma koji to potvrđuje.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Tu je i do ulja puno, neki maksuz stave 0W30 pred zimu, mada to pomaze kod novijih motora koji nisu puno presli, stariji bi ga izgorili brzo.

    @Stevie_Ray @selvin dalo bi se diskutovati i za jedno i za drugo, potrosnju na stranu meni su dizeli uvijek nekako najugladjeniji dobro zagrijani nocu na napolju prohladnih npr. 5 stepeni.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To sto sam rekao su dvije razlicite stvari. Mozda sam trebao napravit razmak.

    Potrosnja po hladnijem vremenu je manja jer nemas klimu upaljenu.

    A motoru kao motoru godi hladniji zrak, jednom kad se zagrije. Godi mu jer ima vise kisika.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  18. nFare

    nFare Komšija

    Više zraka = više snage = više goriva :) sve je to relativno u suštini je uvijek stil vožnje taj koji određuje potrošnju.
    Koristite li vi "start and stop"? Oni koji imaju naravno.
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Procitao negdje da taj sistem najvise haba lanac i ostale dijelove (najvecu silu/trzaj podnose bas kod paljenja), tako da mi je uvijek bio ugasen.
     
    nFare likes this.
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja dok sam imao auto s tim vazda sam ga gasio (moras svaki put kad palis jer ne pamti), al bih ponekad bio lijen pa ga ostavio upaljenog.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    nFare likes this.