AMD R680 Dual GPU!

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Nani, Oct 8, 2007.

  1. Nani

    Nani Komšija

    AMD planira da predstavi Radeon HD 2950X2X grafičku kartu sa dva RV670 čipa na jednom PCB-u. Ovaj uređaj se za sada vodi kao dualno GPU rješenje oznake R670. Sa druge strane, u kompaniji već rade na R680 čipu, koji bi u suštini predstavljao integraciju dva GPU čipa u jedan, odnosno oba čipa bi se našla u istom "paketu". VR-Zone je došao u posjed slajdova koji potvrđuju pretpostavku da je R680 u stvari dual-GPU rešenje. Izvori tog sajta navode da će R680 predstavljati dva RV670 čipa integrisana u jedan, da se očekuje da će biti brži za oko 50 % od dvije Radeon HD 2900 XT grafičke karte u Crossfire režimu rada. Prema istim izvorima, R680 bi mogao ostvariti 20 hiljada poena u 3DMark06! Za poredbu 8800Ultra daje oko 12000 poena!
    [​IMG]
     
  2. Maverick78

    Maverick78 Aktivista

    Huh,mocno nema sta :) koliko li ce ovo cudo struje da trosi? :smt003
    Nego ne mogu se porediti 8800ultra i ova karta,jer je ovo dual GPU karta ,a ultra nije. mada sigurno ce i nVidia izbaciti nesto slicno,imali su i oni onu famoznu 7950GX2.
     
  3. danib

    danib Novi član

    Ovo je odlicno, jos me zanima cijena :D
     
  4. Nani

    Nani Komšija

    Naravno da se mogu porediti, pa poredi se SLI sa non-SLI karticama. To kao da bi rekao ne mogu se porediti dual i quad core procesori. Sta ce biti kad se 2 R680 stave u Crossfire. Onda se nece moci porediti sa SLI-em, jer imaju 4 gpu-a? Kao sto si i sam rekao i nVidia ce izbaciti dual-gpu rjesenje ako se single next gen gpu ne bude mogao nositi sa ovom karticom. Ovo je single pcb rjesenje a koliko ce staviti GPU-ova to me se ne tice, sve dok je cijena konkurentna.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Cim se pojavi kartica na fazon Voodoo5 6000 za 300E maksimalno, imaju jednog kupca vise... :lol:
     
  6. Maverick78

    Maverick78 Aktivista

    @Nani
    Ja sam htio reci da se u poredjenju ovog Atija i Ultre,jednostavno od starta zna ko ce da odnese pobjedu. zato je te dvije karte besmisleno uporedjivati sto se tice performansi. Eh sad slazem se sa tobom da ce cjena imati presudnu ulogu(Nani:Ovo je single pcb rjesenje a koliko ce staviti GPU-ova to me se ne tice, sve dok je cijena konkurentna.),kao jelte i uvjek. ako ovaj ati bude imao razumnu cjenu,onda naravno da ce biti bolja kupovina od ultre. Ultra stvarno ima jako veliku cjenu sada,mada cisto sumnjam da ce ovaj Ati da bude jeftiniji od nje,ipak ce ovo da bude perjanica Atijeve ponude. Moras racunati i na to da ce nvidija odmah ici dole sa cjenama cim konkurent izbaci ovo,a i moze im se,u debeloj su prednosti u odnosu na atija sto se tice dx10 karti,kajmak su kupili kad je ati muku mucio sa R600 i kaskao ihaha za njima. Eto,vidjecemo. Bojim se da ne bude situacija kao sa x1950xtx i 7950gx2 ( x1950xtx i sada kosta 400 eura i naravno da je neisplativa kupovina u odnosu na nove nvidijine i atijeve karte).
    U zdravlje! :smt006
     
  7. GW

    GW Moderator

    Kako niču ove dual gpu kartice kad se ne može napraviti bolja.
    nVidia 7950 GX2 anyone?
    Ma smiješno.
     
  8. Nani

    Nani Komšija

    @Maverick
    Slazem se s tobom, stavio sma Ultru radi poredjenja da se vidi koliko je r680 superirorniji u odnosu na g80. Mozda 9800GTX bude takodjer dual-gpu, pa cemo porediti g100 i r680, al o tom kad dodje vrijeme. Pogledaj kako su se gpu mucili sa 1024x768, 1280, 1024 +AA+AF prije 3 godine. Nema vise toga, danasnji gpu-ovi sa tendencijom na max sett. sa ukljucenim HDR-om idu na 1920x1200! Kako to konkurentske firme ostvaruju za krajnjeg korisnike je ne bitno, jer za 2-3 godine smanjivanjem proizvodnog procesa quad-gpu nece biti sci-fi! Ovo ce biti vrlo zanimljiva trka poslije nove godine kad izadje i g100.