Sastavljam komp - misljenje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Zlatni Ljiljan, Dec 2, 2007.

  1. Zlatni Ljiljan

    Zlatni Ljiljan Novi član

    Sastavljam slijedecu konfiguraciju, cijene u zagradi su okvirne, ali eto navodim ih:
    1. maticna: GigaByte - P35 DS3L (250km)
    2. Procesor: Intel C2D E6750 2,6GHz, 1333Mhz, 4MB - (400km)
    3. Graficka: 8800gtx (1000km)
    4. hdd: 160gb 8MB (120km)
    5. mem: 2gb DDR2 800MHz (150-200km)
    6. DVD RW (90km)
    7. Kuciste: 520W napajanje (130km)

    Dakle sastvaljam samo kuciste, ostalo sve imam :D
    Imam jos 2 hard diska, jedan sata 80gb, jedan ide 160gb, koja isto planiram staviti u komp.
    Dajte mi svoje misljenje, jel ovo dobro poslozeno, da li uzeti nesto bolje, ili nesto slabije:D
    Zanima me isto tako u vezi izlaska novih grafickih 8800 gt, koje, citao sam, pokazuju bolje rezultate od gts verzija, a kostaju oko 500km... da li ocekivati neku zamjenu i za gtx verziju?

    Te ako moze procjena za moj stari komp, za koliko bi se mogao prodati, samo kuciste:
    1. maticna: asusova neka, AGP slot i ostalo sve standard, nista posebno
    2. proc: P4 2,4 Ghz
    3. Graficka: 7600gs
    4. hdd: 80gb, IDE, 8mb cache, maxtor
    5. mrm: 1gb DDR1
    6. dvd rw
    7. kuciste sa 350 ili 400w napajanjem (nisam siguran)
    Napominjem da ova konfa uspijeva prilicno uspjesno pokrenuti i novije igrice, naravno sa svim detaljima low i rezoluciji 800:600, al radi jbga :D
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Maticnu asus.
    Graficku 8800GT ili HD3870.

    DVDRW je oko 60-70KM. Napajanje uzmi brandirano (chieftec recimo).

    Tvoja stara masina vrijedi oko 300KM.
     
  3. ming

    ming Veteran foruma

    Skup procesor, mali kapacitet diska.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Uhhhhhh :D

    1. ta maticna ne bi smjela bit skuplja od 150KM, naime toliko vrijedi.
    2. taj proc je po meni a) los izbor, b) sa cijenom od 400KM preskup. Uzmi si E4400.
    3. za duplo manje love 8800GT nudi tek 5-10% nize performanse
    4. uzmi veci disk, 250/320/500GB, idi na Samsung ili WD AAKS
    5. po danasnjim cijenama rama, mozes kupit 4GB za 200KM
    6. DVD-RW za 90KM? Sta je to, Plextor? Uzmi si LG H60 ili Samsung 203B/N za cca 55KM
    7. Napajanje Chieftec 400-450W, Corsair VX450W, Fortron 400W PNF..., kuciste po zelji, sve dok ima mjesta za bar dva 120mm ventilatora.

    Procjena:
    1. 30KM, 2. 40KM, 3. 80KM, 4. 50KM, 5. 60KM, 6. 35KM, 7. 15KM

    @sulu&dog: in your face, bio sam detaljniji :p
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    Nisam placen da nekome elaborate sastavljam, plus nece ni ovo uzeti sto je napisao ali eto.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Khm, vidis bolan da prtzam. Bio sam inspiriran, nista vise :D
     
  7. Zlatni Ljiljan

    Zlatni Ljiljan Novi član

    Hmm cjene sam nasao po domacim siteovima... bas sam skoro citav dan pregledao net i sad ispade da je sve jeftinije :S mozda nisu azurirali cijene :D
    1. Koju maticnu bi mi preporucio? Kontao sam uzeti nesto bolje i izdvojiti 200-250km za maticnu.
    2. Zasto je proc los izbor? Ovaj koji si naveo je losiji po specifikacijama... i za dobar proc sam spreman izdvojiti 300-400km
    3. Ta serija 8800gt me je bacila u dilemu. ne znam dal pricekati jos malo, nesto novo, ili mozda gtx spadne cijena. Uglavnom zelim neku graficku iz gornjeg segmenta ponude (puno igram igrica :D)
    4. Sto se tice diska, naveo sam vec da imam jos dva koja bi ugradio u komp, a disk nije neka velika investicija, moze se kupiti i naknadno :D
    5. Na kojoj frekvenciji radi tih 4gb rama za 200 km? nebi zelio da bude sporija od 800mhz...
    6. ma nije bitan koji je dvd, najvise bi volio lg, jer imam dva takva i godinama me dobro sluze, a to je ionako "potrosan materijal"
    7. Koliko stoje ta napajanja, te da li ce biti malena? Kako sam procitao gtx pod punim opterecenjem trosi 160w, znam da i diskovi hoce uzeti, proc i ne trosi nesto, zato sam isao na nekih 500w... A sto se tice kucista, ne trazim neko usminkano kuciste, bilo kakvo, samo da sve fino stane u njega...

    EDIT: Da olaksam malo stvari, imam oko 2000km za komp (100-200 km gore dole nije problem), samo kuciste, ostalo sve imam. Kakvu bi vi zvjer sastavili? svi pametni prijedlozi dobrodosli ;)
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Uzmi ti E6750, ASUS P5K plocu, 8800GT, 3 ili 4 GB rama, kakavog Chiefteca na 500W i hard po zelji/potrebama.
    Stevie je uvijek vise gotivio ove slabije procesore, al to ne znaci da svako voli uzeti slabiji proc pa ga clockat ;)
    Taj E6750 i 8800GT - savrsena kombinacija za igre, drug Nani ima ta dva parceta hardvera pa nek ti sam prenese utiske iz prve ruke ;)
    PS: niposto davat 1000KM za GTX, ova 8800GT je duplo jeftinija a razlika u brzini je 5-10%
    http://tinyurl.com/25885p
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne mora clockat, zasto bi clockao? Cak i E2160 na defaultu je dovoljan za bilo sta. Radije Asus P5K-E i E4400 nego P5K i E6750.
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    haj nemoj zahebavat Stevie majke ti, mozda mu je sada dovoljan jedan jadni E2160 ali proc se ne mijenja svaka 2 mjeseca.

    Ljiljane uzmi ti E6750 & 8800GT i znas da imas high-end masinu na kojoj ce sve da leti ;) Uostalom, E6750 je mnogo vise future-proof od tog E2160 koji je vec danas skoro pa low-end.
     
  11. nFare

    nFare Komšija

    Kad vec ima budžet od dvije milje, i kad su mu igrice prioritet, sto ne bi pokusao sa HD 3870 u CF-u. Ostane mu milja i dvjesto za sve ostalo sto je sasvim dovoljno, i kakav dobar proc da moze izaci na kraj sa CF-om. Zasto ne Quadcore 6600... Dvije gige rama za sad nijedna igrica ne zna za 4GB. Stivi ce vec preporucit dobar napon za dvije zvijeri i eto mashine za Qrchenje :smt003
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    jok, jok, E2160 jest low-end, ali ono sto sam ja rekao je da je dovoljan da tjera 8800GT. Sad u februaru (ili januaru, ne sjecam se tocno) kad izadju E8400 i E8500 koji na default naponu idu na 4GHz ce itekako pozeljet novi proc. A cijene ce bit samo takve :D

    @nFare: ono sam se ja neki dan salio oko CF. To je nezrelo jos kao prvog dana. otidji na bit-tech pa pogledaj 3870CF test. I SLI nije nista bolji, da se razumijemo.

    8800GT je ujedno i jedini izbor obzirom koliko je covjek spreman para istrest.
     
  13. nFare

    nFare Komšija

    Da, jedino sto je pametno jeste obavezno uzet Penryn ready plochu za ovaj prijelazni period potrosit do milje okvirno, dobar napon, svakako se nazire 9 serija nVidia kartica.
    A za CF ni sam nisam impresioniran, al sam kontao da mu je to definitivno bolje rijeshenje od GTX-a, a za tri stoje koliko bi bilo skuplje od jedne 8800GT ima solidnu razliku u performansama. Da je CF bacanje para, jest da se razumijemo al nekom nije zao bacit :wink:
    PS. valjda ce naucit jednom pravit drivere 8)

    EDIT: Nikad nije dobro vrijeme za kupovinu jel :wink:
    Mozda je vec vrijeme da Dog update-a svoj thread o kupovini confe
    odlicna stranica, tnx.
     
  14. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ja bih išao na ATI HD3870 koji je jeftiniji i od 8800GT za nekih 100 KM, a uzeo bih quad core.
     
  15. artemis

    artemis Komšija

    Čekati i čekati...izađe jedno,drugo se najavljuje za 4mjeseca i stalno u krug...

    Ako sada uzimaš,6750 u kombinaciji sa 8800gt,na asus ploči neka iz p5k serije(uglavnom većina "boljih" ploča podržava nadolazeće penryne preko bios update-a).
    Igrat ceš sve igre na very high(sem crysisa :lol: )

    Ili ako hoćeš quad,mada za njega trebaš kupiti cooler,jer stock je bučan a i posustaje ako proc duže radi u loadu.

    Obavezno dobro napajanje,recimo čifteka 500W-600W.
     
  16. Zlatni Ljiljan

    Zlatni Ljiljan Novi član

    Hvala vam svima na savjetima.
    Oko graficke kartice cu razmisliti, mozda cak i sacekati malo da vidim sta ce biti... jbga da budem iskren toliko jak kompjuter ce mi prvenstveno sluziti zbog gaminga (skoro sve ostale stvari mogu raditi i na svom pentiumu 120mhz :D ), igrao sam klanski aktivno cod2, sad prelazim na cod4, tako da hocu da uzmem dobar kompjuter sa kojim cu biti miran slijedece 2-3 godine. Tako sam i prije 4 god kupio komp u hgspotu koji me je kostao blizu 11000 kuna :D i uz neke sitne dogradnje taj komp sluzi odlicno i dan danas.

    Dakle ne zalim dati pare, ali hocu onda da sam rahat par godinica :D
     
  17. Moncho

    Moncho Komšija

    zaborovi da ces biti miran 'par godinica'.....

    Inace imam E6420 + 8800 GT + 2GB --- sve leti naravno uz AA4X i AF16 podebljanim u driverima.... ali crysis jedva vuce 30 fps, naravno bez AA algoritma i AF filtera :) @ 1680x1050
     
  18. Zlatni Ljiljan

    Zlatni Ljiljan Novi član

    Visoka rezolucija jarane, ja najvise volim 1024:768 ili 1280:1024. Sve preko utice dosta na performanse, a neke osjetne razlike i ne primjetis, osim sto se mozes hvaliti jaranima :D

    btw, crysis sam pokrenuo na svojoj trenutnoj masini (imas gore pise koja je), na 800:600 sve low i radi na 40ak fpsa, nekad u guzvi spadne na 25-6 :D
     
  19. Nani

    Nani Komšija

    Evo Vedo da prenesem utiske, prvo da kazem da mi je jedan stranac platio duplo vise za Gigabyte 8800GT i 2x1GB Corsaira nego sto je u nasim prodavnicama, pa sam lijepo u subotu ujutru otisao do plusa i kupio ASUS 8800GT i OCZ XTC memoriju, nista cekanje Bajrama i 10% snizenja, spanac je to kompenzirao, dakle samo male razlike u potpisu.
    Prvo sto sam primjetio da se Asusova kartica manje zagrijava cak 4 stepena i cak se manje cuje 2D/3D mod od gigabyte-ove.
    Poredenje preko nTuna 5, preko nVidinih drivera. Iskreno ne znam sto je to tako, vent se prema nTunu vrti na 29% silent mode, ne pada mi na pamet da vidim da li je Asus stavljao malo bakra po cooleru, uglavnom tako je kako je.
    Meni samo nije jasno ako ti 10 ljudi kaze da uzmes e6750 i 8800GT, ti se vratis sa recenicom eto cekat cu ja sta ce dalje izac, wtf :shock: :?
    Evo za ove sto hoce da slusaju, ma svaka je igra max out na nativnoj rezoluciji, 1680x1050, 4AA+8AF, high settings, COD4, BioShock, Company of Heroes, UT3!
    Sve ove igre na 1440x900 kao sto neko rece u jednom od prethodnih postova ama isto izgledaju na jednoj rezi nize, dakle na 1440x900.

    Ista je prica i sa Crysis-om sve na high, 1440x900 (shaderi na high, bez AA i AF) testirao sam na Visti, full DX 10 mod! Od silnog sarenila se i ne primjeti da je AA i AF iskljucen.

    BTW Ljiljane pogledaj testove GTX vs GT...
     
  20. Moncho

    Moncho Komšija

    ako govorimo o monitoru koji ima nativnu 1680x1050 pa ga oboriti na 1440x900 onda ne moze nikako biti iste ove dvije rezolucije po kvalitetu slike, zilion puta vec isprobano i nema teorije, tako da uvijek zrtvujem nesto detalja u korist nativne reze, jer LCD je to :). Naravno mozda neki i ne mogu primjetit razliku ali ja itetkako mogu...

    @A Nani ti si taj sto mi je mazno GT icu taj dan...... :D

    @Naravno sve zavisi koji monitor 'furas' tako da on diktira koju rezu ces da koristis u igrama, onda ide grafika koja se sposobna da nahrani tu rezu. Ljiljo ne cekaj ni sekunde i leti i iskesiraj pare i uzivaj .... :)