Free zona

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Zeleni, Jul 21, 2008.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Moze li mi neko pojasniti ovaj koncept free zone koju pojedini ISPovi u BIH nude. Znam da se razmjena informacije sa free zonom ne rachuna u limit nekog paketa. Interesuje me tehnologija. Sta je ? VPN access server ? Pa ti da mogucnost da razmjenjujes stvari s drugima via LAN ? File server ? News (binaries) ?
     
  2. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Tehnologija je takva da bihnet prilikom resolvanja hostname-ova gleda koji ti username, ako je xxx@bihnet(FreeZona), on ti resolva najdalje do svog granicnog servera koji je veza za vanjski internet. Ako neko napravi vpn i neko drugi pocne kopirati stvari od njega to je dozvoljeno. News je karina ... zbog brzine skidanja. Prije su imali FreeZone server sa warezom, mogo si skinuti sve najnovije, to ukinuli i sad freezona karina.

    Sjecam se kad mi je rodjak bio u Visokom i kod njih tamo ima nakav lijevi kablovski operater i daju i internet usluge, na freezoni imaju cini mi se oko terabajt fajlova, dok na ovom bihnetevom se ne usudjujem ni pogledati.
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    2MB/s brzina skidanja i ti kazes da je to kraina? :lol: :lol:
    Kod BiHneta je news(binaries).Sve bi bilo super da bihnet napravi kako treba server,uvijek nesto pokvare,vjerovatno namjerno -.-

    Ovdje kod nas na kablovskom imaju neku freezonu,kojoj pristupis iz browsera,i skidas sebi.Imas podijeljeno po kategorijama,pa ti seb ibiraj sta hocees.Medjutim,nije FTP server,pa se ne moze pauzirati dload i kasnije nastaviti.Isto tako je i sa uploadom,kada uploadas ne vidis dokle si dosao niti mozes pauzirati upload,ali im je zato upload 1MB/s :D Doduse,imaju i FTP server,na koji im njihov provajder nabaci kompletnih serija,a sa njega se normalno moze pauzirati dload,ali se ne moze uploadovati.

    Za ostale ne znam :)
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pa news je definitivno bolje rijesenje, jer se mozes ograditi od legalnih posljedica cuvanja wareza na diskovima ISPa ;)
     
  5. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Jest al znas kakav ti je bihnet-ov news? Ja imam ADSL 9G, to ti je 4Mbit DL, zna mi nekad sa news-a skidat i po 400KB/s, slijedece sekunde 80KB/s i tako jedno 10sec, pa onda 1-2 sec 400, pa opet 10-tak 80, itd. E ako to valja ....
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    meni dl ne prelazi 30kb/s tako da nijedne vishe
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pa ne cudi me da sporije ide kad je peak :)
     
  8. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    I meni slična situacija. Prije dok nije bilo ovih problema i s.anja sa serverima max. mi je bilo oko 150kb/s na ADSL 3G, što mi je bilo sasvim dovoljno. Sad jedva 20kb/s, a o uploadu da ne pričam.
     
  9. Moncho

    Moncho Komšija

    s obzirom na resurse koje je bihnet ulozio u news server, previshe je i ocekivati neku normalnu brzinu.No isto tako, brzine su mnogo vece to moram reci nego ove o kojima vi pricate. U prosjeku moze se dobit 220 kB/s u pola bijela dana ako kombinirate 3 servera.
     
  10. hitman

    hitman Aktivista

    Edit:

    Nije bila reklama, cim se pomene bilo sta osim bihneta odma je reklama, jel? Imam i prikljucak na bihnet 10g, a nemam ni 10% mogucnosti koje imam na globalnetu. Htio sam vam pokazati da ima finih stvari i na globalnetu, al sta se moze...nije vrijedno mog vremena.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Buraz, sta je ovo, reklama?
     
  12. Moncho

    Moncho Komšija

    bezze :smt006
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Hajde uskoci u vagon s ovim ostalim sto misle da Telecom placa mene i ovaj sajt. Reklamiras bezobrazno warez po forumu i onda si se nasao uvrijedjen sto ti je covjek skrenuo paznju na to. Svaka cast majstore.
     
  14. ming

    ming Veteran foruma


    Poredis blobalnet i bihnet? :lol:
     
  15. hitman

    hitman Aktivista

    Ako nadjes u bilo kojem mom postu da sam nesto tako napisao, odmah mi obrisi account. Tema je bila Free Zona i o tome sam i pisao.

    Nije bila reklama, kao sto napisah pisao sam o Free Zoni, i cim sam spomenuo drugog isp-a odmah je to reklama. Mogao sam i ja napisati da drugi reklamiraju BihNet, ne vidim da je naziv teme BihNet Free Zona. Zar BihNet-ov News server nije warez?

    Ne kontam nikako, postoje par ljudi koji su svemu poklopac, oni prvi zakuhaju onda se ovim drugim nesto prijeti. Ako nije po pravilima, brisi, banuj...nemoj mi prijetit (odnosi se na cijeli admin/mod tim).

    Obrisite offtopic postove, nema svrhe raspravljati, ovdje niko ne moze biti u pravu.
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Haha, sad ti se i prijeti :)
    Kao sto sam vec jednom napisao, problem sa tvojom porukom je bio njen sadrzaj (ocito) jer si napisao bio nesto tipa "najbolja FZ je Globalnet jer ima 3TB wareza" te uz to dodao i link na sajt koji je povezan s warezom. Da to neko uradi na bilo kojoj temi, bila bi mu skrenuta paznja.
     
  17. Moncho

    Moncho Komšija

    Jarane ako me sluzi pamcenje ti si dao link na tu stranicu, na kojoj ima milion linkova na dalje warez stranice....
     
  18. hitman

    hitman Aktivista

    Poslao sam ti na PM adresu stranice koju sam bio stavio u post, hajd pogledaj i iskreno reci koliko ima linkova na warez stranice.
     
  19. hitman

    hitman Aktivista


    Napisao sam da je najbolja zato sto ima 3TB materijala (nisam napisao warez, naravno da je warez sta ce drugo biti, al nisam napisao warez, zato nemoj pisati ono sto nije), onda sam nabrojao sta jos moze u toj free zoni. Dao sam i adresu stranice na kojoj nema linkova na warez stranice, niti linkova na warez materijale. Na stranici je opis kdx programa i sadrzaja na tom kdx serveru. Nikakve razlike u odnosu na bn news server, al hajd...
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Stari, fakat si lik.