Win7 Sarajevo - kupovina

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by BoLa, Oct 13, 2009.

  1. BoLa

    BoLa Aktivista

    Ukratko, gdje nabaviti Win7 kad postane dostupan u Sarajevu, orginal naravno?

    Vidim da Plus ima i software ali ne znam ocel oni to dobijat odma?
     
  2. Looney

    Looney Komšija

    Gdje god odeš moći ćeš ga naručiti samo ostaje pitanje marže koja će biti zaračunata :)
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    neki dan vidjoh baner za narudzbu Win 7 u BiH. Da me ubijes ne znam na kojem sajtu (ili mozda novinama) xD Ako se sjetim - javim.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Ima kod kolega iz Geneleca taj banner, mozda se apdejt javi sa nekom informacijom.
     
  5. BoLa

    BoLa Aktivista

    Aha evo vidim banner hvala, nazvat cu kad dodjem kuci
     
  6. apdejt

    apdejt Overclocker

    Nismo ni mi jos uvid u cijene dobili tako da ne bih na tu temu nista pisao.
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Onda je malo nejasna ona poruka sa bannera "nazovi za dodatne informacije". Kontaktirat cu Microsoft da vidim imaju li oni sta pametno reci.
     
  8. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ima svasta ali cijena na nasem trzistu jos uvijek psssst. Nije ba stvarno cim budemo imali cijenu sluzbeno, poslat cu na ovu temu. Cisto sumnjam da ce ti i microsoft htjeti dati tu informaciju za nase trziste. Sto se tice dodatnih info. uglavnom obavezni smo da govorimo o stvarima koje se nalaze na linku na banneru. Uglavnom bezezeze sve, ono sto je glavno sluzbenih cijena u BiH jos nema sto bi Nele rekao "ja samo citam tekst"
     
  9. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    22-gi ovaj je datum kada bi cijene trebale biti formirane,plus minus dan dva.Ukoliko si nestrpljiv pogledaj amazon ili cak sami microsoft,nedavno je bila akcija bas za Win 7 koji te,sa shipmentom,izadje prilicno povoljno,ne znam da li jos uvijek traje.
    Inace,ove "box" verzije se u samom pocetku najvise isplati naruciti iz inostranstva jer kod nas su cijene prilicno nenormalne u pocetku-osim ako se ne radi o preinstaliranom racunaru.
    Partneri,prije svih naravno dobiju i odredjeni broj besplatnih licenci ali kod nas nije rijetkost da upravo te zavrse u prodaji i to po nekim nebuloznim cijenama(citaj pljacka)
    Nema tu nejasnoca nikakvih,ako si nesto dobio da prodas znas po kojoj si ga cijeni kupio,uracunaj se,dodaj pdv i walla,misterija rijesena....E sad ako ti cekas da vidis koliko ce "opaliti po usima" neko drugi,onda je to druga prica-od Microsfta kad dobijes proizvod da prodas imas tacno definisanu cijenu koju ti moras platiti i naravno preporucenu cijenu za prodaju,u obadvije te "ima".Sve ostalo je cisto lov u mutnom...
    Distributer sam,nemam ih jos za prodaju,niti cu imati bar prva dva mjeseca kad zvanicna prodaja pocne-potrebno je izvrsiti edukaciju kadra koji ce vrsiti distibuciju kao i certifikaciju tehnickog osoblja koje treba biti spremno da ti omoguci support za prodani proizvod,to nisu stvari koje se rade preko noci i ad hoc...
     
  10. Esh

    Esh HWB

    To je mozda neko tvoje iskustvo ili plan, no moje iskustvo kazuje da se ne priprema na taj nacin za ozbiljnu prodaju (nakon izlaska proizvoda), vec prije samog izlaska, posebno s obzirom da se radi o kraju godine (q4) te da treba iskoristiti trenutak za postizanje pravih rezultata tokom novembra i decembra.

    Dalje, ako imas neke dokaze ili saznanja o tome kako firme prodaju licence koje "nisu za prodaju", predlazem da obavijestis Microsoft.

    Inace, preporucene retail cijene koje je dostavio Microsoft (bez PDV-a) su:

    Windows 7 (USD)
    Home Premium (252)
    Professional (376)
    Ultimate (391)
     
  11. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Pazi,govorimo o BiH i o prodaji novog operativnog sistema u drzavi gdje je ogromna vecina informaticki nepismena,gdje je standard ispod svakog prosjeka i gdje je prilicno puno izdvojiti 300-400 USD za operativni sistem-to je sa ekonomskog aspekta pogled prije svega a njemu pristupas jer analiziras trziste odnosno ciljne grupe,da bi plasirao proizvod.U skladu sa tim odavno je vec jasno da se od licenciranog software-a u drzavi gdje ga mozes kupiti za 5km-na tezgi,cak ne ne ispod nego na njoj neces hljeba najesti-pogledaj drzavne institucije,pogledaj kakve tendere raspisuju prije svega i sta se u tim tenderima trazi,prosetaj malo po ministarstvima,obrazovnim institucijama pa onako "baci oko" ima li naljepnica koja.....za office i ostalo da ne pricam.
    Postoji agencija na drzavnom nivou-BSA ciji je posao da prati ove stvari i jedan od clanova je i Microsoft BiH,sve sto ljudi treba da "odrade" je da prosetaju prvenstveno po drzavnim institucijama ili da "uprate" tendere kakvi se raspisuju,ima tu materijala da se vuku po sudovima narednih 20 godina,pa kad se to na samom vrhu zavrsi onda mozda i ja da razmislim o prijavljivanju ovih promotivnih za koje se uzme novac.Kuca se gradi od temelja,sve ostalo je suplja.
    I na kraju imas udruzenje informaticara u BiH koje ne radi apsolutno nista,koje nije u stanju da okupi vodece firme te da se formira jedinstvena cijena usluga,bilo software-skih ili hardware-skih ako ne na drzavnom,onda bar na entitetskom nivou-tako da imas firme koje izlaze na tendere sa cijenama od 2,3 i 5 maraka po satu i prakticno degradiraju cijelu struku.Kad se zakoni prije svega srede,a onda i podigne standard tada mozemo poceti razmisljati o mijenjanju kolektivne svijesti o software-u i licenciranju,ja ti garantujem da 80%,ako ne i vise ljudi koji posjecuju ovaj forum imaju pirate-pogledaj koliko tema imas o obaranju sistema i koliko je puta povuceno pitanje backupa licenci ili ponovna aktivacija :)
    edit:imas i temu Windows 7 iako ga jos nema kupiti i pravo malo ljudi(ima li ih?) uopste pita za licence,a obzirom na konfiguracije koje se spominju jako tesko je da su dosle preinstalirane konfiguracije....znaci hajmo realno,teorija i to je OK,i sam sam zagovornik ovih stvari vezano za licenciranje,ali nemojmo "ublehe" prodavati kad su stvari i vise nego ocigledne :)
     
  12. BoLa

    BoLa Aktivista

    Nije mi bas jasan cilj autora iznad mene.

    Ako zelis da nam docaras gdje zivimo mislim da to znamo i sami.

    Sve sto kazes za pirateriju u BiH stoji a ipak kada neko postavi pitanje kako LEGALNO kupiti windows dobije odgovor: "stanje u drzavi je sranje svi koriste piratski bolje ti je kupiti vani bla bla bla".

    Znaci da rezimiramo: ocito i tebi smetaju pirati i stanje u drzavi ali koliko vidim nikakve akcije po tom pitanju ne poduzimas jer se ne isplati. Razumljivo. Pa ipak kad neko pita nesto oko nabavljanja orginala ti ga haman pa napadas :D Nidje veze.

    Elem da ne duzim, sve sto si naveo stoji i znam da je cijena zara ali me zanimalo da li ce neka entuzijasticna firma ipak nabaviti jedan od najboljih proizvoda MSa u zadnjih nekoliko godina koliko kostao da kostao.

    U svakom slucaju odlucio sam se da vise NE trazim niti se trudim da se informisem o kupovini bilo kakvog legalnog softwarea u BiH jer ocito situacija nije zrela.

    Win cu uzeti preko techneta i cao.

    Poz
     
  13. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ma dajte ba, sacekajte naznaceni datum i imat ce te cijene u BiH u roku kojeg dana, djaba ovolike rasprave i pametovaja. I kakvih ba 300-400 USD za licenciran OS, kod nas u BiH ljudi koji zele licencu uzimaju i bivaju zadovoljni i sa Vistom od 60-70 KM, mada ima ih i koji uzimaju i znatno skuplje pakete tipa Ultimate. Sto se tice 7 na netu se mogu naci preporucene cijene kao sto je Enis naveo, ali dok ne bude u cijeniku ne zna se 100%, ja licno ocekujem cijene kao Vista kada se pojavila u prodaji.
     
  14. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Imtec ce u svojim prodajnim centrima nuditi Windows 7...tako barem pise na banneru kojeg su postavili :)
     
  15. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    a vidim,ne napadam te prije svega,da je vise takvih...
    Cilj je pokusati objasniti sa strane nekog ko to treba da nabavi,i proda:nema to veze sa entuzijazmom,ovo malo normalnih koji zele da rade i zele da plasiraju proizvode poklapaju neuredjenost drzave,mito,korupcija,cinjenica da ljudi koji treba da obavljaju neki posao-ne rade ga.Znaci ne radi se o distributeru i to je jako bitno,ako ces nekoga kriviti za to sto ne mozes to jos da kupis ovdje onda to sigurno nije distributer.I to je porazno,katastrofalno,hendikep,nazovi kako zelis,moj cilj naravno nije da ti kazem da od licenci treba odustati,naprotiv,pokusao sam reci razloge zasto nas,kao drzavu,MS ne smatra ozbiljnim partnerom i kao takvi-zaostajemo.
    "ja samo citam vijest"....nije do mene i ostalih koji vrse distribuciju....
    edit:evo zvanicno:
     

    Attached Files:

  16. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    svaki ms partner bi trebao moci ponuditi vista os sa free win7 upgrade-om, a windows7 ce se sigurno pojaviti kroz par dana na cjenovnicima vecine firmi
     
  17. apdejt

    apdejt Overclocker

    MaX@MaX sto ga ti zakomplikova alal ti vera, sacekaj bolan da izadje zvanicno u prodaju i imat ces ga i kod nas o kakvim ti stvarima bolan pises i zbunjujes ljude, mrsko mi i citati ...
     
  18. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Hajde ona ziv bio procitaj....ovdje kad covjek ukaze na problem bilo koje vrste isto kao da je sa Marsa pao,tema o licenciranju software-a je i vise nego dobra prilika da se iznesu sve nepravilnosti i da pri tom te niko ne shvati kao marsovca,da podrzavas piratluk i slicno i da identificiras odgovorne...ali jok,mi cemo se svi lijepo sloziti kako ce software doci,kako je situacija po pitanju licenciranja losa i da to svi znamo,ali zasto je to tako i kako bi trebalo biti-ni da spomenemo.
    Ok,onda cemo cekati neki win7 gnu edition koji ce biti orijentisan na trziste BiH i u kojem ces valjda pri instalaciji moci izabrati BiH i BiH keyboard ako nista drugo te koristiti language pack na svom maternjem jeziku,makar pisalo umjesto F1-"pomoc ba haveru"....Srbija ga ima,Hrvatska,Rumunija...nas nije "zapao" ni u 7-ici....sto li,sto li,hmmm....:)
     
  19. apdejt

    apdejt Overclocker

    snjof snojf snjof

    ovdje pocinje smrdjeti na politiku i filozofiju odoh ja
     
  20. apdejt

    apdejt Overclocker