Gasi mi se kompjuter

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Dinheta, Feb 11, 2009.

  1. Dinheta

    Dinheta Guest

    Imam problem,ne razumijem nikako.Sto se tice rada kompjutera,moze dugo da bude upaljen,ali nastaje problem cim pocnem da igram igricu,nakon pola sata mi se gasim,ponovo ga mogu ukljuciti bez problema.Molim pomoc,izvinite Moderatori,ako ima slicna tema,prebacite!? :mrgreen:
     
  2. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Re: Gasim mi se Kompjuter

    Pa napisi kakva je konfiguracija, koja napojna, kad je pocelo...
    Skini prime 95 ili Orthos, optereti racunar, i prati temperature i napone. To ti je najlakse koristeci everest. Sve mozes skinuti sa hwb.net download zone.
     
  3. Code-R

    Code-R Aktivista

    Re: Gasim mi se Kompjuter

    Koja je konfa? Tesko je ovako naslijepo, ali prvo treba pogledati hladjenje i napajanje. Da li je masina klokovana?
     
  4. Dinheta

    Dinheta Guest

    Re: Gasim mi se Kompjuter

    Tip računara ACPI Uniprocessor PC
    Operativni sistem Microsoft Windows XP Professional
    Matična ploča
    Procesor AMD Athlon 64, 2000 MHz (10 x 200) 3200+
    Naziv matične ploče Gigabyte GA-M55S-S3 v2 (2 PCI, 4 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)
    Chipset na matičnoj ploči nVIDIA nForce 550, AMD Hammer

    DIMM1: Transcend JM367Q643A-5 512 MB DDR2-533 DDR2 SDRAM (5-4-4-12 @ 266 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

    Grafika
    Grafička kartica Radeon X1300 Series Secondary (256 MB)
    Grafička kartica Radeon X1300 Series (256 MB)
    3D akceleratorski čip ATI Radeon X1300 Pro (RV515)
    Monitor Asus VW195 [19" LCD] (82LMQS032582)

    Multimedija
    Zvučna kartica Realtek ALC888/S/T @ nVIDIA nForce 550 (MCP55) - High Definition Audio Controller

    Diskovni podsistem
    IDE kontrolor NVIDIA nForce 590/570/550 Serial ATA Controller
    IDE kontrolor NVIDIA nForce 590/570/550 Serial ATA Controller
    IDE kontrolor Standard Dual Channel PCI IDE Controller
    Kontrolor pohranjivanja D347PRT SCSI Controller
    Tvrdi disk WDC WD800JD-00MSA1 (74 GB, IDE)
    Optički uređaj Generic DVD-ROM SCSI CdRom Device
    Optički uređaj HL-DT-ST DVDRAM GSA-H42L (DVD+R9:10x, DVD-R9:10x, DVD+RW:18x/8x, DVD-RW:18x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
    SMART status tvrdih diskova OK

    Ja sam istalirala Everest,evo podataka,nadam se da nisam pretjerala,pocelo mi je prije 7 dana.
     
  5. El_lobo

    El_lobo Novi član

    Re: Gasim mi se Kompjuter

    Probaj testirati racunar sa 3DMark-om,par puta. Moguce da imas problema sa hladjenjem pojedinih komponenti.
    Ako sve dobro prodje,onda je mozda problem sa igrom.
    To se odjednom pocelo desavati,ili?
    Kako rade ostale igre?
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Re: Gasim mi se Kompjuter

    Sto bi opterecivala kompjuter kada ima dokaz da se rusi?


    AKo ti se racunar gasi u radi (ne restartuje znaci ugasi) pogotovo ako pokrenes igre, velike su sanse da se procesor pregrijava, skini stranicu od kucista i vidi ima li prasine u hladnjaku.
     
  7. thedepp

    thedepp Novi član

    Re: Gasim mi se Kompjuter

    Evo kako vidim, ova je tema ovdje malo starija, ali ja cu se nadovezati da nepotrebno ne otvaram novu. Imam slican problem. Laptop mi se gasi. Moze dugo raditi bez nekog opterecenja(internet,winamp i sl.) ali kada pokrenem nfs undercover gasi se za 5-10min. Nije problem u igrici jer laptop to radi i sa drugim igricama i zahtjevnijim programima, ali nfs undercover to radi najbrze. Igrao sam starij nfs most wanted i posto je to manje zahtjevna igra mogu je igrati duze, ali opet za nekih sat do dva se ugasi. Pratim redovno ocitavanja u everestu i standardna radna temperatura bez ikakvog opterecanja mi je oko 60-65, a sa malo opterecenja leti i do 80 i vise. Pokrenuo sam everest stres test i posmatrao ga 20ak minuta, temperature su furale na 98,99. Nisam strucnjak, ali znam da je ovo puno. Hoce li puko ciscenje prasine i eventualno mijenjanje paste rijesiti problem ili je potreban neki ozbiljniji zahvat?
     
  8. GW

    GW Moderator

    Re: Gasim mi se Kompjuter

    Čisćenje prašine i mijenjanje paste će riješiti problem ako je ventilator ispravan.
     
  9. thedepp

    thedepp Novi član

    Re: Gasim mi se Kompjuter

    Ventilator djeluje ok. Puse jako kada temperauture pocnu prelaziti 70 a kada se polako spustaju i ventilator se polahko utisava. Meni djeluje ok, ali opet ne bih znao reci potvrdno. Inace laptop iz prethodnog posta je hp pavilion dv5. Ne znam koliko je bitna ta informacija za sve ovo, ali eto.
     
  10. GW

    GW Moderator

    Re: Gasim mi se Kompjuter

    Taj laptop se grije dosta po defaultu. Odradi te dvije stvari i trebalo bi biti ok.
     
  11. thedepp

    thedepp Novi član

    Re: Gasim mi se Kompjuter

    Ok. Pokusacu to izvesti. Imam jos samo pitanje vezano sa samo ciscenje, naime, nesto static fazoni, elektricitet, je li smijem ja dirati komponente golim rukama....procitao sam negdje da treba prije dotaknuti nesto metalno da se valjda daj elektricitet ukloni.
     
  12. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Re: Gasim mi se Kompjuter

    postoji odredjen rizik da se procesor ošteti radi statičkog elektriciteta. prije nego dotaknes proc preporuča se da dodirneš rukama uzemljenje na utičnici, one male limiće s gornje i donje strane, nemoj samo struju :D
     
  13. GW

    GW Moderator

    Re: Gasim mi se Kompjuter

    Bilo šta metalno može, ne mora gurati ruke u utičnice.
     
  14. niskoo

    niskoo Novi član

    Re: Gasim mi se Kompjuter

    Ma komp pod ruku pa na benzinsku laganini na kompresor,trazis zimski zrak ako im ga je ostalo:)
    Ma ocisti komp kako su ti ljudi rekli pa se javi onda sta se desava
     
  15. sancta

    sancta Guest

    Re: Gasim mi se Kompjuter

    Pozdrav svima, da se nadovežem na temu. Isti problem sa gašenjem računala i kod mene, posebno kad igram singularity ali nekad i iz čistog mira kad nije pod nekim posebnim opterećenjem.
    nedavno očišćen od prašine, iako ni to nije isključeno jer se dosta praši i otvorene su mi bočne stranice radi hlađenja, ali ipak mislim da je osnovni problem napajanje. potencijalni problem je i grafička jer mi se ponekad monitor zacrni i prebacuje signal s digitalnog na analogni po par puta, a ekaran je stalno crn i onda se ugasi sve ili resetira, kako kad. Ovo sve se ne događa često, ali je dosta iritantno.

    konfiguracija:
    napajanje je nekakvo no name 400w
    mbo biostar neka sa p43 čipsetom
    cpu intel quad core q8200 (cooler obični)
    ram ddr2 4gb mushkin
    gpu ati radeon 4850
    hdd wd caviar black 640gb + caviar blue 640gb
    monitor samsung t220
    os win 7 ultimate x64
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    mjenjaj tu napojnu odmah za neki brandirani od min 400w. gdje ćeš takvu finu konfu na kineza :D
     
  17. GW

    GW Moderator

    Zamjeni napojnu sa nekom kvalitetnom i po potrebi reinstaliraj OS.
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mozda ti trebaju trojica reci pa da poslusas pa evo i mene,znaci nemoj napojnu zamjeniti sutra,zamjeni je juce. :D
     
  19. sancta

    sancta Guest

    Hahaha sad vas moram poslušat :D hvala na savjetu , pozdrav!
     
  20. niskoo

    niskoo Novi član

    ma gdje ces samo trojicu slusati slusaj cetvoricu :)
    E mozda je do napojne :)