BH Telecom ADSL, Moja TV i Mobile - oficijelni thread

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by VR6, Dec 27, 2007.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    U Hrvatskoj te Srbiji nakon privatizacije bilo isto kao kod nas sad..Sve dok nisu sudom vratili infrastrukture i poceli da ih izdavaju..

    Kad dodje i T-Com ili Orange ako bude imao monopol nece ni mijenjati cijene samo ce nastaviti zaradu..
    Ja mislim da je najveci problem to sto je infrastruktura pod monopolom i da treba zakonski drzava prisvojiti postojecu infrastrukturu i onda telecom privatizovati..Dati svima na koristenje uz neki procenat dobiti..kao u susjedstvu
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    činjenica je da je nakon privatizacije ht internet i mobilna telefonija postala povoljnija bar kada je t-com u pitanju. jedini nedostatk je bio rezanje nepotrebnog kadara i dosta je ljudi dobilo otkaze. nema kod švabe švercanja. a da ne govorim o naglom porastu broja korisnika interneta u hrvatskoj. prije privatizacije bio je mizeran broj od mozda 5-6% nakon godinu dvije to je naglo skočilo.

    i baš me interesuje da li je i u jednoj zemlji regiona poskupio internet nakon privatizacije državnog telekoma?

    http://www.suvremena.hr/10958.aspx
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Nije, pojeftinio je zato sto oni dolaze ispred humanitarne organizacije i jedva cekaju da nam daju 10Mbit flat konekcije da mozemo svlaciti pirateriju dok ne popunimo diskove. Profit im nije bitan, jer oni dosta zarade na zapadu, dolaze samo da nama pomognu. T-com je od pocetka u Hrvatskoj imao konkurenciju.

    Ponavljam, ako neko nema razloga da ti snizi cijenu, nece je ni sniziti. Hrvatska se s nama ne moze porediti iz milion razloga, a glavni razlozi su u cinjenici da njihovi isp-ovi pokrivaju citavu zemlju, kao i da imaju daleko vise korisnika i daleko brzi rast. U BiH manje od 30% domacinstava ima internet, dok je u Hrvatskoj cifra veca od 50%. Uzmimo na to jos i cinjenicu da Hrvatska ima vise stanovnika. Osim toga, primjerice t-com link vuce iz maticne firme, dok ga recimo nas telekom kupi od tog istog t-coma, pa jos plati i "putarinu" kroz Hrvatsku ili Srbiju.

    @Tale
    Telekom u Srbiji nije privatizovan.
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Bio je privatizovan od Grka pa Talijana kako se sjećam pa su ga vraćali..
    Nisam u toku vjeruj znam da im je infrastrukturu moguce izdavati...Verat, Telenor i neki drugi placaju usluge koristenja iste..
    njihov RAK dosta bolje obavlja svoj posao...ovaj naš je više politčki nastrojen
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

  6. almir1011

    almir1011 Novi član

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Narode, treba mi pomoć.

    Prije dva mjeseca prebacih se na ADSL Max paket od BH Telecoma (jbg, nemam puno izbora) ali kratko nakon toga nisam se više mogao na net koristeći router. Dok sam imao onaj G paket, radio super (osim prekoračenja naravno), imao konekciju na PC-ju, dva laptopa i na iPodu sam mogao preko WLAN. Da vam pojasnim, kad povežem dsl modem sa kompom ili laptopom, ima konekciju. Kad povežem modem - router - pc, nema nikakvog signala, iako na routeru LED dioda radi za signal... :/
    Restartovao sam router, išao na njihovu podršku (D-Link Dl-524 je model routera), restartovao i modem ništa. Ponovo sam pokušao instalirati router, ali sam već u startu imao poruku koja kaže da Ethernet kabal nije povezan sa routerom. Danas sam ponovo pokušao, kao da je primio signal, ukucam user/pass (u toku instalacije routera da se razumijemo), postavim WLAN i enkricpiju, sačuva postavke. ali kad krene testiranje kontekcije na kraju instalacije, izbaci mi prozorčić sa porukom da nije moguće ostvariti konekciju i da kontaktiram ISP. E, pisao sam ljenčugama iz Telecoma danas, ništa. Zvao sam, ali ne mogu mi pomoći jer sam ugasio fixni telefon (prije 5 godina). Negdje sam naletio na informaciju da korisnici ADSL Max "ne mogu kao oni na G paketu da idu preko routera" ali ja sam u prvih par sedmica imao konekciju preko routera i na Max paketu. E sad, možemo pretpostaviti da je router rikn'o, ali to još moram provjeriti kod nekog...
    Da ne duljim, ako neko ima kakvu informaciju, bio bih zahvalan...
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    uradi promjenu passworda preko portala, resetuj i modem i ruter na factory default i ponovi konfiguraciju, ako ne radi onda probaj ruter na drugoj lokaciji
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Fazon je sto po "obicaju" oni moraju doci da ti unesu postavke, svi ljudi gube zivce radi toga, jer 99% ne zna u cemu je kvaka. Koji ti je modem ? Stavi u postavkama modema VPI 8 i VCI 60. Trebalo bi raditi.
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    nedavno sam se u BlackOps threadu zalio da na ADSL 2G ne mogu igrati skoro nijednu igru radi ogromnog pinga. danas sam igor.g dao svoj pass i usli samo na jedan server, znaci obojica sa 2G paketima. kod njega je ping konstantno 60-65ms, a kod mene kad stojim (ne krecem se) ping je oko 80-90ms, a kad krenem trcati ode na 500+ms, i igranje je nemoguce. Zamolio sam ga da udje na svoj modem i odradi dijagnostiku. U njega je Speedtouch modem, a kod mene Paradigm. situacija je ovakva:

    na mom modemu: http://img135.imageshack.us/img135/8071/snr0.jpg

    na njegovom modemu: http://img197.imageshack.us/img197/7731/66860138.jpg

    Da li je kod mene problematican ovoliki sum na uploadu? vidim da je povelika razlika i na Line Attenuation. Da li je problem u parici ili modemu?
     
  10. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Nije ti do modema. Znam kako ovi ostali ljudi postavljaju kablove i kako povezuju stvari u TK kutiji vani, jer pretpostavljam da ti kablovi idu ispod zemlje. Ako vec imas TK kutiju na kuci, tj. ako zivis u kuci, preporucio bih ti da je otvoris i ocistis zice, skalpelom sastruzes garez i sve ponovo vratis. Ne bi vjerovao koliko smo problema tako rijesili kod ljudi za koje je gledanje mojetv bila nemoguca misija. Nadaj se da je to, jer ako ima negdje prekid od DSLAM-a do tebe, tesko da ces to rijesiti. Sretno :)
     
  11. almir1011

    almir1011 Novi član

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Sve sam obavio, sad mi na kraju instalacije, pri testiranju konekcije prokaže da provjerim ethernet kabal i da li je router upaljen :/
    Model modema je "PTI-8411 Annex A" (čitam po forumu da se raja mnogo žali na njega).
    I još nešto, kad kucam modemovu IP adresu u browser da uradim postavke, stranica se ne učita... Probao sam i preko Mozille, IE, Opere i Chrome. Imam i uputsvo za postavke.
    Morat ću odnijeti router negdje da isprobam.
    Da li mi preporučujete da kupim modem/wireless router, ono da mogu preko modema razvesti i konekciju i napraviti wireless mrežu?
    Da li će neki drugi modem moći na Telecomov ADSL Max? Izvinjavam se ako sam naporan, ali nisam baš stručan sa mrežom. :roll:
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    pa bi li pomoglo da zatrazim zamjenu parice? :roll: :roll:
     
  13. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    prvo provjeri da li ti modem dodjeljuje adresu, na local area connection vidi status ako ti dodjeljen od strane dhcp-a trebao bi da bude 192.168.1.64 ili veci, probaj kod nekog da pristupis konfiguraciju ako ne mozes prijavi na 1422 defektan modem, bolja je varijanta da imas odvojeno wifi ruter, tp-link su nekako best buy za malo para
     
  14. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Pomoglo bi, ili da zamijenis port, mozes to traziti. Naravno, ako imaju slobodnih portova, to je pola sata posla ako im ne bude mrsko raditi, i odsjeku mreze i onima u kancelariji. Kako god, tebi su ti iz mreze najbitniji, jer tebe ne zeza modem, a mreza je duzna da to sve ispita, i uradi sta god da je potrebno da se otkloni problem :)
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Nista, evo napisao sam mail podrsci, i opisao problem, i zatrazio zamjenu porta/parice. Bas gledam ovdje na poslu kakva je situacija sa linijom, i evo stanja:

    Code:
     Mode ADSL2+    
     Latency Fast    
     Trellis Coding Enable    
     Status SHOWTIME.L0    
     Power Level L0    
         
      Downstream Upstream  
     SNR Margin (dB) 28.6 28.7  
     Attenuation (dB) 2.0 4.0  
     Output Power (dBm) -1.0 -9.5  
     Attainable Rate (Kbps) 27164 1341  
     Rate (Kbps) 4096 381  
     K (number of bytes in DMT frame) 241 12  
     R (number of check bytes in RS code word) 14 0  
     S (RS code word size in DMT frame) 1.87 0.97  
     D (interleaver depth) 1 1  
     Delay (msec) 0.46 0.24  
     FEC 27 0  
     CRC 2 51  
     Total ES 2 16331  
     Total SES 0 3178  
     Total UAS 0 4923  
    ovo je i vise nego savrseno cini mi se.
     
  16. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Pa dobro, varira to uvijek, signal to noise ratio je ok, mada je preko 29 odlicno, ali necemo cjepidlacit :mrgreen:, iapk najvjerodostojnije je mjeriti HST-om, i odmah se vidi full grafikon stanja. Sa srecom, da ti to rijese :)
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    danas sam pricao sa podrskom, sa nekim Mahirom, i on tvrdi da je sve OK, da je kvalitet parice extra, i da on ne moze nista uciniti. i u pravu je... nemoguce je BlackOps igrati sa 2G paketom, radi losheg upload-a. pratio sam na routeru kakvo mi je stanje konekcije, kad mi ping poludi. u tom trenutku mi je upload 70-80kbps, a to mi je maximum na paketu. nije niti 100kbps, niti 110, nego je bas 80kbps :( sacekat' cu do kraja godine, ako ne bude povecanja brzine, odjavljujem ovu sramotu, i to je to.

    [​IMG]

    ocajno, pogotovo zato sto je ping prema bihnetu 61ms. ping prema DNS-ovima je 30-tak ms....
    na cutuku, prema istom serveru je (BO mogu igrati radi veceg upload-a):
    [​IMG]
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    ako je to tako onda su i u codu malo zajebali. pa cod4 mozes haman na dial upu igrati, skine mozda 15-20mb za sat. ja i sa uploadom 128kbps igram sve bez problema. inače primjetio sam da brzina gotovo da nema nikakve veze sa pingom. imao sam nekoliko dana 2MBs (16-20Mbps) i ping se popravio za mozda 10-ak %.
     
  19. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    Eh upravo, bas su oni zeznuli u igri. Znam brat kad igra bad company, ja surfam i otvaram sve i svasta, njemu se ne povecava ping i igra normalno, a paket je flat od 1mbit. Jedino ako je los server, onda svima zeza u igri :)
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Re: BIHnet ADSL - oficijalni thread [Super Bitchin' Mode]

    ma meni je i u BFBC2 losh ping :( nikad nije ispod 140, kad igram preko ADSL 2G :( da mi je makar 100kbps mislim da bi bilo ok :( meni je na modemu ogranicenje tacno 100kbps :(