Isplati li se nabavka UPS-a?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by NeTRa1der, Aug 22, 2005.

  1. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    vec duze vremena razmisljam da li da uzmem UPS i fino zastitim PC od iznenadnog nestanka struje i padova napona...pa me interesuje da li se isplati nabavljati ovaj komad hardvera i koliko ustvari nudi UPS zastitu od svega toga...
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Ako zivis u privatnoj kuci preporuka je nabavka.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Itekako se isplati, ali ako ti u kucu/zgradu ikad grom udari, ne moze ti nista pomoci pred 20 miliona volti.
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Uh jednom je meni fisnulo na Alipashinom Polju pored zgrada TV uredjaji 90% u zgrai poprzeni. Kod nas nista :mrgreen:

    I opet mi to nije bila lekcija :mrgreen:
     
  5. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ista situacija je i u Visokom. Doduše, Enis će to malo bolje i slikovitije opisati, ima više iskustva. Ja živim u novijem dijelu grada, gdje su kablovi ispod zemlje... on je na brdu (flame).
     
  6. Esh

    Esh HWB

    haha, hocemo li kuca vs. stan u zgradi?8)
    UPS je dobra investicija, samo moras paziti da kupis kvalitetan te odgovarajuci model. Licno, do sada su mi na vjecna lovista otisla 2 uredjaja, stari i tada extremno skupi 3com 56k modem (yeah, onaj bijeli:D) te nedavno gorenje telka (pred 15-ti rodjendan)..

    ostatak komponenti je prezivio sve ove godine :=)
     
  7. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    pored APC-a koji su jos dobri proizvodjaci? kakva je Panda??
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    Panda? sastavila je kineska banda :mrgreen:
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pored APC-a vidi i Aros Syncro.
     
  10. kenci

    kenci Aktivista

    sta ce ti to.. glupost.. nabavis sebi trancient osigurac, i on te spasava od jakih napona.. cim udje vise od 230, tranc. osig. pravi gresku, i osigurac iskace...
    a isto tako, ako imas slabiju struju od 230V.. moze ti napojna riknuti.. znaci tu ti treba stabilizator...

    a primjetio sam u bosni, da na nekim mjestima nije bas struja kako treba.. max 4% od 230V smije struja pasti, i ne smije vise.. znaci napon dobar je izmedju 220-230V.. sve ispod ne valja..
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    pa na svakom uredjaju pise ac 220-230v, tako da nije problem zakljuciti da sve iznad ili ispod ne valja. a dobar ups ima i sve to navedeno.
     
  12. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    UPS svakako.. ne samo da stiti od strujnog udara vec i struju pegla, onu slabiju.

    A Pandu nemoj slucajno da bi kupio... to su ozbiljne stvari sa kojima se ne treba igrati i koje mogu praviti smetnje i ostecenja na duge relacije. znaci da se problem ne moze odmah uociti... onda Bog sami zna kakvu zastitu nudi i da li je deklaracija o snazu u Volt Amperima tačna.

    duže radim sa tajvansko7kineskim mustekom... šta da ti kažem... nije Panda a nije ni APC. Štiti računar sasvim OK... dešava se da pregore od pregrijavanja (rijeđe), pregori im jedan dio na strujni udar kroz telefon što se uredno zamjeni dok je u garanciji a ne ometa rad UPS-a. Strujni udar, jači, možda ne preživi večina UPS-ova, ali ako je u garanciji svak će ti ga reklamirati (pa za šta služe UPS-ovi).

    Danas je frajer donio mašinu i UPS... UPS zdrav a mašina ne radi... frajer prikopčao računar preko UPS-a a tel direktno u modem... ccc iskokao se modem ko kokice :)

    Ja nemam UPS ali imam produžni sa zaštitom od strujnog udara... što se tiče peglanja nižih napona - svaka iole bolja, jača i ozbiljnija marka napojnih jedinica to podržava.

    Elem... zna mda je važan UPS ali nekako mi se ne odvaja 100KM... sve dok me grom ne spuca ;)
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    a ljudi šta mislite o ups-u u službi mrežnog filtera (za hifi komponente i stuff). ili netko možda ima provjerenu shemu za cheapo "peglu"?
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    da imam love uzeo bih jedan ogromni od 30K VA da mi chuva i napaja sve elektronicke komponente pored kompjutera u sobi. a syss ako imas love za neki jeftiniji APC onda ga slobodno prishtekaj na hifi. :smt002
     
  15. Lamagician

    Lamagician Komšija

    riknula mi ova napojna ispod zbog struje grr
     
  16. kenci

    kenci Aktivista

    dobar ups je skup.. radim sa takvim stvarima, haman svaki dan..
    inace sam plc programer..
    i sada u nasim plc ormarima, ima ups.. al dobar ups.. nekad pogledam cijenu an netu.. cijene budu uzas..
    zato ako hoces jeftinije da prodjes, i da sacuvas kompjuter i elektronicke uredjaje od jakog napona.. kupi trancient osigurac.. puno jeftiniji.. to sam ja ugradio u kuci..
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    ma ima i onih zanimljivih "letvi" od monstera i sl. zvjerki sa filterima za sve žive i mrtve komponente... mislim da je kokretno monster sa 8 utikača (svaki je nečemu namijenjen) 100€.
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    pa cijenom je jos i prihvatljiv.
     
  19. kakaljin

    kakaljin Novi član

    Da li ga ima nabaviti u Hrvatskoj ili u BiH
    Bilo sta od Monstera
     
  20. monK

    monK Komšija

    a da li se iko sjetio da tuži elektroprivredu

    sjećam se prošle godine kada pade snijeg, nekih 30ak strujnih udara u toku jednog dana (izdužili se kablovi)

    poplava sprženih napojnih jedinica