Asus M4A89GTD PRO

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by kolinsb, May 27, 2010.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    probo sa jednom plocicom rama, izmjenjao sve 4, ubacujuci samo po jednu.
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Slicno mi se desavalo sa ramom ali eto kod tebe to nije slucaj... Onda vadi sve sto nije potrebno za boot, imas integrusu pa vadi graficku, odpoji i dvd, stavi jednu plocicu rama i ako moze sa jednim HDD a da ne izgubis podatke.
     
  3. ENES_M

    ENES_M Novi član

    MORAT CU MALO NASIRE :).
    Ovako, imam ovu ploču M4A89GTD PRO, verzija BIOS a je 1456-ovo navodim jer je na asusovoj stranici za verziju bios 1456-update navedeno sljedeće: Fix the issue that GPU booster may be unable to adjust GPU clock(datum updatea je 07.09.2010.).
    Eh sad, kad pokrenem EPU program za ustedu energije, lampica za VGA mi ne svijetli, a kad kliknem na VGA, izbaci mi sljedeće: No VGA detected.Please install a compatible VGA card, or instal and enable the ASUS SmartDoctor. Grafička je naravno ubačena(radi se o XFX nvidia gt 240 1 gb ddr5)
    DA li je neko koristio ovaj ASUS SmartDoctor, ili je radio apdejt biosa, obzirom na gore navedeno.
    DAkle da li je neko koristio ovog doktora pa da mu je poslije epu radio ustedu i za vga, ili je radio apdejt verzije biosa, pa da je otklanjalo probleme.
    Hvala
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    To o cemu ti pricas je vezano za intergisani GPU HD4290 a ne ubacenu graficku kartu.Ja sam jedno vrijeme koristio tu integrisanu grafu i sve je radilo ko sat.

    Sto se tice te tvoje nvidia grafe ona u svojim driverima ima tu opciju za ustedu energije tako da ne treba da brines o tome.
     
  5. ENES_M

    ENES_M Novi član

    Hvala na odgovoru.
    Nije do ustede, nego cisto ako moze da se podesi.
    Sinoc sam probo sa ASUS SmartDoctor, međutim ponovo je nije moglo prepoznat.
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa normalno da smart doc nije prepoznao kad je nema,ponavlajam ti da je taj program namjenjen da kontrolise integrisanu ATI HD4290 grafu a ne tu nvidiu koju ti imas. Cim ubacis bilo koju grafu na plocu ta integrisana se sama ugasi i zato je smart doc ne vidi.
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    dobro ljudi moji, jesam ja stvarno tolika neznalica. josh uvijek ne mogu da vjerujem da je ovo sto sam dozivio istina. Vratim svoju MBO na garanciju, u ponedjeljak 7.2.2011, i ona zavrsi kod dobavljaca NT (NTCHS-a). ljudi je zamjene, i Mikroteh mi je danas proslijedi busom, i preuzmem je veceras. Nova ploca, raspakujem je, sve fino postimam, i reko idem sada da se jebem sa stripe RAID poljem, da to podesim, instaliram windowse, drajvere, programe, svoje igrice itd itd itd. treba mi 3-4h za to. kad gle cuda, upalim comp, kad ono STARTUJE WINDOWS, onaj koji sam imao na HDD-ovima (RAID). svi podaci tu, sve onako kako sam ostavio kad sam izvadio MBO. koliko sam ja bio upoznat s tematikom, svi podaci o RAID polju su se cuvali u BIOSU maticne ploce. Da li se nesh u medjuvremenu desilo, a da ja ne znam? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
     
  8. GW

    GW Moderator

    RAID polje nema nikakve veze sa BIOS-om. Pošto je ploča zamjenjena za istu, RAID kontroler nije morao ništa raditi, imao si spremno polje na diskovima i to je to.
     
  9. RaP

    RaP Komšija

    A posto ti je ista ploca , vjerovatno i grafa je ostala ista nisi moraoo ni nove drajvere instalirati tako da si novi sistem onako beze snimio :) ali eto frisak sistem je firsak sistem
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    nisi me skonto ba. nisam nikakav sistem snimo ba. samo kreiro RAID polje onakvo kakvo sam i prije imao, od 3xWD 320GB AAKS serija, dobio HDD od 960GB, podesio u biosu taj hdd za first device, i system startovo. znaci, onaj stari sistem radi sasvim korektno :)
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kao sto je GW napisao, na kontroleru je samo potrebno upaliti RAID mod, a samo "polje" je na diskovima.
     
  12. GW

    GW Moderator

    The proof is in the pudding. 8)
     
  13. postal dude

    postal dude Aktivista

    Da se tuspasim, a i nadam se napišem šta pametno.

    Kupio pomenutu ploču nedavno jer je problematični dfi m3h5 790gx završio u smeću...
    Sudeći po testovima koje sam čitao na netu,ova asusova ploča ima dobar potencijal za klokanje, međutim, nisam baš mnogo vjerovao tim naručenim testovima.
    Elem, čak i prilikom čitanja korisničkog upustva sa svim tim turbo otključavanjem, mega klokom, super ovim i onim, postajao sam dodatno skeptičan.
    Jučer uštekam sve da isprobam kako radi i imam šta vidjeti...
    [​IMG]

    Prijatno sam se iznenadio, obzirom da sa smećarskim dfi-jem nisam mogao dići fsb ni 5 mhz a da se sistem mogao dići.
    (na stranu što je množitelj na procesoru zaključan i što realno nije neki procesor)
    Svejedno ako se već nešto reklamira kao overkloking hardver, onda bi to valjda trebao i da bude (mislim na dfi).

    Procesor koji trenutno imam je amd x2 240 @2,8ghz defaultno
    Uspio sam u bajosu dići fsb na 263mhz max, što je za rezultat davalo 3682mhz sweet :mrgreen:
    Međutim stabilni fsb je bio na 260mhz sa 900mhz core klokom u integrisane hd4290.

    Temperatura u idle 30-35°C a u loadu 45 stim što je na cpu jadni ventilator sa box coolera na 1800rpm (Postaviću baju od 120mm na 12v :) i promjeniti pastu)

    Jednostavno rečeno, ploča dere guzove (jedva čekam testiranje na nekom boljem procesoru i memoriji).

    Edit: memorija je radila na 1667 mhz (kasnije digao)
    napojna: 3,3v -25A, 5v-20A, 2x12V -18A
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ploca je zmaj,ispocetka je imala nekih bubica al novi biosi su je dotjerali.obavezno stavi zanji bios na nju i to odradi flešerom iz biosa.Samo skini zadnji bios sa asusove stranice i stavi ga negdje na c disk i samo ga nadjes flash alatom(az flasher se zove cini mi se) i enter na njeg i imas novi bios.
    Ja sam probavao svom phenomu spustat mnozilac pa dizat FSB da vidim dokle ide pa sam ja odustao na neki 320mhz a moze ploca jos sigurno.

    A da ustabilis proc moras malo i CPU/NB napon dizat,pogotovo jos ako si digao NB frekvenciju.
     
  15. postal dude

    postal dude Aktivista

    Ne bih da flashujem jer mi i sada super radi :wink: , vezano za overklock, igrao sam se još malo sa naponima i uspio dići na 265 max, dok na 266 dođe do loadinga win7 i kapak. Naponi: cpu 1,425V, CPU/NB 1,2V , RAM 1,96V.

    A to za 320mhz fsb :twisted: , ali sam gledao testove gdje dižu i do 360 + stabilno... spiking ov vič:
    :smt007 :smt007 :smt007 400 8)
    [​IMG]
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo starac puno ti je 1,96v na RAM,spalices memoriju garant.A CPU/NB smijes lagano do 1,35-45v mada je to vise vezano za NB frekvenciju. Koji ti je to bios sad na ploci pa da ti je tako dobar?
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Puno, previse je i 1.7V, kamoli toliko. Vecina novijih DDR3 memorija na 1.5V postize rezultate koliko i na 1.65V.