Asus M4A89GTD PRO

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by kolinsb, May 27, 2010.

  1. Esh

    Esh HWB

    Sto ne bi mogao flashovati na "predzadnji BIOS"?
     
  2. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    I meni je to bilo cudno. Znam da sam kod sebe flash-ovao BIOS i sa novijim i sa starijim datumima bez problema. Kontao sam da nije kakvo "ogranicenje" uvedeno na toj ploci.
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa pokusao sam iz windowsa sa update toolom i nece pa sam onda pokusao iz biosa sa EZ flasherom i ni on nece da me vrati unazad e sad ako ima neki trik samo me usmjerite.Mozda bi trebao napraviti bootabini CD pa probat iz dosa al tu sam potanak,trebao bi mi vodic. :D
     
  4. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Doduse kod mene je Biostar i radio sam sa njihovim tool-om iz windowsa bez problema. A kako mislis da ti nece flash-ovat. Nece ni da krene ili izbaci error. U svakom slucaju trebala bi da postoji "restore" opcija da vratis originalni BIOS?
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jednostavno mi kaze da mi je na ploci noviji bios nego sto hocu da stavim i tu se prica zavrsava.
     
  6. Esh

    Esh HWB

    Napravi bootabilan USB flash drive i preuzmi BIOS sa sajta uz odgovarajuci alat pa probaj flashovati pozivanjem .bat datoteke ili preko komande (pogledaj na Asus sajtu pod FAQ ili sl.).
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma


    Samo da prijavim da sam nasao krivca za lose ponasanje ploce,kvar je bio u RAM-u.

    PNY ram ili se ne podnosi sa plocom ili je bio neispravan uglavnom kako sam ga vratio u trgovinu i ubacio GSkill komp je se probudio i sve je proradilo kako treba,nemam vise problema sa podesavanjem napona na procesoru a i klokati se moze preko 300mhz.

    Najcudnije je sto sam na asusovom forumu u FAQ citao o istim problemima kao kod sebe i sve je bilo vezano za bios.

    Uglavnom Athlon sada veselo kuca na 3,7ghz i sad se samo ceka neka dobra grafa i da se raspali gejmanje.
     
  8. twingi

    twingi Novi član

    POzdrav!

    Imam istu plocu, odradio sam neki oc, pa me zanima vase misljenje. Prvo konf:

    AMD Phenom II X4 955 Socket AM3 3.2 GHz BOX
    103992 Asus MB M4A89GTD PRO; AM3, AMD890GX
    GIGABYTE VGA 5850 1GB GDDR5; GV-R585OC-1GD
    Kingston 2048MB 1333MHz DDRIII PC10666 X2
    WD Caviar 500 GB; WD5000AAKS; 16MB SATA2
    Fortron napojna jedinica FSP 500W, Active PFC

    Za oc sam iskljuciivo koristio ASUS Turbo V, nisam nista ceprkao po biosu, samo sam otkljucao sve jezgre. Ono sto nisam siguran je da li mi je na ploci aktiviran Turbo key koji se pali mehanicki, racunar je pod garancijom i ne bih da otvaram kuciste. Evo rezultata:

    [​IMG]


    Nisam neki oc znalac, znam tek toliko da ne pretjeram, ono sto nisam siguran i ne usudjujem se odraditi, ali ne mogu da se otmem dojmu da ova konf moze bolje.

    Molim Vase misljenje...
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Sa slike se samo vidi 3DMark rezultat, za ostalo bi trebalo neko povecalo pa stavi link i na vecu sliku :) Kakve veze ima ulazak u BIOS sa otvaranjem kucista? Koji ti je hladnjak na procesoru?
     
  10. twingi

    twingi Novi član

    Promjenio sam sliku. Sto se tice kucista i biosa nisi procitao pazljivo. Kazem za Turbo key koji je na ploci i koji se pali mehanicki da nisam siguran da li je aktiviran. A sto se tice biosa kazem da nisam nista po njemu ceprkao te da sam samo aktivirao sve cetiri jezgre, ostalo sam radio iz windowsa sa Turbo V programom. Za hladnjak ne znam, neki stock, temperatura na w Prime ne prelazi 60 stepeni.
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa mozes ukljuciti Turbo, odnosno automatski overclock i iz BIOS-a, bez potrebe da otvaras kuciste. Usput, nije mi jasno kakve si jezgre otkljucao. Na tom phenomu je otkljucano sve sto on ima.
     
  12. twingi

    twingi Novi član

    To nisam znao, vidio sam na promotivnom videu da to ljudi rukom aktiviraju na prekidacu. Pogresno sam se izrazio, jezgre sam aktivirao pritiskom na broj 4 kada se podize sistem, a ne otkljucao. Po default postavkama biosa, koliko sam shvatio, rade dvije jezgre...
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Udji ti u BIOS i podesi to rucno. Ukljuci automatski overclock. Na tom phenom ne bi trebalo da se pale samo dvije jezgre, osim ako nije neko ranije cackao.
     
  14. twingi

    twingi Novi član

    Ok, tako je bilo, molio bih za misljenje o rezultatima, cilj mi je bio preci granicu od 4 ghz, medjutim puca mi na testu stabilnosti na nekih 3968 i vraca me na prethodni stabilan oc 3804 na kojem i sad radi...
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    3800MHz je solidan rezultat. Kakav je hladnjak u pitanju? Jesi probao s povecanjem napona? Kako si clockao, preko mnozioca ili fsb-a?
     
  16. twingi

    twingi Novi član

    Nisam siguran koji je hladnjak, neki je stock sigurno jer ja nisam trazio nista posebno. Koristio sam ovj program:
    [​IMG]

    Kliknem na start i on automatski podize performanse, voltaza je fleksibilna tako da program automatski podize voltazu kad je potrebno. Znaci ja rucno nisam nista radio. Prosao mi je w Prime test sa temperaturom od 60 stepeni max. Kad nije na opterecenju temperatura je od 35-37.
     
  17. k0ST

    k0ST Aktivista

    Twingi,
    temperatura od 60 C je previsoka - cini mi se da AMD navodi 62 C kao max za novije AM3 porcesore. Definitivno razmisli da nabavis bolji hladnjak.
    Za overklok ti ne mogu savjetovati Turbo V aplikaciju jer je nisam koristio, ali ti mogu preporuciti da koristitis isprobane metode iz overkloka iz BIOSa:
    Kao prvo smanji NB i HTT na otprilike pola (5x), smanji CPU multi na 10x, smanji memory divider na minimu (a latencije ostavio na auto). Onda dizi FSB po 5MHz - 10 MHz, dok ne nadjes max CPU frekvenciju. Kad nadjes max FSB onda dizes NB i HT multi (vodi racuna da HT mora biti manji ili jednak NB frekvenciji) i testiras.
    Evo i par linkova koji ti mogu pomoci:
    http://www.techreaction.net/2009/05/28/phenom-ii-am3-overclocking-essentials/
    http://www.overclockers.com/forums/showthread.php?t=596023
    http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=267708
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo da javim nova otkrica sa plocom,znaci ploca ne reaguje na promjenu napona na Vcore dok je CoreUnlocker ukljucen.Ko se misli baviti OCom na ovoj ploci treba prvo sve ustimati i istestirati i kad sve to bude gotovo ukljuciti CoreUnlocker koji otkljucava sve sto ima skriveno u procesoru bilo L3 cache ili jezgra.
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    imam problem s ovom plocom. naime desava se sljedece:
    kad comp ne radi jedno 15 ili 16h, i kad ga upalim, svjetle crvena i zelena lampica na CM690. Te lampice svjetle konstantno (crvena ne da blinka, nego bas svjetli). Dok te lampice svjetle, ne mogu comp ugasiti niti resetovati pomoci reset ili power dugmeta. Ugasim comp pomocu prekidaca na napojnoj ili istekam kabal, i kad odmah ustekam kabal (ili vratim prekidac na PSU), tad ne mogu nikako upaliti comp. Mogu ga upaliti, jedino kad ga odvojim od napona toliko dugo, da se ugasi zeleni indikator na maticnoj, ali se ponovo desi isti scenarij tj. svjetle crvena i zelena na kucistu, i nista se ne desava... tako comp palim gasim jedno 10-15 puta, i tek onda startuje kako treba. testirao sam memoriju sa memtest86+ i vrtilo je 2h, i bez gresaka. Vratio sam cpu i vracao ga. BIOS nisam resetovao, jer nisam siguran da li ce reset biosa resetovati i postavke za RAID (logicno mi je da se to ne desi, ali hocu da budem siguran, da ne izgubim raid polje a time i podatke). Poprilicno sam siguran da je maticna ploca, posto nece ponovo da startuje, dok skroz ne izgubi napon... Da li je neko vec imao ovakvu situaciju?
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Probaj sa jednom plocicom rama, nema veze sto je test odvrtio bez problema, te pokusaj samo sa jednim HDD.