Asus M4A89GTD PRO

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by kolinsb, May 27, 2010.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Posto sam prije par dana kupio navedenu plocu, iznio bih neka iskustva s njom, do kojih sam dosao u nekom kratkom vremenskom periodu, dok sam instalirao sistem, i nesto malo poslije toga. Znaci, u pitanju je ova ploca:

    http://usa.asus.com/product.aspx?P_ID=G ... templete=2

    [​IMG]

    pa krenimo redom.
    1. najprije sto sam primjetio, jeste da su 2 SATA porta jako blizu donjem dijelu graficke kartice
    http://img228.imageshack.us/slideshow/w ... 0013mg.jpg

    2. zatim, prikljucak na ploci za COM1 port se nalazi kod 24pinskog konektora za napajanje, sto nije bas prakticno.
    [​IMG]

    3. kako sam vec dugo vremena koristio 2x320GB diska u stripe raidu, i sa P45 ICH10 chipsetom nisam imao bas nikakvih problema, ocekivao sam to i ovdje, ali sam naisao na odredjene probleme. diskove koje sam htio u raid-u, prikljucio sam na SATA1 i SATA2 konektore, na u biosu podesio RAID mod, kreirao raid 0 polje, i dobio disk od 640GB. dolazi instaliranje win7 64-bit.... tu nastaju problemi, prvi problem se ogleda u tome, sto win7 trazi raid drivere da bi vidio diskove pa sam se na glavu nasadio dok sam nekako uz pomoc live XP-a prebacio to s DVD-a na kojem su driveri, na USB stick. morao sam prikaciti jos jedan CD rom na IDE (tu sam vec posao pizditi :evil: ).... problem i dalje postoji, nakon sto se u toku instalacije W7 ucitaju driveri, i instalacija prepozna hdd. ti problemi se ogledaju u sljedecim greskama koje dobijem prilikom kreiranja particija i pokusaja da odaberem na koju cu particiju instalirati W7. problem sam rijesio rusenjem raid polja, i prebacivanjem HDD-ova na druge SATA prikljucke. tad je nakon ucitavanja raid drivera, instalacija W7 prosla bez problema. ovo je mozda neki bug i W7, a ne same ploce ili drajvera.....
    http://img594.imageshack.us/slideshow/w ... 00015n.jpg

    4. kad je u pitanju DVD sa driverima, s njega se moze bootati, ali nakon sto se boota, raid drivere je i dalje moguce smjestiti jedino na floppy disketu, i za tu namjenu, pazite sad, morate koristiti USB floppy drive, jer na ploci nema prikljucka za standardni floppy. ja takav floppy u zivotu nisam vidio, i 90% onih koji se bave compovima isto tako... jako glup potez od asusovih inzinjera.... znaci XP nece biti nimalo jednostavno instalirati (iako to nema ni smisla raditi s ovom plocom, ali jos ima onih koji ga koriste), jer se mora zbaviti USB floppy drive, ili drivere integrisati u XP setup, a oboje je peglancija. jako glupo sto instalacija W7 uopste trazi te drivere.... bez dodatnog compa kraj sebe, ne pokusavajte instalirati sistem na comp s ovom plocom....

    5. AMD OverDrive je s pocetka ocitavao neke temperature tipa -245 stepeni (dok je bios dobro ocitavao), ali se to nakon update-a biosa popravilo... TurboV funkcija dize clock procesora na nekih 3,7GHz, sto je jako solidno. temp u idleu su oko 36 stepeni, ali je tad takt 866MHz, pa se moze reci da je temp dosta visoka za idle s obzirom na nizak takt jezgri. kad upalim Wprime 1024M i pustim do kraja test, temp na prelazi 69 stepeni, sto je OK, s obzirom da se test vrti na 3,7GHz@1,4V...

    6. sada mi jedino ostaje da vidim kako ce se ponasati ovo raid polje, da li ce se rusiti i sl....


    valjda ce nekom ovo iskustvo pomoci, da ne naleti na probleme na koje sam ja naisao.....
     
  2. Tyger

    Tyger Aktivista

    Imam ti ja jedan USB Floopy
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Bas je dobro sto si podijelio jedno ovakvo iskustvo koje sigurno mogu iskoristiti i ostali koji razmisljaju u kupovini specificne ploce ili kreiranju slicne konfiguracije. Pozivam i ostale da u buducnosti kreiraju ovakve i slicne teme.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma ok je to Tyger sto ti imas USB floppy drive, ali ga nema vecina ljudi iz razloga sto se floppy diskete skoro pa i ne koriste. Fazon je u tome, da ti kad kupis ovakvu nekakvu plocu, i cpu, i to soldino platis, ocekujes da ubacis medij sa operativnim sistemom, i dignes ga bez problema, a ne da moras imati poseban comp kraj sebe, da spremis raid drivere na neki drugi medij, ili ako ces XP instalirati, moras i USB floppy drive. nadji mi floppy u bilo kojoj radnji informaticke opreme ja cu ga pojesti... zar nisu mogli napraviti nekako, da bar W7 i Vista prodju bez instalacije tih drivera sa nekim, hajmo ga nazvati "generickim driverom" koji je sigurno integrisan u ta dva nova OS-a, pa da taj driver dopunis kasnije full instalacijom drivera sa CD/DVD-a.... kao sto radis npr. sa grafickom karticom.......... takodjer mislim da je i Microsoft mnogo pogrijesio, kad je napravio da se za XP raid driver moze ucitavati iskljucivo s floppy-a.... kad su krenuli masovno koristiti SATA diskovi, tad su masovno krenuli koristiti i USB stickovi
     
  5. GW

    GW Moderator

    Ta situacija sa raid driverima je manje-više sa svim pločama. Nije tvoja neki izrod.
     
  6. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    U neku ruku bih to mogao i ja potvrditi. Jaran kupio BIOSTAR TA790GX A3+ AMD790GX AM3 4xDDR3 i 2 nova HDD WD 640 Gb, i imao je isti problem sa RAID fazonima. Cini mi se da je rijesio kad je prebacio na IDE u biosu ili tako nesto, s tim da je drivere morao "na silu" ubaciti.
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa da, ali kad premacim u IDE mod, onda od raid polja nista, u tome i jeste fazon... mogao sam ja instalirati OS tako sto SATA disk simuliram kao IDE, ali tad sam primjetio, da mi npr. DVD (koji je inace SATA) dosta sporije cita, nego kad je je u BIOSU podesen RAID mod. Svakako dobra opcija je, sto 5-6 SATA portove mozes odvojeno konfigurisati u odnosu na SATA 1-4 portove.... :)
     
  8. apdejt

    apdejt Overclocker

    Pa kakav bi ti bio uzitak to instalirati, a da nisi odradio sve sto si morao :mrgreen:
     
  9. tarankula

    tarankula Aktivista

    ova ce biti i moja za par dana,more otkljucat x3 amd na x4 ;)

    to ce mi brozz odraditi
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Samo se ti nadaj...
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    on jos uvijek ne konta da to najvise zavisi od primjerka procesora.... :D
     
  12. tarankula

    tarankula Aktivista

    covjek ga ima kuci i to je uradio,nelaže mi 100%,jer ja sam tio skuplji procesor da uzmem on mi je rekao da ce me ovaj jeftinije izaci i da je on odradio da bude x4
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    halo, NE mozes to uraditi sa svakim X3 procesor, neka su isti modeli 100% zavisi od primjerka do primjerka... eto jaran ti je imao srece, sto ne znaci da ces i ti....
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako se ne varam, treba da bude sa oznakom CACYC, AACYC, CACAC da bi imao mogucnost otkljucavanja. I moze se desiti da ne dobijes 6MB L3 keša (tako sam procitao). Takodjer, gledam da ne prolaze testiranje nego da se ruše i ako idu "fino2 u igrama i vidi se primjetna razlika.

    Kako god, ako otkljucas imat ces puno srece a opet.. nisi siguran koliko je stabino.
     
  15. k0ST

    k0ST Aktivista

    Otkljucavanje AMD procesora je lutrija. Medjutim, nema tu puno laganja - procesor se vrlo lako provjeri i testira...

    kolinsb, dobra ploca, dobrodosao u AMD klub :twisted:
    Idle temp su ti (skoro pa i) nebitne - kakav ti je hladnjak? Oprez pri overkloku ako je stock!
     
  16. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    S tim sto je cini mi se predvidjena max temperatura 62 C.
    Ne idi predaleko bez dobrog coolera :)
     
  17. tarankula

    tarankula Aktivista

    e ljudi kako se zove ova graficka sto dođe na ovoj maticnoj.kaze mi brizz da na njoj moze da ide far cry 2 na low.barem dok mi lik nenabavi grafulju
     
  18. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Dovoljno je bilo da kliknes na prvi link u prvom postu i da dobijes sve podatke o ovoj ploci. Ali naravno lakse je postavljati pitanja nego citati.
    Integrated ATI Radeon™ HD 4290 GPU
    Pokrenuti vjerovatno moze, ali ako imas cejfa igrati na takvoj rezi.
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo da se i ja prijavim u AMD klub sa ovom plocom,nije losa roba ali za 300km sam ocekivao vise,brvo bundle je bjeda ziva pa onda OC sposobnosti OČAJ 265mhz plafon(mada sam na netu nalazio da su ljudi postizali 370mhz iz biosa i 392mhz iz windowsa) vjerovatno je bios muci jer sam ja poletio pa updateovo na zadnji a izgleda da je predzadnji dosta bolji a sad ne mogu unazad.Onda ima neki bug sa CPU Vcore koji stoji 1.322v sta god da stavis u biosu,dalje i ovdje je slucaj da kod koristenja jedne grafe koristi se donji PCIE koji je uz PCI slotove pa obavezno izgubis jedan a gornji zjapi dzaba i jos mnogo mjesta ispod njega.

    Onda HD 4290 nece da radi na 700mhz koliko joj je propisano ni naopako vec je se zaglavila na 500 i ne mice ni megaherca ali i tako prasi COD2 na 1650/1080 sve full osim AA bez beda.


    Vjerovatno ce ova ploca kroz jos koji update biosa postati prava roba al trenutno je poluproizvod,eto jedino je otkljucavanje L3 cache kod athlona islo ko podmazano sa samo jednim klikom na prekidac na ploci a moze se i u opcijama u biosu.
     
  20. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Welcome to AMD club :)
    Jes da ja "vozim" drugu plocu, ali onako iskreno ne vidim neki znacajan napredak u odnosu na moju plocu tako da ne vidim razlog za mjenjanje. Ko kupuje novo naravno da treba ozbiljno razmisliti o ovoj ploci.