Temperatura procesora

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by 5L4Y3R, Aug 27, 2005.

  1. 5L4Y3R

    5L4Y3R Novi član

    Imam barton 2800+ koji je blago kloknut tako da ga neki programi prepoznaju kao 3000+. Ploča je Asus A7V8X-X. Fan nije ništa posebno, al nije ni najjeftiniji. (ne znam ko je proizvođač, bio je oko 20 KM).
    Problem mi je što očitavam različite temperature procesora; asus probe i bios npr. pokazuju 68C, a everest i speedfan 56C pri ne posebno opterećenom računaru. Kontam da bi bios a i asus probe trebali bit na prvom mjestu što se tiče ispravnosti, ali mi se to nekako čini puno... Šta vi mislite?
     
  2. postal dude

    postal dude Aktivista

    sta to ti drzis bola
    ja imam 2.500+ barton neprelazi 40°C kad je dignut na 3.200+ sa default coolerom.

    1.moze biti do diode koja pokazuje temp
    2.moze biti do paste/coolera
    3.ili je do hardwarea ali to je fakat puno jedino ako je neka jezgra ali opet previse
     
  3. Sleeper

    Sleeper Komšija

    Ja bih prije vjerovao Everestu a najprije sebi :lol: Ako ti se procesor pregrijava hladnjak ce biti vreo na dodir.
    Everest dobija iste informacije kao i BIOS tako da ako on pokazuje nizu temp. onda BIOS vjerovatno ne valja pa vidi ima li ta ploca update biosa na netu(samo pazi sta radish :wink: ).
    Inace nisi prvi(ni zadnji) kojem BIOS(a ponekada i sve ostalo) ne pokazuje temperaturu pravilno....na vecini slabijih(Asus,Gigabyte&kompanija) ploca se to desava(meni nF2 Gigabyte nije uopste temperaturu pokazivao :shock: ).
     
  4. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Imam Pentium Prescot LGA 775 na 3,2 GHz i na opste iznenadjenje nemam problema sa pregrijavanjem. Dok ovo pisem temperatura je 36 stepeni (zna biti i 32 sto je bila temperatura mog starog P4 1.8 GHz). Pri 100% CPU usage temperatura se zna podici do 50 - 55 stepeni ali nije isla preko. To me potpuno iznenadjuje s obzirom da moj prijatelj ima Prescot-a na 2.4 GHz koji se grije k'o ringla, dogura i preko 70 stepeni.
    Imam Asus plocu P5GD1, i koristim klasican cooler koji se dobije u paketu sa procesorom. Vjerovatno ovako niskoj temperaturi procesora pogoduje "sirom" otvoreno kuciste. Temperatura maticne ploce je 39 stepeni.
    Kakva su vasa iskustva sa ovakvim procesorom?
     
  5. Sleeper

    Sleeper Komšija

    @blackmore onemoguci smanjivanje brzine pri previsokim temp pa da vidish cuda :lol:
     
  6. 5L4Y3R

    5L4Y3R Novi član

    BIOS je 1013 - zadnja stabilna verzija. Ima i beta 1014.002 ali s tim mi se ne igra... A hladnjek jest vreo kad ga opipam al ipak ne bi mogo reci da li je na 54C ili 68C :)
    Malo sam trazio po netu da vidim da li neko spominje šta o ovom problemu, al ništa. Probacu vratit clock na default pa da vidim kako ce se ponasat.
     
  7. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Ni kod mene nije izgleda savrseno kako sam mislio. PC Probe prikazuje oko 35 stepeni, a bios oko 50 stepeni. Kome vjerovati?
     
  8. zilo

    zilo Komšija

    Ne znam EVEREST je cudann programcic.Meni pokazuje konstantno da mi je temp.processora 19 C!!!!!!! A kod jarana je processor 1,7 GHz a pokazuje mu 78 C :!:
     
  9. postal dude

    postal dude Aktivista

    to se zove niđe veze.
     
  10. 5L4Y3R

    5L4Y3R Novi član

    Malo sam se igro sa raznim software-om koji pokazuju tempertaure. Zanimljivo je da nakon što pogledam temperaturu u PC probu onda mi i everest, a i npr speedfan pokazuju tu, višu, temperaturu. Takođe sam mijenjo postavke u motherboard monitoru vezano za temperaturne diode te sam dobio pokazivanje od -44C za procesor i 140C za matičnu !?!? Inače motherboard monitor pokazuje da posoje nekakve 3 diode, a po defaultu je ocitavao temperature sa samo dvije. Vise mi nista nije jasno, bilo bi dobro kad bi neko ko se više razumije u ovo reko koju riječ ovde.
     
  11. iskusni

    iskusni Komšija

    slušaj ako ne znaš šta diraš nemoj zabijat nos u te stvari.
    diraj samo one stvari za koje si siguran da znaš šta rade i šta time postižeš
     
  12. 5L4Y3R

    5L4Y3R Novi član

    Znam ja dobro sta radim, a ti procitaj ponovo čitav thread pa ces vidjet da ovdje nije riječ o diranju nečega već o kontraverznim očitavanjima temperature procesora. A i ti "ne zabadaj nos" u teme ako ne znaš odgovore na pitanja i nisi od koristi...
     
  13. iskusni

    iskusni Komšija

    evo ti jedan prijedlog
    nađi i postavi externe senzore pa onda provjeri temp
     
  14. 5L4Y3R

    5L4Y3R Novi član

    Hvala, to je već bolje :eek:
    Razmišljo sam već kako da to izvedem a da ne potežem za novčanikom. Uzeću neki termometar pa izmjerit bar približno za početak...
     
  15. iskusni

    iskusni Komšija

    ja imam druga koji ima sličan problem kao ti
    instalirao sam mu speedfan i temp. grafičke i matične je bila -55 C
    a procesor je bio 150 C :lol:
     
  16. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Ne znam zasto ti je bitno znati tacnu temperaturu procesora ako ti je sistem stabilan (nisi pomenuo da jeste, ali pretpostavljam). Ako nemas problema u radu racunara zasto da se zezas sa eksternim senzorima i termometrom. Tvoja briga je jedino opravdana ako zelis jos vise procesor da clock-ujes, pa da znas na cemu si.
    Rekao sam da i kod mene Asus PC Probe i BIOS ocitavaju razlicite temerature. To me uopste ne zabrinjava jer racunar stabilno radi i poslije 10 sati neprekidnog rada u Inventor-u (CAD program sa Open GL renderisanjem modela kao i kod vecine CAD paketa). Racunar je ostao stabilan i poslije 4 sata renderisanja kinematske simulacije mehanizma rovokopaca u CATIA pri stalnom 100% CPU Usage. Meni je bitno da je sistem stabilan, nebitno je li temperatura 50 bios-ovih ili 36 PC Probe-ovih stepeni.
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    WTF kakvi ba senzori gdje cesh staviti senzor na jezgru? Ako te maltretira temperatura probaj sa novom revizijom biosa. Senzori ti ne mogu dati tacnu temp jer nisu na procesoru. Ako ti je winbondov senzor bila je serija u Asusa koji su prikazivali pogresnu temperaturu.
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    kad skines proc podigni onu diodu skroz da viri, tako da kad vratis proc, neka je pritisne

    ja sam imao doticnu plocu prije jedno 2 god, mislim da ti bios govori istinu, a da everest laze

    moj mobilac trenutno radi na 2200mhz, na 1.5V, otvorena stranica kucista, i samo imam otvoren HWB sa mozzilom i temp je 46
    pri opterecenju se digne na 50

    cooler je silent breeze III sa titan silver pastom

    meni je temp visoka zbog voltaze, a voltaza zbog slabog napajanja

    inace temp ocitavam sa MBM5 i Nvidia System Utillity

    ja bih to fino ocistio i Clear CMOS pa onda vidi
     
  19. mexx

    mexx Novi član

    Novatron S9 kuciste ima LCD koji pokazuje temp a imas tri sensora da zaljepis na koji uradjaj hoces
    kosta 85 KM

    Kad sam to ugradio i usporedio sa everestom bila je razlika ca 2-3 stepena ali to je to

    Mrsko mi sad slikat ali evo kako izgleda
    http://www.novatron.co.kr/images/s9/s9_big1.jpg
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kombinacija

    Thermalright xp 120 [​IMG]

    i 120mm ventilatora [​IMG]

    daje

    [​IMG]

    Cpu je amd xp 64 3000+, U pozadini je EVE-Online ukljucen, u window modu, zato je load 100%