Restartovanje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by c1600, Nov 20, 2011.

  1. c1600

    c1600 Novi član

    Imam stariji Pentium4 desktop racunar.U zadnjih 3 mjeseca se desavalo jednom do dva puta mjesecno da se sam restartuje iz cista mira.Nisam obracao puno paznju na to.Maloprije kada sam ga upalio je postao nepodnosljiv.Nekad bi se pri samom paljenju restartovao(odmah poslije beep-a maticne) a nekad bi se windows pokrenuo na par minuta i opet restart.Pokusao sam ocistiti plocicu rama,stavio je u drugi slot,provjerio konektore ali nista.Temperature su uredu(oko 35-40 stepeni).Moze li biti do napojne mozda jer su mali sestrici par puta kidali napojni kabal sa zadnje strane kada su se svadali da bi jedan drugom ugasili komjuter.Kopjuteru ima 8 godina sto takoder moze biti problem-dotjaralost.
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Graficka, ploca ili napojna.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    ocisti prasinu unutar kucista, ako vec nisi, posebno sa NB i SB.
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Probaj i napojnu od prasine ocistit.
     
  5. c1600

    c1600 Novi član

    Ok ocistim prasinu sutra.Kako provjeriti maticnu ili graficku.Moze li uzrok problema biti potpuno prazna baterija na maticnoj?
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma ne moze biti do baterije, prvo ocisti prasinu, pa cemo dalje.
     
  7. c1600

    c1600 Novi član

    OK,javim sutra rezultate
     
  8. c1600

    c1600 Novi član

    Maloproje otvorim kućište da očistim komjuter,skinem grafičku karticu (Nvidia 7100gs) i vidim da su kondenzatori prnuli u šišu.Da li je to uzrok restarta i imali li lijeka ili moram kupiti novu karticu?

    [​IMG]
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je zbilja slaba kartica i po meni ne vrijedi ni popravljati, iako se moze probati sa zamjenom kondenzatora.
     
  10. c1600

    c1600 Novi član

    Znam da je slaba.Ovo je stari komjuter i sluzi samo za surfanje.Pitam da li je moguce da se zbog ovoga komjuter restartuje čim se podigne windows i onda tako u nedogled.Kupio bih onda neku polovnu karticu za 20-30KM ili koliko vec vrijede
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Moguće je itekako. Zamijeni to ili odnesi nekome, jeftino je to i brzo se uradi.
     
  12. GW

    GW Moderator

    20 km takva kartica. Nema smisla popravljati.
     
  13. c1600

    c1600 Novi član

    Izgleda da nije do kartice.Dobro očistio komjuter i sad za sad radi.Star je to hardware pa svako malo kašljuca.