SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, zalosno je sto su na kraju izbacili Sandforce disk. Iako obecavaju da imaju bolji firmware i da biraju najbolje NAND chipove, meni to nije dovoljno. Stoji da je ovo najbolji Sandforce disk ikad napravljen, ali zadnji firmware za (ostale) Sandforce diskove i dalje nije rijesio sve probleme, a valjda je 15-a verzija firmware-a. Uvjeren sam da problem nije samo do firmware-a, pobogu Sandforceu je trebalo godinu dana da "rijesi" BSOD bug.

    To sto u clanku navode da Intelov 520 radi gdje Sandforce sa zadnjim sluzbenim firmwareom ne radi nije nikakva garancija pouzdanosti, nego samo pozitivna cinjenica.
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ljudi kako ide Raid 0 sa SSD-om, cuo sam da Intel ima TRIM i kad je Raid 0.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema. :D

    Ima TRIM za SSD koji je spojen na kontroler u RAID0 modu. Npr. kad su dva HDD-a u RAID0.
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Znaci kad bih spojio ova dva Intel 320, ne bih imao TRIM?
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja trube.
     
  7. bhd

    bhd Veteran foruma

  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    U vezi ovog Kingstone V200, cijena jest pristupacna, ali nisam upucen oko ovih kontrolora, valja li cemu JMicron JMF66x?
     
  9. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Izgleda da je rok trajanja V200 hefta do mjesec :)
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako ne istreses za Crucial M4 ili Samsung 830, nemoj radije ni uzimati SSD. :D

    Ja sam dugo odlagao kupovinu, sve dok nisam mogao uzeti jedan od ova dva.
     
  12. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    :smt003 Ima interni tajmer koji istice najkasnije sekundu nakon money back garancije, poslije toga samo vrse izmjenu. Vidim da sad ima neka V200+ verzija ali je bih i to obisao sirokim lukom,
    Samsung je bez brige, probudis kompjuter standardno . Jaran je rizikovao i kupio sebi Corsair GT, jeftiniji i brzi od mog ali meni je suha pomjeriti mis da ne bi BSOD zamjenio screensaver.
    Nakon sto sam se uvjerio u pouzdanost M4, najlakse mi je bilo dati pare za njega od svih drugih komponenti. Cak bih predlozio SSD upgrade prije graficke.

    "Intel tax" je pravi bezobrazluk, ne bih predlozio nikome. Kako Stevie rece, Samsung je pravo solidan. Mozda ponovo nabacim raptore, nekako mi fali Gajgerov brojac :lol:
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Hoces reci da Intel ne valja?
     
  14. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Preskup.
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ali su super diskovi, mozda najmanji failure rate od svih SSD-ova koji se trenutno proizvode( ne znam jedino za ovaj Samsung 830, jos ih je premalo an trzistu da bi se nesh sudilo) . Sad su malo podbacili sto su ubacili SF kontroler ali eto vidit cemo kako ce se situacija razvijati, neko kako furas Raid 0, jer tu nema TRIM komande.
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @ Pacemaker
    Neznam koliko da ti vjerujem jer ti u sigu pise i5 2600K :mrgreen:
    Sory za off topic
     
  17. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Rastavio sam array. E-penis mi se digao, svaki put kad sastavim komp to mi se desi, podivljam pa se poslije smirim. Raid 0 zacepi SATA III a bez TRIM-a je fakt glupost.
     
  18. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    typo, thx, da korigujem.
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Yup, nista bez TRIMA, zato sam i ja prodao drugi Intel 320 disk koji sam imao.
     
  20. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Reci iskreno, da li bi platio vise za 520?