Racunar za 3D program animacija (blender i sl)

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Elegance, Nov 13, 2012.

  1. Elegance

    Elegance Aktivista

    Planiram kupiti racunar za obradu animacija u blenderu. Planirao sam kupitit ovu konfiguraciju. Ako ko ima iskustva da me posavjetuje vezano za napajanje i graficku karticu ili ako ima sta da doda?

    Maticna: GIGABYTE MB GA-Z68P-DS3; LGA1155, Intel Z68
    CPU: Intel Core i7-3770 3.4GHz LGA1155 BOX
    Memorija: Kingston 4GB 1333Mhz DDR3 SO-DIMM PC10666 x 4 ukupno: 16GB
    Graf:4870 HD 512 MB (trenutna graficka u racunaru-ne nova)
    HDD:500GB
    Napajanje: Fortron aurum gold 700W
    Termal tek hladanja za procesor

    Posto ova maticna podrzava SLI planirao sam u buducnosti da kupim jos jednu polovnu graficku 4870 1gb memorije. Sta mislite bil ovo moglo funkcionisati i koliko bi dobio na perfomansama u odnosu na trenutnu graficku?

    Za napajanje, ako ko ima prijedlog koje je dobro do 700W. I da li je dovoljno 700w za ovu konfiguraciju?
    Ako mislite da bi trebalo nesta promjenti, slobodno :D me posavjetujete, hvala unaprijed :D:D
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Maticna je smece, Gigabyte Z68 je teski fail..

    Ganjaj Asus P8Z77-M (240KM), Asus P8Z77-M PRO (315KM), ASUS P8Z77-V LE (350KM), ili neku Asus Z68 plocu..

    Gigabyte samo sa Z77 chipsetom npr GIGABYTE GA-Z77X-D3H (315KM), GIGABYTE GA-Z77X-UD3H (345KM)

    Napojna ne treba jaca od 500W, Fortron Hexa 500 je prijedlog a kosta oko 100KM..

    HD4870 je za penziju, nema od toga hajra, i ako uzmes jos jednu od 1GB i stavis je u CrossFire sa tom od 512MB, obje karte ce koristiti samo po 512MB jer tako funkcionise CF..

    Ganjaj jacu i noviju karticu, tipa GTX 560 Ti, GTX570, GTX660, GTX660 Ti ili ATI HD6870, HD6950, HD7770, HD7850 itd a krecu se od 300KM (GTX560 Ti, HD7770) pa na vise..
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Ganjaj nVidia Quadro 600 1GB za Blender, oko 500 KM u barico.net, mislim da je Blender fino koristi.

    Evo razlike izmedju Quadro 400 i GeForce 560Ti:



    A onda ti evo razlika izmedju te Quadro 400 i ove Quadro 600 sto ti preporucujem:



    Kao sto vidis, razlika je povelika. A vjeruj mi, kad viewport steka dzaba ti svi Core i7-ice, kad je pain in the a** pomjeriti vertex.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    I gledaj da ssd ubaciš jer si ti baš Vedo spominjao džaba ti i 16gb rama kada nema ssd kod zahtjevne video obrade zakuje pc bez njega.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    To za SSD vazi kad ti scena/rendering pojede vise od 16 GB rama, redovno se dasava kad imas podosta displacementa (a ti mu jos kvalitet nabijes). Ako obicni HDD pocne koristiti za swapp, gotovo je, restartuj PC slobodno, jer i kad kliknes "cancel" treba mu jedno pola sata da obustavi rendering, radi swapa.

    Dok sa SSDom ta prica izgleda isto kao da imas dodatnih par GB rama, skoro da i ne osjetis kad PC pocne da ga koristi.
     
  6. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    kad već daješ toliku lovu, uzmi ili z chipset i K procesor ili H chipset i non-K procesor
     
  7. Elegance

    Elegance Aktivista

    OK, hvala svima dali ste mi savjete, ali ode ovo preko 2500 KM :D
    Moja pocetka konfiguracija sto sam predlozio je 1400 KM bez HDD jer ga imam kao i grafaicka 4870 HD 512mb.

    Za maticnu ok mogao bi kupiti ovu asusovu p8z77-M 240KM
    A za procesor jel mislis ovaj http://ark.intel.com/products/65523 on je 790KM clock speed mu je 3,5 a ovaj sto sam predlozio je 705 KM http://ark.intel.com/products/65719/ a clock speed mu je 3,4 a oba takodje je moguce podici na 3,9. Ne vidim jel ispativo dati razliku od 85KM izmedju ova dva procesora.

    Sto se tice graficke i SSD diska
    Prema ovo clanku po vaznosti za blender: 1.CPU, 2. RAM, 3. GRAF, 4. HDD
    http://www.blenderguru.com/the-ultimate-guide-to-buying-a-computer-for-blender/

    Da li neko ima iskustva, da li bi mi sve funkcionisalo da ostanem trenutno na svojoj grafickoj 4870HD 512mb i da ne kopujem SSD takodje? Ok u buducnosti bi zamjenio graficku tipa ovih sto ste predlozili ili cak asus 7950 3gb ddr5, i kupio bi SSD disk ali dok im malo padne cijena? Da nedajem sada jos 600KM za graf i 200-300 za SSD.
     
  8. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    3.9 im je turbo, ako ti je dovoljno super

    čisto informativno k procesori imaju otključan množitelj i u teoriji ih možeš overclockat dosta više, materijal za malo blesavije među nama
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Smijesno je to da ove quadro kartice kao razvaljuju...A u pitanju su samo driver modifikacije.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    Nije smijesno vec je bezobrazno xD

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  11. Elegance

    Elegance Aktivista

    OK hvala svima na savjetima, evo konacne odluke, bujrum posavjetuje me ako sam sta fulo :D
    Motherboards: P8Z77-M Asus
    CPU: Intel Core i7-3770 3.4GHz LGA1155 BOX
    Memory: Kingston 4GB 1333Mhz DDR3 SO-DIMM PC10666 x 4 = 16 GB
    Power supplay: Fortron psu aurum gold 700 W
    SSD hard disk 128 GB samo za blender
    i graficka stara HD 4870 , 512 MB.
    U buducnost aBd ova quadro 600.
    UKUPNO: 1600 KM, mogla bi jos koja stoja ako sta treba promjeniti bujrum :D
     
  12. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ama ne treba ti od 700w beze trosis pare,dovoljna je i Fortron Hexa 500w..

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Uzmi slabiju napojnu (jeftiniju) Fortron Hexa 500 ce sve da gura to i mnogo vise za vise od 100KM ustede..

    Uzmi 3770K procesor koji ima otkljucan mnozilac i moze se overklokati, cisto ako ti zatreba vise snage a i lakse (za vise novca) ce se prodati kada dodje vrijeme za to..
     
  14. Elegance

    Elegance Aktivista

    OK, znam da ne treba 700w i ponajprije ce i ici ova Hexa 500 a razliku od 90 KM da dodam na procesor
     
  15. Elegance

    Elegance Aktivista

    Upravu si razlika izmedju ova dva je 90 KM tamam od napojene odbijem. Hvala :D
     
  16. apsolut

    apsolut Novi član

    Koliko znam ovaj blender ima GPU rendering... koji bi trebao da sabija sa Nvidia (cuda)...
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Napokon, u 3D Studio Maxu 2013 su uveli da viewport racuna graficka, ne samo CPU. Evo snimih video , lijevo je 3D Max 2011, desno 2013, ista scena otvorena, GPU usage u 2013 je 100%. Ovo sam vrtio na GF 570GTX. Probam tokom dana sa nVidia Quadrom, trebalo bi jos bolje da vrti:

    Prvih 40ak sekundi je video bluran, poslije se izostri xD

    http://www.youtube.com/watch?v=TWoTHut3huw&feature=plcp