Hladjenje za graficku

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Cyber_snipa, Feb 17, 2011.

  1. Cyber_snipa

    Cyber_snipa Novi član

    Gdje ima uzeti kvalitetno a tiho hladjenje za graficku, do nekih 50 km ? Graficka je nVidia GTX 470.
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ovo su ti opcije:

    Accelero XTREME Plus
    GELID Icy Vision
    Zalman VF3000F

    E sad da li ih ima kod nas kupiti to neznam i siguran sam da kostaju mnogo,mnogo vise od 50KM :lol:

    Najbolje ti je zadrzi to sto imas i ubrzaj vent ako ti karta ide preko 90C u igrama..

    Pozz..
     
  3. Cyber_snipa

    Cyber_snipa Novi član

    Ma nije temp. problem , buka je :D
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Vodeno hladjenje.. :smt023

    Ali opet cijena :shock: i dostupnost kod nas :smt009

    Pozz..
     
  5. reuf

    reuf Novi član

    Da malo bumpnem temu!


    Imam gtx 560ti , i od prvog dana vrlo je glasna. Ako je idle, onda je necujna (35-40 stepeni temp), ali pri igranju igrica, i bilo kakvom jacem loadu, cekam samo da mi komp negdje odleti... Inace, radi se od ASUS izvedbi, temperature su solidne, ali buka je uzasna. Ne radi se o prasini dakle, ventovi su ok, sve u najboljem redu, ali opet nivo buke je neprihvatljiv.

    Interesuje me, imal neko kakav dobar prijedlog kako rijesit ovaj problem?? Malo sam gledo po ovim domacim stranicama, ne vidim da bas ima nekog izbora coolera, pa da to zamijenim...??? Znal neko gdje se kod nas moze naci nesto od arctic coolinga, recimo Accelero XTREME Plus i slicno??
     
  6. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Jbg kod nas je ponuda nikakva,citaj nula!Ja sam isao na soluciju kupovine na ebay-u.Uzeo i poslao jaranu u SAD-u pa kad je krenuo neko vamo poslao mi.Ima accelero ventilatora finih za 30ak dolarcica samo je za nas dostava skuplja nego sam vent.Najbolje je tako ako imas nekog tamo a da dolazi da uzmes.
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Imas u Ingelu Scythe Setsugen 2, nije bas jeftin za 80KM
    http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=1063
    Podrzava GTX 560 seriju
    http://www.scythe-eu.com/en/products/vga-cooler/setsugen-2.html
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo da se nadovezem na temu vezano za "accelero extreme" ja sam sebi kupio jedan za svoju 7950 koja je fabricki dosla sa nekim tako losim hladjenjem pa sam imao isti problem kao i kolega,u idle se ne cuje al u loadu je zvizga stoji :)

    Samo cijena se nikako ne uklapa u zeljeni budzet,kupiti ga preko neta pa cekati da dodje vamo i vjerovatno platiti carinu i porez na njeg vrlo lako da bi zavrsilo na nekih 200km a ja sam imao srecu da mi ga je donjeo rodjek iz Holandije pa sam prosao sa 100km.
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ili još jeftinija varijanta kao ja npr. što sam uradio, kupiš sluše za 20KM i ne čuješ ništa u loadu :smt003
     
  10. reuf

    reuf Novi član

    Hahah, ovo sa slusalicama je najbolja opcija :D hahaha

    Salu na stranu, nesto cu morat radit sa ovim, a eto kontam, bolje mi je dat vise para, pa da rijesim problem, nego da dam sad 50-60-70 KM, pa da to ne valja, pa da opet moram mijenjat...

    Zato upitah ovdje, za vase mudre savjete, jer je ponuda hardvera katastrofalna u Sarajevu. Narucivanje sa ebaya stvarno nije opcija, carine, postarine, dodje duplo skuplje, a nemam bas nekoga vani, pa da mi to ponese, tako da bice jos malo muke i razbijanja glave oko toga.


    @dino73n
    Daj pisi molim te koju rijec vise, kakav je nivo buke sa accelerom u punom loadu?? Interesuje me i buka i temperature, otprilike onako, koliko si sve skupa zadovoljan sa tim?? Ja imam thermaltake v4 kuciste, koje i nije neka sreca sto se tice protoka zraka, i hladjenja, pa razmisljam hocel to uopste bit dovoljno ili cu morat rjesavat i pitanje kucista..
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Accelero ima generalno lose hlađenje vrm sekcije, zbog premalih jezica, a inace ruzan mi je cooler. :D :D :D
    Benda i PCB poprilicno, ali sto se tice buke i gpu temp, za zrak nema bolje.

    Moze se i sada aa ebaya proci kroz carinu sa low deklaracijom, tako ako nađes nekoga sellera koji ce staviti low, bilo bi odlicno.
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sena ti to imas accelero pa iz prve ruke to za hladjenje VRM-a il je klasicno slusanje americkog kukanja po njihovim forumuma,Moja grafa jadnica jadna,nema pasivaca ni na vrmovima ni na memoriji i samo jedan jadni vent na po srede da puse po GPU. I sad kad je rastavim grafu i polijepim pasivce na memu i VRM i 3 venta ce da pusu po svemu tome.......kako to moze biti losije nego sto je bilo???


    Reufe

    Nisam ga jos montirao,prekjuce ga dobio a nisam u Bosni,za jedno 15-20 dana cu kuci pa ce bit update,al znam vec kako to funkionise,imao sam jednu grafu sa tri venta i slicnim hladnjakom i mogu ti reci da je to odlicno rijesenje.Mozes slobodno nastimati fiksni broj obrtaja spajanjem na 7V i da uopste ne povecava u loadu a grafa ce i dalje biti dosta hladnija nego je bila sa stok hladjenjem.
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Znas dino da ja uprazno ne pricam nikada, poznanici su ga imali na hd 7970, ako se jezici srede dobro je, ali opet referento je superiornije.

    Sto su tebi vrm-ovi relativno hladni je zbog toga, sto tvoja grafa formira wind tunnel, a zrak bez ikakvih jezica i itd je najbolji za vrm-ove.
    Kingova hd 7950 dc2 ima izuzetno hladne vrm-ove, a nema nista na njima.

    I dalje stojim pri tome da je sem vode, vent neki da puse u vrm-ova najbolja solucija. Niti jedan custom cooler ne moze da hladi vrm-ove dobro kao turbinski.
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kod referentne grafe vent stoji bas na vrmovima i zrak koji uvuce da hladi GPU ide bas preko njih,kod mene grafa nije ni referentna,jos je gora. Vidices kad skinem orgigi hladnjak stavicu slike da se raja smije. I nisu kod mene hladni VRM-ovi,kad kloknem grafu posteno na 1150/1800 i pustim heaven nabiju 100c ko od sale a i GPU ode daleko.

    A smijem se i opkladiti da su ti koji su iznjeli taj podatak (kako im je sa accelerom velika temperatura VRM-ova) da su ustvari poslije skidanja referentnog hladjenja dobili takav OC potencijal i upotrebili ga i naravno povecali potrosnju same kartice i naravno povecala je se i temperatura vrm-ova.

    DE mi jos samo reci jesu li ti ti poznanici bili amerikanci? :D


    EDIT

    Vidim dodao si dio price dok sam pisao post,a sta je jedan od tri acceleova venta koji puse po grafi nego vent koji puse po vrm-ovima
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nvm, mislio sam na hd 7970 referentno, zaboravio sam na onu igracku na hd 7950, ali opet stoji moja wind tunnel izjava, doduse slab je vent na hd 7950 toj sto imas.

    Nisu bili ameri, nego hrvati, a jedan od njih je pro clocker(LN2, dry ice i itd), tako da nije neki noob radio s tim, nakon sto je ostavio kartu da prenoci noc, dobio je slicne temp na vrm kao i sa stock coolerom, ali odmah kad je stavio bilo je lose, preko 100C.
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma


    PA eto vidis da ti je poznanik noob,svugdje pise da onda ljepak/pasta sto dodje uz accelero za lijepljenje jezica treba da odstoji overnight da bi radila kako treba.
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Koliko ja znam nije pisalo, mozda su kasnije dodali, jer sam i ja accelero trebao za HD 5970 da kupim.
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne pise to u manualu,nego u user review-ima,pa to se prvo procita prije nego se kupi neki komad hardware-a.
     
  19. Trozic

    Trozic Novi član

    Pored svega navedenog može se napraviti i custom hladnjak,ja sam imao raznih,
    nekad sam od cpu stavljao cooler ili bi na fabrički od grafe stavio jači vent.

    Trenutno na gtx 650 imam hladnjak sa gtx280,uspio sam ga prepraviti i ugraditi,
    temperature su za 20-30c manje i dosta tiše radi od fabričkog coolera.