Mali upgrade pc-a

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by s!gMa, Aug 17, 2013.

  1. s!gMa

    s!gMa Novi član

    Pozdrav drustvo,

    Namjeravam da updateujem neke komponente svog pc-a. E sad, ovo su mi trenutne specifikacije:

    Operating System
    Microsoft Windows 8 Pro 64-bit
    Motherboard
    ASUS M5A78L LE
    CPU
    AMD Phenom II X4 965
    RAM
    Transcend 4GB
    Graphics
    AMD Radeon HD 6700 Series

    Posto namjeravam da streamam povremeno kontam uzeti AMD FX 8350 (na reviewovima govore da je pravo dobar za streaming). Isto tako namjeravam malo raditi graficki dizajn u Cinema 4D i naravno igrati igre (ali vecinom dotu 2).

    Razmisljam da uzmem ram, i mislio sam kupiti http://www.pik.ba/artikal/8209311/corsair-vengeance-1x8gb-1600mhz-novo/ ali ne znam da li mogu ostaviti ovaj svoj koji mi je trenutno unutar pc-a da radi zajedno sa ovim novim. To me malo buni jer i nisam neki hardware freak. Da li je bolje kupiti neki ram sa vise mghz ? Ako imate jos neke preporuke molim vas recite mi.

    Cheers :smt006
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Moja preporuka uzmi jos 4 gb istog rama kojeg imas. Predpostavljam da ti je sada 2x2gb 1333MHz, znaci uzmi jos jedan takav kit. Procesor slobodno mozes uzeti taj koji si naumio.
     
  3. s!gMa

    s!gMa Novi član

    E ovako raja, imam sad jedan problem: Probao sam sa prodavacem AMD FX 8350 da postavim procesor fino ali nece da boota nikako (nema nikakvog beepa pri ukljucenju kompjutera niti ostalih znakova zivota - fan se samo okrece i nema slike na monitoru)

    RAM mi je 1866 mhz 2x4 gb Patriot Black Mamba (procesor trazi memoriju od 1866 mhz)
    BIOS je updated na 1601 verziju (AMD FX 8350 support je dodan u verziji 1401)

    Maticna mi podrzava ovaj procesor (provjereno na official stranici ASUS-a).

    Zna li neko sta bi mogao biti problem ?
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    A vratis 965 i radi?
     
  5. ibran

    ibran Aktivista

    update najnovijeg biosa za ploču.
     
  6. Looney

    Looney Komšija

    @ibran
    Reče da je to već odradio.

    @s!gMa
    Odrađen clear CMOS nakon što si ubacio novi CPU?
    Imaš li neki drugi RAM da probaš upaliti PC sa njim?
     
  7. s!gMa

    s!gMa Novi član

    Probao sam sa starim Transcend 1333 mhz 2x2 GB, isto nije radilo. Kada vratim stari procesor 965 radi normalno sve. Nisam odradio CMOS al mislim da i bez CMOS-a treba bar moci da udje u BIOS ? (nisam siguran).
     
  8. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Jesi li probao sa jednim modulom ram-a i da li radi kombinacija Patriot ddr3 + phenom? Možda se ploča ne slaže s tim ramom.
    Ako cmos ne pomogne, vrati procesor ako je moguće. Probaj sa nekim drugim FX-om, da vidiš na čemu si.
    To djeluje kao da ga ploča ne podržava, iako je podržan oficijelno.
    Bootaj s Phenomom pa provjeri u CPUZ verziju biosa, za svaki slučaj, možda nije update-ovao kako treba.
    A i vala, ne znam da li ćeš sa tim čipsetom baš osjetiti punu snagu tog procesora.
     
  9. s!gMa

    s!gMa Novi član

    Probano sa jednim modulom rama, isprobano i na razlicitim slotovima za ram. A bios update je bio successful, provjereno na CPU Z i na msinfo32 u run. Slazem se sa
    Vjerovatno cu kupiti i novu maticnu narednih par mjeseci (AM3 +).

    Ako imate preporuke za dobru maticnu za gaming cjenovni prag mi je nekih 250 KM (ne pratim hardware zadnjih mjeseci nikako).

    btw: hvala svima koji su probali pomoci u vezi problema :smt006
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Sada napravi CL_MOS, pa sacekaj 15 sekundi i vrati jumper nazad....

    Pokreni sistem i prije podizanja OS-a udji u bios i napravi "load bios defaults".

    Potom, nemoj jos izaci iz biosa, odi na RAM i pogledaj voltazu na kojoj radi RAM i latencije.

    Viper 3 Black Mamba radi na 1866-1.5 Volt i 9-10-9-27 latencijama...

    Ako ne prodje, pokusaj povecati latencije RAM-a na 10-11-10-32.
     
  11. Waha102

    Waha102 Aktivista

    A jesi probao procesor na drugoj ploči. Možda jednostavno procesor nije ispravan. Desi se i nov da dođe a ne bude ispravan.
     
  12. Looney

    Looney Komšija

    Problem odraditi clear CMOS?
     
  13. s!gMa

    s!gMa Novi član

    Jeste sada, posto nisam kupio procesor, tj. procesor je kod frajera koji ga prodaje.
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A jesil ti vidio kako taj procesor radi u nekoh drugoj ploci? Da nije slucajno kakav pecenjak u pianju :)
     
  15. s!gMa

    s!gMa Novi član

    Pa ne bi trebao biti, isproban je na drugoj ploci i radi normalno :roll: .
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Koji je tacno Transcend 1333 mhz 2x2 GB DDR3 u pitanju? Sifra artikla?

    965 ima 667 (1333) MHz Memory controller i normalno ucita sve.

    8350 je 1866 i u dual RAM konfiguraciji moze pokusati podignuti sistem na toj brzini ili na 1600, a tvoja ploca je max 1333 i sve preko toga je OC, sto znaci da trebas rucno stimati RAM, pocev od 1600 za Mambu...

    Ja kad rucno nastimam 1866 i latencije npr 9-10-9-30 nece da ucita sistem, ali kada postavim latencije na auto i samo promjenim brzinu rama u izborniku i pustim da sam bios postavi latencije, sistem se podigne i poslije lako nastimam navedene latencije.

    Jos sam izvadio Pentium G860, stavio 2600K pri OC RAMA na postavkama iz potpisa i sistem se ucitao bez problema sa novim procesorom.
     
  17. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    @s!gMa, ne ide uz temu ovo što ću reći, ali kad već planiraš odvojiti 250 KM za ploču uskoro, zašto ne preći na Intel?
    I taj FX te košta između 250-300 KM (ispravka, vidim na piku da je oko 330 km prosječna cijena)... za te pare se valjda može naći i5 procesor.
    Do tada se držiš Phenoma i to je to, jedino ako je taj FX bolji za neku specifičnu namjenu, a i to sumnjam.

    znači, da boota sa svojim procesorom i manuelno unese latencije i frekvenciju rama, i onda ponovo pokuša sa FX proc-om, pri tom ne radeći cmos i ne vraćajući na default? J**em ti amd :D slabašne ploče koje navodno imaju support, a treba ti 1866 ram, ali to postižeš samo OC-om jer je "normalna" podrška do 1333, ccc bezobrazluk. s!gMa, ako imaš živaca probaj sa slabijim Bulldozerom...
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Na neki nacin si jako dobro razumio, ali za pocetak, mogao je da pokusa pokrenuti sistem sa samo 1 plocicom rama :D

    Potom udjes u bios i napravis "load bios defaults" i pogledas kako je sinkronizovan ram (Voltaza, brzina, latencije) sa kontrolerom procesora.

    Vise ram memorija je napravljeno da "godi" Intel procesorima, nego li AMD-u ili sama ploca (bios) zeza.

    Ni ovo nije sigurno da bi se rjesio problem, ali je vrlo vjerovatno.
     
  19. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Probao je sa jednom pločicom:
    Može li neko pojasniti koja je uopće razlika između AM3 i AM3b (+) socketa, pored boje i jedne rupice više?
     
  20. Majesco

    Majesco Aktivista

    @Pionir
    Nema memorija sa tim nista, nije bitno na kojoj frekvenciji radi.
    Kod njega bi prije bilo da ploca nema dovoljno soka, odnosno ne moze da isporuci dovoljno struje za gladnog FX-a.

    Imam kolegu, koji ima FX8150, sa 4*4GB Kingston value memorijom na 1600 i bez problema radi, a ploca zapravo podrzava 1333, a 1600 i 1866 je OC, samo je u BIOS usao i prebacio memoriju na 1600 i sve u dure.

    @Bonded_by_Blood
    Nema neke velike razlike, jedino sto AM3+ podrzava FX i sto podrzava sve procesore od AM3 socket-a.