Pistanje iz racunara

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by dino31, Nov 12, 2013.

  1. dino31

    dino31 Aktivista

    Zbog cega dolazi do povremenog pistanja negdje oko CPU-a i to dok nije opterecen? Cim mu zadam neki test ili ga opteretim na bilo koji nacin pistanje prestane.
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Jesi siguran bas da je oko CPU, da nije graficka ?

    Kada tacno pisti, sta radis pa pisti ?
     
  3. dino31

    dino31 Aktivista

    99% oko procesora jer se cuje ispod coolera. A pisti gotovo stalno nebitno sta radim.Osim kad je CPU na 100%
     
  4. Fazla

    Fazla Novi član

    Jesi li probao zamjenit ventilator na cooleru od procesora jer ti je najvjerovatnije on otisao
     
  5. dino31

    dino31 Aktivista

    Nije druze sigurno do ventilatora
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Pistanje iz racunara

    Ima li kakva zavojnica u blizini
     
  7. Fazla

    Fazla Novi član

    Meni je na napojnoj isto tako pistao i to na Cooler master gx 650 pa sam ga morao mjenjat.neki od ventilatora je garant ,ode mu lezaj
     
  8. otto_von_grunt

    otto_von_grunt Novi član

    vrm-ovi ili kondenzatori pored njih. ako ti je ploca u garanciji ganjaj zamjenu. ako nije.... sjedi i cekaj.
     
  9. dino31

    dino31 Aktivista

    Jest pod garancijom je. I ja summnjam na tako nesto.
     
  10. Fazla

    Fazla Novi član

    Ma buraz ako je pod garancijom onda ne razmisljaj do cega je nek poprave
     
  11. dino31

    dino31 Aktivista

    Porucena druga a ova ide na zamjenu.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Meni se na prosloj ploci culo pistanje samo kada je cpu klokan i ne pod opterecenjem cpua vec samo u odredjenim uslovima. Recimo kada download ide maximalno 10Mbps :) ili kod otvaranja pojedinih programa i slicno, ali nije nikada bilo nikakvih problema.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    U nekim slucajevima, u zavisnosti od kombinacije hardvera i napojna zna da pisti. Kazu da je razlog za to ovi mnogobrojni rezimi i standardi za ustedu energije. Seasonic recimo preporucuje da se u bios-u ukljuce ili iskljuce u zavisnosti od PSU serije.
     
  14. dino31

    dino31 Aktivista

    Sinoc sam pokusao sve moguce opcije vezano za ustedu energije i opet isto. I meni je palo napamet da pokusam sa time ali nista. Sto je najcudnije trebalo bi da pisti pod opterecenjem kad je potrosnja struje najveca,a kod mene obratno. Definitivno nije napojna.I hladna je k'o led. I jos sam primjetio nekakvo "sjeckanje" slike na monitoru. Kao kad dodje do prekida napajenjem strujom.
     
  15. dino31

    dino31 Aktivista

    Update:

    otkrio sam da pistanje dolazi sa dijela ploce gdje se ubadaju 2 4pinska konektora na plocu na NB-u.
     
  16. Fazla

    Fazla Novi član

    Brate otisla ti turbina na buldoz(d)eru a moguce i remen :)
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    "Buldozderu"?
     
  18. dino31

    dino31 Aktivista

    Ide na generalku. Moze ovdje lock ako se slazete.
     
  19. dino31

    dino31 Aktivista

    Stigla nova ploca.Uzeo sam Gigabyte GA-990XA-UD3. E sad me interesuje je li moguce da je na prijasnjoj ploci temp za Cpu u idle bilo 32-36 stepeni a sa ovom plocom oko 20ak s tim sto padne i na 13? Aida 64 pokazuje tako a realtemp ne podrzava ovaj Cpu tako da ne znam je li tacno.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jedino ako ti je komp vani na 8C